Jump to content

Godišnji odmor-ima li pravo na korištenje?


visnjaZ

Preporučene objave

Već je bilo o ovoj temi ali svaki slučaj je specifičan pa...

Evo ovako...Osoba prelazi u 6 mj. o.g. u novu firmu u koju donosi potvrdu da nije iskoristio stari godišnji u prošloj firmi. Cijelo ljeto (iako nije niti tražio) mu se ispričavaju da mu ne mogu dati godišnji da su već prije napravili raspored. Ok, nema problema. Sad mu daju 10 dana godišnjeg i da nema pravo na više. Naravno, da nema nikakvog rješenja već usmeno od direktora, do šefa, do voditelja....valjda se ostatak dana putem izgubio :-) Riječ je o d.O.o., i nemaju nikakav pravilnik o radu (ili ga barem nisu pokazali nikom).

Da li još uvijek vrijedi ono da moraš najmanje 6mj raditi da bi imao pravo na g.o.? Jesu li oni pravilno mu odredili godišnji? Što dalje napraviti?

unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

visnjaZ je napisao:

Već je bilo o ovoj temi ali svaki slučaj je specifičan pa...

Evo ovako...Osoba prelazi u 6 mj. o.g. u novu firmu u koju donosi potvrdu da nije iskoristio stari godišnji u prošloj firmi. Cijelo ljeto (iako nije niti tražio) mu se ispričavaju da mu ne mogu dati godišnji da su već prije napravili raspored. Ok, nema problema. Sad mu daju 10 dana godišnjeg i da nema pravo na više. Naravno, da nema nikakvog rješenja već usmeno od direktora, do šefa, do voditelja....valjda se ostatak dana putem izgubio :-) Riječ je o d.O.o., i nemaju nikakav pravilnik o radu (ili ga barem nisu pokazali nikom).

Da li još uvijek vrijedi ono da moraš najmanje 6mj raditi da bi imao pravo na g.o.? Jesu li oni pravilno mu odredili godišnji? Što dalje napraviti?

unaprijed hvala

 

višnjaZ,

"osobu" je bivši poslodavac prevario jer je obvezan prema Zakonu o rau na sljedeće:

Članak 61.

 

(1) U slučaju prestanka ugovora o radu, poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor u cijelosti isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora.

Dakle "osoba" zahtjevom za zaštitu prava treba tražiti bivšeg posalodavca idplatu naknade prema pomenutom čl.61. a s obzirom da potraživanja po osnovi plaće ili naknade plaće ne tastarjevaju tri godine,može to učiniti i sada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije bitan efektivni rad od 6 mj.Možete biti i 6 mj na bolovanju i ostvariti pravo na godišnji.

Prekid između dva radna odnosa kraći od 8 dana, prekid zbog bolovanja, vojne službe ili dr. zak. određenog opravdanog izostanka ne smatra se prekidom.

I još po novom ne mora se novom poslodavcu davati, i ne smije vas tražiti, potvrda starog o korištenju ili ne korištenju god. odmora.

Ak poslodavca ne veže kolektivni, nema pravilnik onda može u biti oredit trajanje godišnjeg kaka hoće. Najmanje trajanje je 4 tjedna, tj. 20 rad. dana ak se ne računaju subote ili 24 ak se računaju. Ak se koristi god. u dijelovima, prvi dio mora biti najmanje dva tjedna u godini u kojoj je ostvario pravo na godišnji. Može biti i manje ali samo ako je radnik ostvario samo pravo na razmjerni dio god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, to samo i pretpostavljali.

Ali, ajde nije htio cjepidlačiti za godišnji jer je bio sretan da odlazi iz bivše firme.

A sada ispada da je manje-više svugdje isto. U sadašnjoj firmi ima ugovor za stalno i u ugovoru piše da ima pravo na 20 dana godišnjeg odmora koji mora iskoristiti u ovoj godini. Usmeno im je rečeno da u 12 mj. ne mogu koristiti godišnji odmor radi povećanja opsega posla, tako da je iskoristio samo 10 dana i kažu da nema pravo na više godišnjeg. I kad bi ga onda trebao iskoristiti?!

Isto tako rade prekovremeno po 10-12 sati, to im ne plaćaju već mogu koristiti slobodne dane koje nemaju kad iskoristiti, tako da sve skupa to djeluje jako poticajno i stimulirajuće :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani,

 

imam i ja jedno donekle slično pitanje; 02.06. sam promijenio posao, bez prekida radnog odnosa i dobio potvrdu o 24 dana neiskorištenog godišnjeg. Kod novog poslodavca su mi rekli da potvrda ne vrijedi nego da su mi trebali isplatiti. također sam bio sretan zbog promjene posla i bilo pa prošlo...

 

Uglavnom, zanima me kada ostvarujem pravo na godišnji kod trenutnog poslodavca? Rečeno mi je da ništa do 01.01.2011., a i to će tada biti godišnji za 2011. godinu gdje ću ja koristiti samo proporcionalni dio! Znači od godišnjeg za 2010. ništa!

Zar ne bih trebao nakon 6 mjeseci imati pravo na 10 dana godišnjeg?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vor je napisao:

Poštovani,

 

imam i ja jedno donekle slično pitanje; 02.06. sam promijenio posao, bez prekida radnog odnosa i dobio potvrdu o 24 dana neiskorištenog godišnjeg. Kod novog poslodavca su mi rekli da potvrda ne vrijedi nego da su mi trebali isplatiti. također sam bio sretan zbog promjene posla i bilo pa prošlo...

 

Uglavnom, zanima me kada ostvarujem pravo na godišnji kod trenutnog poslodavca? Rečeno mi je da ništa do 01.01.2011., a i to će tada biti godišnji za 2011. godinu gdje ću ja koristiti samo proporcionalni dio! Znači od godišnjeg za 2010. ništa!

Zar ne bih trebao nakon 6 mjeseci imati pravo na 10 dana godišnjeg?

 

Hvala

 

nitko nema nikakav komentar? :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno tako kako su ti rekli, s tim da ukoliko si prešao raditi kod novog poslodavca u roku 8 dana - imaš pravo i kod novog poslodavca iskoristiti tih 24 dana godišnjeg. Ukoliko nisi prešao kod novog poslodavca u navedenom roku, zahtijevaj od starog poslodavca isplatu naknade za neiskorišteni godišnji odmor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost Floki, nisi u pravu. Prenošenja godišnjeg odmora nema, stari poslodavac mi je bio dužan isplatiti neiskorištene dane. Novi ne priznaje potvrdu starog poslodavca.

Odmah sljedeći dan sam bio u drugoj firmi, bez prekida.

Mene zanima kada imam pravo na godišnji kod novog poslodavca? Zaposlen sam od 02.06. na trenutnom radnom mjestu.

Sad se već ponavljam, ali ja mislim da sam 02.12. ostvario pravo na 10 dana godišnjeg odmora!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja imam sličnu situaciju i ono sve što sam čitala i proučavala ZOR, mislim da nije potrebno proći 6mj da bi imao pravo na korištenje godišnjeg odmora (jer nije bilo prekida od 8 dana).

E sad po formuli, ako imaš pravo na 24 dana godišnjeg onda bi za tih 6 mjeseci koliko radiš imao pravo na 12 dana a ne 10 dana.

Po mojoj logici ako si u firmi 7 mjeseci (02.06-31.12)trebao bi imati pravo na 14 dana godišnjeg kojeg bi trebao iskoristiti do 30.06.2011.

E sad, to kod privatnih poslodavaca uglavnom ne funkcionira tako, nažalost :-(

Ako nisam u pravu, neka me netko ispravi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija