Jump to content

Izdavanje računa prema inozemstvu


ADobrtnik

Preporučene objave

Molim Vas pomoć pri izdavanju računa prema inozemstvu - da li računi mogu biti na engleskom jeziku (govorno područje tvrtke za koju je usluga obavljena) ili na hrvatskom? Da li ako je izdan račun na engleskom jeziku, mora biti napravljen i račun na hrvatskom? Da li račun može biti dvojezični?

 

Unaprijed hvala na pomoći iskusnim kolegama!

 

Srdačan pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, izlazni račun prema inozemnom poduzetniku mora biti na engleskom jeziku ili jeziku kupca i stranoj valuti (onoj u kojoj će Vam biti izvršena uplata) ali isto tako i na hrvatskom (strana valuta preračunata u HRK po srednjem tečaju HNB na datum izdavanja računa).

 

Također, račun može biti i dvojezični.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Ultra,

najljepše Vam zahvaljujem na odgovoru. Iznimno cijenim Vaš trud na ovom forumu i redovno čitam Vaše savjete! Ako mi možete pomoći još s jednim pitanjem, bila bih Vam zahvalna. Izdala sam račun u 1. mjesecu 2011. za usluge isporučene u 12. mjesecu i stavila sam broj računa xy/2010. Taj račun će biti naplaćen u 1. mjesecu. Da li on, bez obzira na broj računa, ulazi u porezno razdoblje za 2011. godinu? Nadam se da neće biti problema zbog broja računa s poreznom? Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Račun mora biti izdan u poreznom razdoblju kada su usluge i izvršene.To znači, ako ste uslugu obavili u 12/2010 tada i datum izdavanja računa mora biti iz 12.mjeseca 2010.

 

Ali, budući da usluga nije naplaćena,može proći i izdavanje računa u 1/2011.

 

Pazite za ubuduće, poreznici znaju biti "osjetljivi" kod ovakvih stvari, pri nadzoru.

Dakle, račun se izdaje najkasnije sa zadnjim danom u mjesecu u kojemu je usluga obavljena ili roba izdana, bez obzira kada će biti plaćena.

Ukoliko je plaćena u određenom mjesecu, tada niti slučajno ne smijete fakturirati u idućem mjesecu.

 

Lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Ultra, puno Vam hvala na odgovoru. Samo da jos rezimiram - situacija je znači sljedeća - s obzirom da sam ja sam izdala račun 04.01.2011 s brojem računa xy/2010 i da uplata sjeda 10.01.2011, i na uplati se vidi broj računa na koji se uplata odnosi, što mi je sad najpametnije činiti? Pretpostavljam da to ide u porezno razdoblje za 2011. i ne prikazujem za 2010. g. Ili? Stvarno Vas gnjavim no neizmjerno sam Vam zahvalna na savjetu!

 

Srdačan pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, da, bitan je nadnevak izdavanja računa.

 

Dakle, Vaš račun s datumom izdavanja 04.01.2011. ide u obračunsko (porezno) razdoblje 2011. tj. ne stavljate ga u 2010., mada, ponavljam, trebao je ući u 2010.

 

Prijedlog: ako niste zaključili poslovne knjige za 2010., brišite račun, napravite novi sa datumom 31.12.2010. i pošaljite kupcu ispravak.

 

Prijedlog 2.: ako je kupac R-1 (d.O.o.)pa mu ne odgovara račun iz 12/2010, tada napravite predračun za isti račun s datumom 31.12.2010., zatim napravite storno predračuna sa 04.01.2011. i imate "pravi" račun sa 04.01.2011.

 

Razumijete me?

 

Npr.

Predračun br.55/2010

datum izdavanja: 31.12.2010.

Iznos obavljene usluge s pdv-om= 5.000,00 kn

 

Storno predračuna br.55/2010

datum izdavanja: 04.01.2011.

Iznos obavljene usluge s pdv-om: = -5.000,00 kn

 

Račun br. 1/2011

datum izdavanja: 04.01.2011.

Iznos obavljene usluge s pdv-om: 5.000,00 kn

 

Svrha navedenog je da se vidi da je bar predračun izdan u poreznom razdoblju kada je usluga izvršena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija