Jump to content

povrat imovine


ljerkas

Preporučene objave

Poštovani,

 

molim vas za odgovor na slijedeći problem:

u postupku je proces povrata imovine (obiteljska kuća) nacionalizirana za vrijeme komunizma. Od šestero članova obitelji (braće i sestara), dva su člana u Kanadi te, po starom zakonu, nisu imali prava na svoj dio niti se isti mogao dodijeliti drugim članovima. Kako se taj zakon promijenio, zanima me da li sada iseljeni Hrvati imaju pravo naslijediti svoj dio obiteljske imovine ili da li se taj dio može prepisati na ostale članove?

 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo na povrat imovine imaju samo nasljednici prvog nasljednog reda koji su u zadanom roku podnijeli zahtjev za povrat. Bez obzira gdje su tada živjeli i čije su državljanstvo imali.

 

U komisiji koja vodi vaš postupak sigurno će i točno ustvrditi tko je i kada predao zahtjev.

 

To znači da se imovina koja će se vratiti ravnopravno

dijeli samo na one nasljednike koji su predali zahtjev i za koje se u toku postupka povrata ustanovi da na to imaju pravo.

 

Tko ima, a tko nema pravo sigurno će se ustanoviti u toku rasprava koje se vode u državnim službama koje rješavaju te zahtjeve.

 

Bilo bi dobro da ćešće kontaktirate sa komisijom, obzirom da sam siguran da ćete na sva, pa i ovakva pitanja dobiti odgovore. Ali do konačnog rješenja put je dug i težak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vraća se imovina nacionalizirana za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine - dakle razdoblja jugoslavenske povijesti kad su na vlasti bili komunisti. To nije bilo doba komunizma, kako postavljač pitanja tvrdi, jer onda ne bi bilo ni Jugoslavije.

 

Kad već pišem post, podsjetio bih na problem društvenoga vlasništva koje se ne vraća vlasnicima, a radi se o imovini nacionaliziranoj za vrijeme hrvatske hadezeovske vlasti 1990. Tada je društvena imovina oduzeta njezinim vlasnicima - građanima Hrvatske - i proglašena državnom. Za razliku od Hrvatske, u drugim republikama građani dobivaju određenu nadoknadu prilikom "privatizacije" društvenog vlasništva. Kod nas je svojedobno bila predložena određena naknada, ali su se tadašnji vlastodršci odlučili za, doslovno, krađu.

 

Postoji li kakva nada da državljani Hrvatske rođeni prije 1990. dignu kakvu tužbu protiv Republike Hrvatske po tom pitanju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani.

Vezano na sve što ste napisali.

 

Koji zahtjevi če biti aktualni?

 

znači do 2003. godine?

 

oni koji so bili od 1996 (zakon samo za hrvatske državljane)?

 

ili još od 1991. kada se je ostvarila tz. Evidenca prijašnjih vlasnika po UREDBI O EVIDENCIJI PRIJAŠNJIH VLASNIKA (NN 23/91)?

 

Dakle, ko sve ce biti uzet u taj okvir?

 

 

Pozdrav,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na internetu imate Zakon o povratu imovine oduzete za vrijeme komunističke vladavine u kojem su naznačene i promjene te dopune i tamo to možete uz malo truda sve vidjeti.

 

Ali sigurno znam da se rješavaju zahtijevi podneseni do 30.06.1997 god.

 

Ponovno vas upućujem na komisiju za povrat imovine koja vodi vaš predmet oni će vam objasniti sve što vas zanima.

A i ćešće veze sa komisijom svakako će doprinjeti bržem rješavanju predmeta.

 

Ali jedno je sigurno: tko nije dao zahtijev, nema pravo na povrat i imovina se dijeli na one koji su zahtijev dali i koji na to imaju pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Hvala na brzom odgovoru.

 

Znači, zahtjevi DO 30.06.1997 ili OD 30.06.1997?

 

Mi smo uložili zahtjev 1991. i kasnije ništa više.

 

Rekli ste, da se obratim na komisiju.

 

Nigdje na internetu ne pronađem adrese, koje je nadležno ministarstvo i dali mate kontakte?

 

Znači, ako vas pravo razumijem, ako smo mi uložili zahtjev 1991. godine naš se zahtjev obravnava?

 

 

Hvala na odgovoru i srdačan pozdrav,

 

Marko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Hvala na odgovoru.

 

Vezano uz taj problem, zanima me da li djeca Hrvata, rođena u Kanadi mogu naslijediti imovinu u Hrvatskoj?

 

Što se tiče obiteljske kuće koja nam je bila oduzeta, postoji mogućnost da nam se protuvrijednost isplati u državnim obveznicama, pa bi me zanimalo čemu služe te obveznice, da li se njima mogu kupovati nekretnine ili da li uopće imaju neku kupovnu vrijednost ili su samo pismena potvrda da nam država duguje određenu svotu novca?

 

Najljepša hvala

 

Ljerka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljerkas je napisao:

Hvala na odgovoru.

 

Vezano uz taj problem, zanima me da li djeca Hrvata, rođena u Kanadi mogu naslijediti imovinu u Hrvatskoj?

 

....

 

Ljerka

 

Zakon o nasljedjivanju Republike Hrvatske:

 

...Članak 2.

(1) Sve su fizičke osobe pod istim pretpostavkama ravnopravne u nasljeđivanju.

(2) Stranci su, pod pretpostavkom uzajamnosti, u nasljeđivanju ravnopravni s državljanima

Republike Hrvatske. Uzajamnost se predmnijeva, dok se suprotno ne utvrdi na zahtjev osobe koja u

tome ima pravni interes..

 

Tekst zakona je ovdje:

 

http://www.legalis.hr/uploads/zakoni01/zakon_o_nasljedjivanju_-_procisceni_tekst.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija