Jump to content

pravo na naknadu sa HZZZ-a


Kaputic

Preporučene objave

molim savjet,

 

zaposlena sam 7 godina u firmi i nakon isteka bolovanja odlučila sam dati otkaz zbog nemogućih uvjeta rada. zanima me koliko bih morala bit kod nekog drugog poslodavca zaposlena na ugovor(ovdje sam za stalno) da bih ostvarila pravo na naknadu s HZZ-a. da li smijem imati prekid ili se moram odmah zaposliti, tj. naći nekoga tko me želi prijaviti da bih kasnije ostvarila naknadu.

hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kaputic je napisao:

molim savjet,

 

zaposlena sam 7 godina u firmi i nakon isteka bolovanja odlučila sam dati otkaz zbog nemogućih uvjeta rada. zanima me koliko bih morala bit kod nekog drugog poslodavca zaposlena na ugovor(ovdje sam za stalno) da bih ostvarila pravo na naknadu s HZZ-a. da li smijem imati prekid ili se moram odmah zaposliti, tj. naći nekoga tko me želi prijaviti da bih kasnije ostvarila naknadu.

hvala!

 

Ako su uvjeti rada nemogući vi možete :

1. Dostaviti poslodavcu Zahtjev za zaštitu prava i tražiti da popravi vaše uvjete rada ,da ispuni svoje zakonske obveze jer vam to omogućava zakon. Možete mu priprijetiti inspektotratom za radne odnose i sudom. On bi se na to trebao očitovati ali i nemora u roku od 15 dana. Pa ako vam ne odsgovori ili odgovori negativno onda možete poslodavca prijaviti inspektoratu za radne odnose i

dati Izvanredni otkaz prema:

Članak 108.

 

(1) Poslodavac i radnik imaju opravdani razlog za otkaz ugovora o radu sklopljenog na neodređeno ili određeno vrijeme, bez obveze poštivanja propisanog ili ugovorenog otkaznoga roka (izvanredni otkaz), ako zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili neke druge osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa nije moguć.

 

(2) Ugovor o radu može se izvanredno otkazati samo u roku od petnaest dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji.

 

(3) Stranka ugovora o radu koja, u slučaju iz stavka 1. ovoga članka, izvanredno otkaže ugovor o radu, ima pravo od stranke koja je kriva za otkaz tražiti naknadu štete zbog neizvršenja ugovorom o radu preuzetih obveza.

 

Ovakvim ćete postupcima steči pravo naknade na zavodu i na otpremninu jer čete ju naknadno potraživcati.

A može se dogoditi da vam poslodavac i sam ponudi redoviti otkaz iz poslovno uvjetovanih razloga sa kojim stječete gornaja prava.

Dakle vaš je sadašnji poslodavac sudionik u radnim odnosima kao i vi te vi svoja prava ostvarujete temeljem radnog odnosa sa tim poslodavcem. A ovo drugo kaj ste pitali ,to je muljanje i ja vam to ne preporučujem. Vi iamte svoja prava i morate ih nastojati ostvariti ( i ostvarit ćete ih)na zakonit način.

 

Vjerujte kada mu uputite zahtjev za zaštitu prava nebu mu lako. Niko od takvih nevoli ni blizu inspektorat.

E sad je bitno ono: Kaj je to "nemoguči uvjeti"?

:palac:

Onda ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

očito sam krivo formulirala pitanje, pa ste se vi u odgovoru bazirali na prvi dio mog pitanja(nemogući uvjeti rada). u biti uvjeti nisu nemogući,to je rad u jednom trgovačkom lancu, koji je za mene fizički prenaporan,znači uvjeti su za mene nemogući.

mene je u biti interesiralo samo koliko moram biti prijavljena negdje na određeno da ostvarim pravo na naknadu.kad mi taj ugovor istekne ostvaruje se pravo na naknadu.ne vidim zašto bi to bilo muljanje, ja ću redovito bit negdje prijavljena, samo me zanimalo koliko vremenski moram bit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na Zavodu za zapošljavanje je potrebno priložiti prosijek plaće za TRI ZADNJA PUNA MJESECA RADA te na temelju toga izračunavaju visinu naknade. Duljina naknade ovisi o Vašem ukupnom radnom stažu.

Ako date otkaz, a nakon bolovanja nemate puna tri mjeseca rada onda Vam u prosijek ulaze prva tri puna mjeseca prije bolovanja. Samo jedna napomena u tom slučaju morate dobiti poslovno uvjetovan raskid ugovora o radu (tehnološki višak).

Ako Vas zanima neka druga kombinacija postavite pitanje pa ću Vam i na njega rado odgovoriti.

Nadam se da Vam je moj odgovor jasan i da sam Vam pomogla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poslodavac mi ne želi dati poslovno uvjetovan otkaz. ja sam u biti sama tražila otkaz. znači do 5.12.2010.sam još u toj firmi(bolovanje) i radni odnos mi završava taj dan.znači sporazumni otkaz.

sada bih se pokušala snaći da negdje odradim na ugovor, na određeno, ali ne znam koliko mi taj ugovor mora tajati, da bi po isteku tog ugovora imala pravo na naknadu s biroa? da li bi bio dovoljan jedan ugovor na 3 mjeseca ili kako?

u biti pitanje je ovo: 7 sam godina radila u firmi i sama dala otkaz.

sad bih radila negdje na ugovor da steknem pravo na naknadu s biroa ali ne znam koliko taj ugovor mora trajati? jedan ugovor na tri mjeseca ili 3 ugovora po mjesec? ne znam šta oni na HZZZ-u traže!

hvala djurdja na trudu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija