Jump to content

otvaranje obrta u stambenim prostorijama koje nisu moje


marin-solin

Preporučene objave

Evo ovako posto nisam nigdje procitao na forumu,niti igdje nasao na internetu taj slucaj,pitam moderatora ultru i ostale clanove ovog podforuma obrti:

 

1)ja zelim otvariti slobodni obrt koji se moze obavljati u stambenim prostorijama,posto moja zgrada tek rjesava papire za dozvole,mogu li ja npr otvoriti obrt u kuci svog prijatelja (tamo bi mi kao bilo sjediste obrta)ako su papiri od kuce u redu (uporabna dozvola i ostalo),dakle mogu li kod svog prijatelja otvoriti obrt kao da npr u svom stanu otvaram obrt u stambenim prostorijama,i ako je ova kombinacija moguca jel mi osim njegove uporabne dozvole za kucu i ugovora o najmu s njim jos ista treba,hvala unaprijed na odgovorima,pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bi ste otvorili obrt tj.prijavili sjedište obrta na adresi nekretnine koja nije u Vašem vlasništvu morate sklopiti ugovor o najmu s vlasnikom nekretnine, dakle Vašeg prijatelja.

Taj ugovor najprije javnobilježnički ovjeravate a zatim, Vaš prijatelj (najmodavac), ugovor nosi u poreznu upravu nakon čega dobija Rješenje o porezu na najam (budući da ostvaruje prihode od imovine-iznajmljivanja) a Vi isti ugovor nosite u ured državne uprave (uz ostalu dokumentaciju za prijavu u obrtni registar) kako bi Vam temeljem ugovora mogli upisati sjedište obrta na adresi iz ugovora.

U ugovoru navedite da se radi o najmu jedne prostorije u svezi obavljanja djelatnosti obrta,kako ne bi ste iznajmili cijelu nekretninu te plaćali visok najam a Vaš najmodavac veliki porez od najma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ultra puno na odgovoru

 

Naime procitao sam da kad iznajmljujete stambene prostorije (u ovom slucaju to je stambena kuca mog prijatelja)nije uopce bitno koliko vi stavite cijenu mjesecnog najma u ugovoru o najmu,jer ionako je na kraju bitna porezna koja odreduje porez na najamninu prema svojim nekim tablicama i zonama stanovanja, npr cuo sam da su neki pisali cifre od 1 kn/mjesecno,ali bi na kraju godine dosao sok od porezne najmodavcu u vidu poreza koji odgovara stvarnoj vrijednosti,a ne onoj na ugovoru o najmu

 

1)Procitao sam da se kad uzimate npr jednu prostoriju u stanu dodaje kvadratura i hodnika i wc-a u ukupnu kvadraturu,da ili ne ???

 

2)kako doci do podatka koliko je poreznoj realno kn/m2,procitao negdje da je u gradu zagrebu min 40kn/m2 u ovom slucaju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, točno ste čuli.Kada radite ugovor o najmu/zakupu mjerodavna je tržišna cijena najma (što znači da cijenu određuje više faktora,od klasifikacije gradske zone na dalje).

Kada najmite jednu prostoriju,kao što je riječ kod Vas, dovoljno je navesti kvadraturu prostorije s napomenom "s mogućnošću korištenja toaleta". Naravno da svoju djelatnost nećete obavljati niti u navedenom, niti u hodniku pa tako njihovu kvadraturu nije potrebno definirati.

 

Nisam upoznata s cijenom najamnina u ZG, ali svakako je točno da ukoliko ne odredite realnu cijenu porezna će istu utvrditi Rješenjem.

Zato se svakako malo raspitajte jer ne možete fulati baš preko mjere.Ukoliko želite točnu informaciju, otiđite ili telefonski postavite upit Poreznoj upravi (referentu za imovinu i imovinska prava).

 

Lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, točno ste čuli.Kada radite ugovor o najmu/zakupu mjerodavna je tržišna cijena najma (što znači da cijenu određuje više faktora,od klasifikacije gradske zone na dalje).

Kada najmite jednu prostoriju,kao što je riječ kod Vas, dovoljno je navesti kvadraturu prostorije s napomenom "s mogućnošću korištenja toaleta". Naravno da svoju djelatnost nećete obavljati niti u navedenom, niti u hodniku pa tako njihovu kvadraturu nije potrebno definirati.

 

Nisam upoznata s cijenom najamnina u ZG, ali svakako je točno da ukoliko ne odredite realnu cijenu porezna će istu utvrditi Rješenjem.

Zato se svakako malo raspitajte jer ne možete fulati baš preko mjere.Ukoliko želite točnu informaciju, otiđite ili telefonski postavite upit Poreznoj upravi (referentu za imovinu i imovinska prava).

 

Lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija