Jump to content

Predugovor, zabilježba


Zoran

Preporučene objave

bojim se da nece ici s predbiljezbom, naravno mozete probati, ali poanta je u tome sto predugovor nije pravni posao kojim se stjece nekretnina ili neko drugo stvarno pravo, nego se zasniva obveza da se naknadno sklopi takav ugovor, pa mislim da nemoze imati neke stvarnopravne ucinke.. bilo bi recimo zgodnije sklopiti ugovor o kupnji zemljista pa ga uvjetovati isplatom cijene ili cime vec, na temelju toga ide predbiljezba bez problema....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako sam naknadno pročitao u jednom sličnom postu, a i korake sam dogovorio sa jednom pravnicom, koja mi je i izradila predugovor....

 

Naime, sklopio sam predugovor u kojem smo se dogovorili da ćemo ugovor sklopiti nakon provedene parcelacije u gruntovnici. Očekuje se skora parcelacija u katastru, i postoji mogućnost da tada idemo na ugovor (ukoliko stanje u gruntovnici tako nešto dopusti, navodno nema zapreka, ali provjerit ću dodatno u tom trenutku), i tada ide parcelacija u gruntovnici i upis na moje ime.

 

Problem je nastao jer me je nazvao prodavatelj tvrdeći da ima povoljniju ponudu i zatražio dodatne novce. U predugovoru smo definirali fiksnu cijenu, na inzistiranje prodavatelja, iako sam mu ja ponudio mogućnost da konačnu cijenu definiramo ugovorom, ali on je to odbio, smatrajući da je postigao dobru cijenu, što je i bio slučaj. Sad ja nikako ne želim pristati na takve ucjene (ja sam financirao projekt i lokacijsku, koji su bili nužni za parcelaciju), jer ono na što on misli dobiti više novca je rezultat moga truda i mojih novaca za projekt.

 

Da li on može sklopiti s nekim drugim ugovor ukoliko nije raskinuo sa mnom predugovor? Tj. da li ja mogu podnijeti kaznenu prijavu zbog prijevare, ukoliko do toga dođe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nda...to sad nazalost vec izlazi iz domene stvarnog i zemljisnoknjiznog prava i ulazi u obvezno a mozda i kazneno pravo....

bojim se da nema zapreke raskidanju predugovora koji vam ionako za zemljisne knjige nema neku vrijednost, normalno pod uvjetima iz zoo-a i uz sve posljedice koje iz toga proizlaze -a sto se tice kaznenih reperkusija, nisam stvarno kompetentna pa da ne lupetam bezveze...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

s ovim bih se svakako slozila, zk pravo nudi stvarno ok mogucnosti za zastitu ako se ide s ugovorom-po meni nedovoljno koristenu predbiljezbu...

a predugovore bi trebalo najbolje ostaviti za velike njuske u trgovackom pravu, mislim da to tamo ima najvise smisla i koristi.

nema na cemu, i sretno s poslom koji ste zakljucili

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija