Jump to content

Prevoditeljski obrt u sustavu PDV-a bez zaposlenih - par pitanja


m4rko

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Počeo sam prikupljati informacije o otvaranju obrta i naišao na ovaj fantastičan forum, pa bih rado postavio nekoliko pitanja.

 

Ideja je otvoriti obrt za pružanje prevoditeljskih usluga, ali koji bi odmah bio u sustavu PDV-a i u kojem ne bi bilo prijavljeno zaposlenih djelatnika, a ja sam stalno zaposlen u tvrtki koja se ne bavi prevođenjem pa nema sukoba interesa.

 

 

1. za slučaj da se ima obrt i da je vlasnik obrta zaposlen kod nekog poslodavca, pregledavajući postove naišao sam na ovu priču" Ako je dohodak pozitivan (pozitivna razlika primitaka i izdataka), na ostvareni dohodak plaćam 15% zdravstveno osiguranje i 20% mirovinsko osiguranje (najviša osnovica je 58.180,00 kn).

 

Kako mi nisu baš jasni načini oporezivanje 15% pa 20%, molim pojasnite mi jesam li to dobro shvatio. 35% od 58.180,00 je 20.363,00... znači li to da ako obrt u godinu dana ostvari dohodak od 80 000 kn, maksimalno što će biti potrebno platiti za mirovinsko i zdravstveno je 20.363,00 a na razliku od 58.180,00 do 80.000,00 nema nikakvih davanja po tom pitanju?

 

2. nastavak primjera za godišnji dohodak od 80.000,00 kn - ako je moja pretpostavka iz pitanja 1 točna i na 80.000,00 kn davanja za mirovinsko i zdravstveno iznose 20.363,00 kn, što je s porezom na dobit? kako će se porez na dobit obračunati u ovom scenariju?

 

 

3. znam da osim zdravstvenog, mirovinskog i PDV-a, postoje još troškovi članarine HGK i porez na obrt... postoje li još kakvi dodatni mjesečni ili godišnji troškovi i koliko iznose?

 

Unaprijed se zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro došli na Legalis !

 

Odgovaram slijedom Vaših upita:

 

1. Da, dobro ste shvatili. Koliki god dohodak iz obrta da ostvarite na njega morate platiti doprinose, samo malo da ispravim: 20% mirovinsko (15% I stup + 5% II stup), zatim 15% zdravstveno i 0,5% ozljede na radu. Dakle, ukupno 35,5%.

 

Osnovica je ostvareni dohodak a najviše do iznosa 59.724,60 (ovo je osnovica za 2011. godinu, budući da se svake godine mjenja u skladu sa prosječnom plaćom RH).

Ukoliko je Vaš dohodak iznad navedenog iznosa, na taj iznos se ne obračunavaju doprinosi.

Znači, dobro ste zaključili: ukoliko Vam je dohodak i 100.000 kn, plaćate samo doprinose na 59.724,60 x 35,5% = 21.202,23 kn.

 

2. Porez na dohodak (dobit obračunavaju d.O.o.).

Budući da su se u 2010.mjenjale stope oporezivanja poreza na dohodak, ovogodišnja porezna prijava (za 2010.)sadrži 5 prosječnih stopa.

Da Vas ne zamaram s tim, od 2011. porez na dohodak oporezuje se na sljedeći način:

12% do 3.600,00 kn

25% na idućih 7.200,00 kn

40% na poreznu osnovicu iznad 10.800,00 kn

 

3. Da bih Vam odgovorila kolika je članarina HOK morate napisati koje je mjesto sjedišta obrta.

Godišnji porez na tvrtku (naziv obrta) je oko 200-250 kn.

 

Na godišnjoj razini plaća se još i doprinos HOK u iznosu od 0,40% od ostvarenog dohotka, zatim (samo za određene djelatnosti, u različitim postotcima), članarina turističkoj komori i spomenička renta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na brzom odgovoru!

 

U međuvremenu sam pročitao onaj dugi post s brojnim pitanjima o otvaranju obrta u cijelosti tako da mi je sad stvar puno jasnija, i došao sam do nekih zaključaka pa bih bio zahvalan ako biste mi potvrdili da sam dobro shvatio ili me ispravite ako nisam:

 

Recimo da kad se zbroje i oduzmu svih prihodi i rashodi obrta iznos bude 100.000 kn.

 

Prvo se oduzme iznos od 21.202,23 (maksimalni iznos za doprinose) i ostane 78.797,77.

 

Na to se primjeni faktor osobnog odbitka (ako nema uzdržavanih članova obitelji onda je to 1.800,00 kn, a budući se ovdje sve radi na godišnjoj razini, onda bi to trebalo biti 1.800,00 x 12 = 21.600,00 kn)

 

Pa dolazimo do toga da je osnovica za porez na dohodak 77.797,77 – 21.600,00 = 56.197,77.

 

Tu sad idu stope 12% od 3.600 (432,00 kn), 25% od 7.200,00 (1.800 kn) i 40% od ostatka (56.197,77 – 10.800 = 45.397,77= što je 18.159,11 kn

 

Tako ispada da je ukupni porez na dohodak 432,00 + 1.800,00 +18.159,11 = 20.391,11

 

Kad zbrojim tih 20.391,11 i onih 21.202,23 dobijem 41.593,34 i prema tome od 100.000 ostaje 58,406,66 i to je čista dobit koju još dodatno moram umanjiti za sve ostalo što ste naveli (članarina i doprinos za HGK i porez na tvrtku, te eventualno spomenička renta).

 

Sad opet par pitanja:

 

1. jesam li ovo dobro izračunao?

 

2. ako jesam, jesu li onda to sva davanja ili treba još uzeti u obzir porez na dobit?

 

3. ako sam dobro shvatio, više manje ista stvar bi bila da se prijavim kao zaposleni u obrtu i jedina razlika bi bila što bih onda imao obavezu svaki mjesec plaćati mirovinsko, zdravstveno i PDV bez obzira jesam li zaradio nešto ili ne?

 

3a. ako sam zaposlen u obrtu, primjenjuje li se onda onaj maksimum od 59.724,60 kao osnovica za obračun doprinosa ili je moguće da osnovica bude još viša (sukladno ostvarenim prihodima, odnosno, bi li ta osnovica bila veća u gore navedenom primjeru prihoda od 100.000 kn na godišnjoj razini)?

 

 

 

Nevezano za ova pitanja, htio bih prokomentirati jednu stvar koju sam primijetio i koja mi je totalno nelogična:

 

kad je vlasnik obrta zaposlen negdje prima plaću, njegov poslodavac uplaćuje doprinose – mirovinsko i zdravstveno za njega. Vlasnik obrta onda po ostvarenom prihodu obrta još jednom plaća mirovinsko i zdravstveno i pretpostavljam da te uplate u mirovinsko podižu iznos penzije kad se bude izračunavala, ali što je s duplim plaćanjem zdravstva?

 

Poslodavac plaća zdravstveno za mene, i ja kao vlasnik obrta opet plaćam zdravstveno – dakle, zdravstveno se za mene plaća dva puta, a ja imam samo jedna prava po tom zdravstvenom, što će reći da je novac koji sam plaćam iz za zdravstveno čisti poklon državi.

 

Totalno nelogično i nepravedno... ali opet, koliko sam otkrio dosad istražujući o obrtima, država stvarno ne nastoji olakšati stvari ljudima, upravo suprotno, oduzimaju na ovaj ili onaj način gotovo pola svega što čovjek zaradi :(

 

A od onoga što ostane još jednom uzmu kroz PDV koji plaćamo na sve što kupujemo pa ispadne da državi dajemo i više od pola svega što se zaradi, a njima nikako dovoljno i samo dižu kredite i ne uspijevaju zatvoriti proračun, penzije su sve mizernije, a zdravstvo u totalnom kolapsu. Prestrašno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemojte zamjeriti ali s početka najprije želim uputiti obrtnike da koriste pravilnu terminologiju.

Obrt nema prihode,rashode i dobit.Navedeno imaju trgovačka društva i na navedeno se rade različiti obračuni i izvješća

(statistička i financijska) u odnosu na obrt.

 

Obrt ima primitke, izdatke i dohodak.

Godišnja razlika između primitaka (naplaćenih) i izdataka (plaćenih) je godišnji dohodak.

Dohodak se NE umanjuje za iznose doprinosa (oni su već u izdacima).

Dohodak se umanjuje za godišnji osobni odbitak (21.600 kn-bez uzdržavanih članova ili olakšica PPDS).

Dohodak-osobni odbitak = porezna osnovica.

Na poreznu osnovicu se primjenjuju stope oporezivana (12%,25%,40%).

Kada se zbroje svi iznosi dobijate iznos poreza koji morate uplatiti.To je porez na dohodak.

 

S druge strane, na ostvareni dohodak (bez umanjenja osobnog odbitka) se plaćaju godišnji doprinosi (ali samo ako ste tijekom obavljanja obrta bili zaposleni kod drugog poslodavca).Osnovica za obračun doprinosa je 35,5% na ostvareni dohodak (razliku primitaka i izdataka).

Ako je Vaš dohodak veći od 59.724,60 kn, doprinosi se obračunavaju samo do ove osnovice, na više od ovog iznosa ništa se ne obračunava.

Znači, maksimalni godišnji doprinosi za obrtnika koji je u radnom odnosu mogu biti: 21.202,23 kn.

 

Dakle, ukoliko ne radite kod drugog poslodavca već ste osigurani samo preko obrta, bez obzira da li mjesečno nešto zaradili ili ne, morate plaćati obrtničke doprinose u iznosu: 1.766,86 kn/mjesečno (za 2011.)

 

PDV plaćate po razlici primitaka i izdataka što znači ako ništa niste naplatili i platili-nema obveze PDV-a. U sustav PDV-a ne morate odmah ući ako ne želite. Ukoliko u godini dana budete imali više od 85.000 naplaćenih računa od Vaših kupaca, tada u idućoj godini ulazite u sustav PDV-a po sili zakona (ali ne morate plaćati PDV za prethodnu godinu-u kojoj niste bili u sustavu).

 

I da, plaćate faktički duplo mirovinsko i zdravstveno. Mirovinsko povećava osnovicu staža za buduću mirovinu (ako je ikad dočekamo) a zdravstveno puni državni proračun.

Nažalost, nemamo koncepte kvalitetnih država u kojima se zdravstveno plaća u fond iz kojega možete koristiti uplaćeno ili vratitit neiskorišteno pa tako mi bacamo novac u vjetar tj. u "carsku riznicu".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemam vam što zamjeriti - štoviše, hvala vam što ste mi ukazali na pravilnu terminologiju :)

 

Čitajući vaš odgovor, čini mi se da sam dobro sve pohvatao, ali sam koristio krive termine.

 

Sad ću još jednom proći kroz svoj primjer, ali s pravilnim pojmovima i uračunatim PDV-om jer sam od potencijalnih klijenata dobio informaciju da bi im više odgovarale fakture s PDV-om nego bez.

 

Dakle:

 

godišnji dohodak =

svi moji primici (naplaćeni računi s PDV-om)

- svi moji izdaci (plaćeni računi s PDV-om i svi ostali troškovi nastali u poslovanju obrta, uključujući članarinu komori, porez na tvrtku i slično)

- plaćanje razlike u PDV-u ako sam više PDV-a naplatio nego što sam plaćao

 

Na dobiveni iznos je potrebno platiti doprinose u maksimalnom iznosu od 21.202,23 kn pa se dobije novi iznos godišnjeg dohodka.

 

Novi godišnji dohodak se još jednom umanji za osobni odbitak u maksimalnom iznosu od 21.600 kn pa se dobije osnovica poreza na dohodak koja se oporezuje po stopama 12%, 25% i 40%.

 

Ono što ostane je moj profit za tu godinu.

 

Tako ide ako nisam zaposlen u svom obrtu i radim kod nekog poslodavca, a u slučaju da bih bio zaposlen u obrtu, matematika je ista, i jedina je razlika to što se doprinosi plaćaju mjesečno, pa se na kraju godine samo mora platiti porez na dohodak.

 

Nadam se da sam sad sve ispravno postavio, pa molim da mi to potvrdite i još jednom vam se zahvaljujem na pomoći :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imamo dva ispravka:

 

1. Godišnji dohodak = ukupni primici (naplaćeni računi BEZ PDV-a) - ukupni izdaci (BEZ PDV-a).

Za godišnji obračun uzimaju se iznosi iz Knjige primitaka i izdataka u neto iznosu (bez PDV-a).

S PDV-om se uzimaju jedino ako niste u sustavu PDV-a.

 

2. Godišnji dohodak se NE umanjuje za godišnje doprinose.

Godišnji dohodak se umanjuje jedino za osobni odbitak i tako umanjen je osnovica za oporezivanje.

 

Budući da je osnovno načelo poslovanja obrtnika načelo blagajne (primici i izdaci se priznaju tek kada su naplaćeni/plaćeni, tako se niti godišnji obračun doprinosa ne može priznati u izdatke dok nije plaćen.

Da pojednostavim:

Vi predajete poreznoj upravi godišnju prijavu poreza na dohodak (obrazac DOH) do 28.02.tekuće godine-za prethodnu poslovnu godinu. Porezna uprava ga obrađuje i verificira (daje "blagoslov" da je sve OK.) u idućih nekoliko mjeseci. Tada izdaje tzv.Privremeno porezno rješenje po kojemu se vidi da je Vaš DOH obrađen. U tome rješenju vidljiv je i obračun poreza.

Nakon toga izdaju Vam Rješenje o obračunu doprinosa (temeljem dohotka), koji ste obvezni platiti u roku 15 dana (ne sjeku glave niti ako platite za godinu dana, ali dobro kamate).

Tek kada izvršite uplatu doprinosa možete ih priznati (knjižiti) u KPI kao izdatke.

 

Dakle: godišnji dohodak-osobni odbitak=osnovica za oporezivanje stopama 12%, 25%, 40%.

 

Nadam se da sam uspješno pojasnila :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija