Jump to content

molim hitno savjet - istek ugovora o radu na određeno


agamemnon

Preporučene objave

molim savjet: danas (10.01.2011.) mi je istekao ugovor o radu na određeno, a ja sam dobio još prošli tjedan današnji i sutrašnji dan slobodne dane jer sam ih odradio prošle 2 nedjelje (to je praksa u našoj firmi). nitko me iz firme nije obavijestio da mi je danas zadnji radni dan, niti da dođem potpisati novi ugovor o radu na određeno (to bi bio

ukupno četvrti) a niti sam iskoristio svoj godišnji odmor

(11.06.2010. sam potpisao prvi ugovor). dakle, ja bi trebao

doći na posao prekosutra (12.01.2011.). da li to znači da sam sa 12.01. automatski primljen na neodređeno, obzirom da

tako piše u ZOR-u, čl. 10, točka 5. znam da mi poslodavac nije dužan dati obrazloženu odluku o otkazu ugovora, ali zar

nije dužan dati pisanu ili usmenu obavijest o prestanku istog.

molim hitno odgovor da se znam postaviti kad dođem 12.01. na posao jer mi nitko nije rekao niti da ne trebam doći, a također da li da uopće potpisujem novi ugovor na određeno, ako me eventualno bude čekao (sa 11.01.), jer ponavljam, taj

11.01. sam odradio prošlu nedjelju, dakle, radio sam nakon

isteka ugovora.

hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije to baš tako.

 

Kako ste i sami rekli, ugovor vam je produžilo to korištenje slobodnih dana, sporazumno s poslodavcem. I to nije praksa u Vašoj firmi, već je to zakonska obveza poslodavca, da za neradni dan, ako radnik radi, radniku omogući dan odmora.

 

Potrebno je da se poslodavac ne protivi vašem dolaženju na posao, recimo dođete 12., 13., 14. itd. na posao i poslodavac se nastavi ponašati kao da ste u radnom odnosu, čime bi iskazao svoju volju da nastavite raditi kod njega, ili Vam čak kaže da možete i dalje raditi. Onda bi se smatralo da ste u radnom odnosu na neodređeno vrijeme, i mogli biste slobodno podići tužbu na utvrđenje sa zahtjevom da sud utvrdi da je sklopljen ugovor o radu na neodređeno vrijeme.

 

No, ako Vam on 12. kaže da više ne radite, dakle usprotivi se tome, neće se smatrati da je sklopljen ugovor na neodređeno vrijeme, to je potvrdila i sudska praksa.Poslodavac nema obvezu unaprijed radnika obavijestiti da mu je ugovor istekao, iako se to obično tako radi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zaboravio sam reći bitan detalj: na oglasnu se ploču obično

stavljaju rasporedi radnika za svaki tjedan, korištenje

godišnjih odmora i sl. obavijesti, pa je tako krajem prošlog

tjedna stavljen i raspored za ovaj tjedan na kojem sam i ja.

i točno piše: "od 10.01. do 16.01.2011.". dakle, poslodavac

je iskazao volju da i dalje radim jer me je uplanirao za ovaj radni tjedan kada meni (danas) istječe ugovor. kako to protumačiti? dakle, savjetujete mi da opet potpišem ugovor na određeno odako me uopće dočeka 12.01. A što ako mi ga nitko ne da a i dalje sam na rasporedu do 16.01.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

puno hvala, sad znam što mi je činiti.

naravno da dolazim raditi 12.01., a ne bude li ugovora do petka, zovem inspekciju. iako znam da ja u tom slučaju zatvaram sva vrata sa tom firmom, odnosno, sve skupa, ukratko, posredno sam ucijenjen (ranije ste rekli da je to kazneno djelo - nemoguće dokazati). gledajući malo unaprijed, poslodavac sigurno neće biti sretan držati me i dalje u firmi, i svim čudnim, nedopuštenim i niskim mehanizmima će me natjerati da odem.

svejedno, hvala još jednom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

agamemnon je napisao:

puno hvala, sad znam što mi je činiti.

naravno da dolazim raditi 12.01., a ne bude li ugovora do petka, zovem inspekciju. iako znam da ja u tom slučaju zatvaram sva vrata sa tom firmom, odnosno, sve skupa, ukratko, posredno sam ucijenjen (ranije ste rekli da je to kazneno djelo - nemoguće dokazati). gledajući malo unaprijed, poslodavac sigurno neće biti sretan držati me i dalje u firmi, i svim čudnim, nedopuštenim i niskim mehanizmima će me natjerati da odem.

svejedno, hvala još jednom

 

agamemnon,

gleč. Ti pošteno odradi svoj posao,hladne trezne glave gledaj kaj se događa. Informiraj se o svakij situaciji i djeluj. Nemreju se samo "prek one stvari otkazi delit". Ima tu i neki,vrlo dobar Zakon. Na svaku opomenu ili kakvu muljažu pismeno odreagiraj i ...traži novi posel. Teško jest nači posao ali ko hoće radit, nađe ga. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj savjet Vam je slijedeći:

-pojavite se na poslu sutra i normalno počnite raditi svoj posao

-ako Vam poslodavac tijekom dana ponudi Ugovor na određeno,objasnite mu da se smatrate u stalnom radnom odnosu te da Vam je dužan ponuditi Ugovor na neodređeno

-ukoliko on to odbije obraćate se sudu i sud će presuditi da ste u stalnom radnom odnosu ukoliko možete dokazati da ste nastavili raditi kod poslodavca (svjedoci,elek,evidencija prisutnosti,videonadzor....)

Sudu se možete obratiti i odmah,bez slanja zahtjeva za zaštitu prava, jer je tako propisano Zakonom o radu članak 129. stavak 4.

 

Bitno je da možete dokazati da ste nastavili s radom odnosno otpočeli isti uz znanje poslodavca.

 

Raspored možete uslikati,ali neznam koliko je to vjerodostojno na sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija