Jump to content

otpremnina


mposilov

Preporučene objave

Poštovani, obračam Vam se da mi date savjet u vezi prekida ugovora o radu na neodređeno vrijeme. Radila sam kod poslodavca od 1999 do 2005 godine i potpisala ugovor o radu na neodređeno vrijeme. Nakon toga sam išla na porodiljni dopust koji mi traje do 04.02.2011. godine (rodila sam toroje dijece).On je zaposlio zamjensku radnicu koju je nekoliko puta u periodu mog porodiljnog mijenjao. Sad sam kontaktirala poslodavca i tražila da se javim na posao, no on je rekao da nema posla zbog slabe prodaje (riječ je o knjižari) i da će mi dati otkaz. Molim Vas da mi odgovorite koja su moja prava .... da li imam pravo na otpremninu i da li mi on smije samo tako uručiti otkaz pošto dolazim sa porodiljnog dopusta.Najljepše zahvaljujem naodgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate pravo na otpremninu i na naknadu za burze.

Poslodavac Vam nesmije raskinuti ugovor za vrijeme porodiljnog ali smije po isteku istog.

 

Treba vidjeti kakav Vam će Vam poslodavac otkaz Ugovora dati (morao bi poslovno uvjetovani) da Vam slučajno ne bi dao na potpis sporazumni. Ukoliko isti potpišete nemate pravo ni na otpremninu ni na naknadu s burze.

 

Znači kada Vam poslodavac da otkaz Ugovora VI NE POTPISUJETE NIŠTA (osim event. da ste isti primili ukoliko ga pošalje poštom).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozz.molio bih pomoč u mirovinu sam otišao u 8 mijesecu,određeno mi je otpremnina 3 prosiječne plače u gospodarstvu u republici hrvatskoj,dali znate kolika je to cifra i dali postoji rok dokad mi moraju isplatit jer još nisam dobio ništa,jednostavno kažu da nema novaca.šta raditi,molim pomoč,hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

top5 je napisao:

pozz.molio bih pomoč u mirovinu sam otišao u 8 mijesecu,određeno mi je otpremnina 3 prosiječne plače u gospodarstvu u republici hrvatskoj,dali znate kolika je to cifra i dali postoji rok dokad mi moraju isplatit jer još nisam dobio ništa,jednostavno kažu da nema novaca.šta radit i,molim pomoč,hvala

dali netko šta hvala.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani!

imam i ja jedno pitanje i malo je komplikovano-radio sam u državnoj firmi punih 9 godina,međutim kao i većina nas ostao bez posla naravno recesija nema se para.ugovor svih 9 godina sam potpisivao na određeno kao i moj kolega svakog 1.1.on je dobio otkaz prije godinu i nije dobio otpremninu a znam i za druge neke kolege da nisu.naravno i meni je rećeno da je neću dobiti.molio bi vas savjet što mi je činiti u ovom slučaju.kako dobiti otpremninu i kako firmu "natjerati" na to.

puno se zahvaljujem na odgovorima.pozzzz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

top5 je napisao:

pozz.molio bih pomoč u mirovinu sam otišao u 8 mijesecu,određeno mi je otpremnina 3 prosiječne plače u gospodarstvu u republici hrvatskoj,dali znate kolika je to cifra i dali postoji rok dokad mi moraju isplatit jer još nisam dobio ništa,jednostavno kažu da nema novaca.šta raditi,molim pomoč,hvala

 

Plaća koja se koristi za izračun otpremnine je u bruto iznosu.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za studeni 2010.

iznosila je 7 892 kune.

Znaći u Vašem slučaju 7892x3=23676 kn

Ukoliko nije posebno naveden rok u kojem Vam poslodavac mora isplatiti otpremninu,praksa (sudska) je da je dužan isplatiti Vam istu odmah po završetku Vašeg radnog odnosa kod poslodavca.

Da li Vam je poslodavac predao OTP obrazac?

Ukoliko je, isti je ovršna isprava te možete putem suda tražiti ovrhu nad poslodavcem.

Ukoliko nije,počinio je prekršaj za koji će biti kažnjen visokom novčanom kaznom (61.000-100.000kn) ukoliko ga prijavite.

Inaće zastara za potraživanja iz radnog odnosa je 3 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nevermind7 je napisao:

poštovani!

imam i ja jedno pitanje i malo je komplikovano-radio sam u državnoj firmi punih 9 godina,međutim kao i većina nas ostao bez posla naravno recesija nema se para.ugovor svih 9 godina sam potpisivao na određeno kao i moj kolega svakog 1.1.on je dobio otkaz prije godinu i nije dobio otpremninu a znam i za druge neke kolege da nisu.naravno i meni je rećeno da je neću dobiti.molio bi vas savjet što mi je činiti u ovom slučaju.kako dobiti otpremninu i kako firmu "natjerati" na to.

puno se zahvaljujem na odgovorima.pozzzz

 

Da li ste dobili otkaz ili Vam nije produžen Ugovor?

Kakav ste otkaz Ugovora dobili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nevermind7 je napisao:

da,nije mi produžen ugovor-sad me zanima što dalje.znači nikakav papir o otkazu nisam dobio nego nije produžen ugovor.hvala

 

U tom slučaju (po Zakonu o radu) nemate pravo na otpremninu pošto je ona zajamčena radnicima kojima poslodavac OTKAŽE ugovor nakon minimalno 2 godine rada.

Jedino ukoliko Vam je to pravo zajamčeno Vašim Ugovorom o radu, pravilnikom o radu i/ili kolektivnim Ugovorom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vexvg je napisao:

nevermind7 je napisao:

da,nije mi produžen ugovor-sad me zanima što dalje.znači nikakav papir o otkazu nisam dobio nego nije produžen ugovor.hvala

 

U tom slučaju (po Zakonu o radu) nemate pravo na otpremninu pošto je ona zajamčena radnicima kojima poslodavac OTKAŽE ugovor nakon minimalno 2 godine rada.

Jedino ukoliko Vam je to pravo zajamčeno Vašim Ugovorom o radu, pravilnikom o radu i/ili kolektivnim Ugovorom.

nije mi baš najjasnije-sorry-ja sam u firmi proveo punih devet godina i bez prekida radnog odnosa.

ako možete da mi objasnite-hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otkaz Ugovora i istek ugovora su dva različita pojma.

 

U Zakonu o radu piše:

"Radnik kojem poslodavac OTKAZUJE nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje iz razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem."

 

Vama poslodavac nije otkazao Ugovor nego Vam isti nije produžio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

SPQR je napisao:

ako ste radili iste ili slične poslove devet godina,uz dobru stručnu pomoć ( pazite vrlo su kratki rokovi za poduzimanje radnji) možete tražiti utvrđenje da vam je radni odnos iz određenog postao radni odnos na neodređeno-stalno, vrlo je bitno pravilno postaviti tužbeni zahtjev

naravno, radio sam jedan posao svih tih 9 godina.zanima me taj tužbeni zahtjev gdje i kako.u radnoj knjižici piše 9g i 3 mjeseca.hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija