Jump to content

Oslobađanje od poreza na promet nekretnina!!


Zip

Preporučene objave

Pomozite mi molim vas....nisam stručnjak da sve razumijem ovo...!!!

 

Nas dvoje kupujemo stan od 56 kvadrata...ispuniti ćemo sve uvjete za oslobađanje od poreza na promet....jedina stavka je što sam ja suvlasnik 1/4 kuće (znači ima nas 4 vlasnika)..kuća nije dovršena do kraja, stanujemo trenutno u njoj u par sređenih prostorija...kvadratura prostora za stanovanje je oko 160 kvadrata...

 

U kući nije određeno kome što pripada od nas četvero...a ukazala mi se prilika da kupim stan...i trajno riješim svoje probleme!!

 

E sad ima li koja dobra duša da mi pomogne i kaže da li ja moram platiti porez na promet nekretnina i da li porezna po mjesnoj nadležnosti izlazi na teren utvrđivati stanje u kući i na temelju toga donose neki zaključak...to mi nije jasno!!!

 

Ako treba detalja, ja imam vremena...posebno u ponedjeljak. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

suvlasnik ste kuće u 1/4 od 160m2 i još nešto

to je po svakom suvlasniku 40m2 i još nešto

dovoljno da nemožete ostvariti poreznu povlasticu

 

1. Opća oslobođenja

Članak 11.

 

9. građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:

 

9.5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe. Pod nekretninom (stan ili kuća) koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko-tehničke uvjete. Odgovarajućim stanom ne smatra se stan u vlasništvu fizičke osobe kojim se koristi zaštićeni najmoprimac,

9.6. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu stan, odnosno kuću za odmor te druge nekretnine znatnije vrijednosti. Pod drugom nekretninom znatnije vrijednosti podrazumijeva se građevinsko zemljište i poslovni prostor u kojem građanin ili član njegove uže obitelji ne obavlja registriranu djelatnost, a vrijednost nekretnine je približna vrijednosti nekretnine (stana ili kuće) koju građanin kupuje,

 

9.7. članovima uže obitelji, u smislu ovoga Zakona, smatraju se bračni drug te djeca prijavljena na istoj adresi kao i građanin.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, nas dvoje smo u braku. Stan je građen prije uvođenja PDV-a za vrijeme bivše Juge..(ako si mislio na to¨!?)

Što se tiče suvlasništva u kući, ostali suvlasnici ne podliježu pravu na oslobađanje od PDV-a, odnosno nemaju nikakve veze sa kupovinom navedenog stana! (Roditelji...Brat..)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bude jasnije..suvlasnik sam na kući u jednoj četvrtini. Ostali djelovi pripadaju ocu majci i bratu takođe u četvrtinama! Supruga nije u suvlasništvu kuće!

Supruga i ja kupujemo zasebno stan a ostali spomenuti s tim nemaju nikakve veze !

Roditelji i brat nisu članovi uže obitelji!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

a šta bi tio

odgovor kopji ti paše.

pročitaj: Zakon o porezu na promet nekretnina

(Redakcijski pročišćeni tekst, 'Narodne novine', br. 69/97, 153/02)

 

Čuj..nema potreba za takvim tonom!!

Ja sam tražio pomoć...pročitao sam zakon i prije nego sam postavio pitanje...očekujem pomoć i eventualna iskustva sa sličnim problemom!!

Ne nosim u životu crne torbe pune love po državi, ne isisavam novac iz firmi i ako treba za jednu kunu (svoju) ću dubit na glavi ako treba jer je svaka zarađena na pošten način i radom!!!

 

Ja živim u kući u kojoj ima oko 160 kvadrata stambenog prostora...vlasnik sam 1/4 te kuće..što znači da na mene otpada 40 kvadrata....!!

Kako je već navedeno ostala tri vlasnika ne ulaze u kategoriju užih članova obitelji po Zakonu , gdje je navedeno da su članovi uže obitelji supruga i djeca....ostali ne ulaze u tu kategoriju!!

Znači ja i supruga trenutno živimo na 40 kvadrata...pravno gledano..zar ne.....??

U zakonu stoji da onaj tko želi biti oslobođen poreza (dvije osobe) moraju kupiti nekretninu samo do 65 kvadrata, za ostalo plaćaju porez!!!

U zakonu stoji da kupac nesmije imati nekretninu koja prelazi ove gabarite za dvije osobe i koja ispunjava tehničko.higijenske uvjete!!

Na tragu toga...odlazim danas u mjesno nadležnu Poreznu upravu i postavljam im svoje pitanje.....i obrazložim situaciju...dobivam odgovor da sam u potpunosti oslobođen poreza jer kupujem prvu nekretninu kojom ću rješiti stambeno pitanje...

Čak i kad sam bio sam i postao vlasnikom 1/4 nekretnine nisam ispunjavao uvjete za koje bi se moglo reći da rješavaju stambeno pitanje, jer po jednoj osobi dozvoljeno je 50 kvadrata...

To je ukratko bilo moje mišljenje, odnosno tumačenje ovog zakona....a tragom razgovora sa drugim ljudima dobijam različite odgovore, mišljenja i odgovor da čak od porezne do porezne postoje različita razmišljanja!!

Zato sam ovdje postavio pitanje..jer forum i služi za to...ako se varam neka obrišu cijeli topic!!!

Kad dobijem crno na bijelo sve papire i kad budem siguran 100, 150 posto...ovdje ću napisati kako sam prošao, tako da i drugi ljudi mogu boljer azumjeti situaciju..jer kažem ne kupujem svaki dan nekretnine....pozdrav!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zip je napisao:

Ove teme sa porezima nitko ne voli obrazlagati... :-?

Pa nije vraga da nitko barem nema iskustva neka...??

 

Pokušaj razumjeti da ovdje nema 'dežurnog' koji promptno odgovara na sve upite.

 

Iskustva u ovakvim slučajevima su različita.

Strogo po zakonu, posjeduješ nekretninu u kojoj stanuješ, i ne ispunjavaš uvjete.

Da se radi o kakvoj ruševnoj kućici bogu iza leđa, možda bi i prošlo.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

Zip je napisao:

Ove teme sa porezima nitko ne voli obrazlagati... :-?

Pa nije vraga da nitko barem nema iskustva neka...??

 

Pokušaj razumjeti da ovdje nema 'dežurnog' koji promptno odgovara na sve upite.

 

Iskustva u ovakvim slučajevima su različita.

Strogo po zakonu, posjeduješ nekretninu u kojoj stanuješ, i ne ispunjavaš uvjete.

Da se radi o kakvoj ruševnoj kućici bogu iza leđa, možda bi i prošlo.

:kavica:

 

Malo sam osvježio temu!!

Što se tiče poreza.....opet napominjem, kao i u prethodnom citatu da sam bio na dva različita porezna ureda(juče i danas) i kome god da sam obrazložio situaciju od nadležnih svi su rekli da sam oslobođen od poreza obzirom da kupujem prvu nekretninu kojom rješavam stambeno pitanje, a sam, kao i supruga nisam vlasnik nekretnine koja prelazi 65 kvadrata ili znatniju vrijednost...računa se vrijednost moga dijela (1/4)koju posjedujem!!

Kako god da sam tumačim zakon sebe ne vidim u tome( ma koliko to egoistično zvučalo nekom) :-D ...ako trebam platiti porez... pa platit ću ga...što se tu može...ali ako ne moram zašto bi!!

Postavio sam temu da čujem druga mišljenja...citati zakona mi ne znače puno....nego mene zanima mišljenje: zašto ja nebi bio oslobođen od poreza po Vama...koji dio zakona ne ide u moju korist...??

Pročitao sam te zakonske odredbe i hrpu blogova, foruma gdje ih razrađuju....i razgovarao sa nadležnima..i ispada da sam oslobođen....ali eto ja sam ziheraš i volim čuti i druga mišljenja....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zip je napisao:

nego mene zanima mišljenje: zašto ja nebi bio oslobođen od poreza po Vama...koji dio zakona ne ide u moju korist...??

Pročitao sam te zakonske odredbe i hrpu blogova, foruma gdje ih razrađuju....i razgovarao sa nadležnima..i ispada da sam oslobođen....ali eto ja sam ziheraš i volim čuti i druga mišljenja....

 

Ne vidim nikakav razlog da ne zatražiš to oslobađanje plaćanja poreza. Nema se tu što izgubiti. Ako prođe, prođe.

 

Nije nikakva rijetkost da državni službenici u raznim državnim uredima različito tumače zakone.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

Molim vas za pomoć. Naime, dobili smo porezno riješenje OU vezano za porez na promet nekretnina. Radi se o sljedećem: u 02/2009 tada još moj nevjenčani suprgu i ja kupujemo stan od 88 kvadrata. U 10/2009 sklapamo brak. Porezna uprava donosi riješenja da imamo pravo na oslobođenje do 65 kvadrata, dakle gleda nas kao vjenačani par iako u trenutku stjecanja nekretnine nismo bili u braku.

 

Moje pitanje je da li se možemo žaliti (da li imamo osnove) jer u trenutku kupnje nismo bili vjenačni i svatko ima pravo na oslovođenje na 50 kvadrata. 1/2 vlasništva svakog iznosi 44 kvadrata, te po tome ispada da ne bi trebali platiti porez.

 

Prema zakonu nastanka porezne obveze je dan stjecanja nekretnine, a tada nismo bili u braku. Ne znam što je relevatno po zakonu - naš status u trenutku kupnje stana ili donošenja poreznog riješenja?

 

Znam za identični slučaj kao naš gdje su ljudi bili oslobođeni plaćanja. Da li se mogu žaliti?

 

Hvala unaprijed

 

Lp

 

Kieds

Marina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija