Jump to content

Otkaz za vrijeme bolovanja


danijela-goran

Preporučene objave

Molim nekoga za pomoć!!!

Radila sm kao prodavač u jednoj trgovini i imam ugovor za stalno.Zbog opravdanih zdravstvenih razloga otvoreno mi je bolovanje 7.4,očekivano trajanje bolovanja je najmanje 30 dana.Izjavu o otvorenom bolovanju sam taj isti dan osobno uručila šefici na što je ona poludjel poderala papir i rekla da mi daje momentalni otkaz.Nazvala sam odvijetnika i on me savjetovao da danas odem ponovo kod liječnika i zamolim novu potvrdu i da ju pošaljem ponovo s povratnicom.Ali kad sam došla kod liječnika on mi je rekao da mi je jučer isti dan zatvorio bolovanje jer ga je moja šefica zvala i rekla da sam dobila otkaz 6.4 i da sm otvorila lažno bolovanje što je laž jer ja sam 6.4 radila cijeli dan od 6 ujutro do 21 sat i nikakvog otkaza nije bilo,isto tako sam danas doznala da me je odjavila danas sa zdrastvenog osiguranja i to sa 6.4.Nikakvu obavijest o otkazu nisam još uvijek dobila niti su me iz firme zvali,Očajna sam i ne znam što da radim,jer sam po lažnim iskazima dobila otkaz i isto tako smatram da je moj liječnik napravio prekršaj jer mi bolovanje nije smio zatvoriti bez da me obavijesti i bez dokaza da sam ja doista otkaz dobila dan prije otvorenog bolovanja i na osnovu telefonskog poziva moje šefice.Očajna sam i molim nekoga da mi da savijet što da radim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

danijela-goran je napisao:

Molim nekoga za pomoć!!!

Radila sm kao prodavač u jednoj trgovini i imam ugovor za stalno.Zbog opravdanih zdravstvenih razloga otvoreno mi je bolovanje 7.4,očekivano trajanje bolovanja je najmanje 30 dana.Izjavu o otvorenom bolovanju sam taj isti dan osobno uručila šefici na što je ona poludjel poderala papir i rekla da mi daje momentalni otkaz.Nazvala sam odvijetnika i on me savjetovao da danas odem ponovo kod liječnika i zamolim novu potvrdu i da ju pošaljem ponovo s povratnicom.Ali kad sam došla kod liječnika on mi je rekao da mi je jučer isti dan zatvorio bolovanje jer ga je moja šefica zvala i rekla da sam dobila otkaz 6.4 i da sm otvorila lažno bolovanje što je laž jer ja sam 6.4 radila cijeli dan od 6 ujutro do 21 sat i nikakvog otkaza nije bilo,isto tako sam danas doznala da me je odjavila danas sa zdrastvenog osiguranja i to sa 6.4.Nikakvu obavijest o otkazu nisam još uvijek dobila niti su me iz firme zvali,Očajna sam i ne znam što da radim,jer sam po lažnim iskazima dobila otkaz i isto tako smatram da je moj liječnik napravio prekršaj jer mi bolovanje nije smio zatvoriti bez da me obavijesti i bez dokaza da sam ja doista otkaz dobila dan prije otvorenog bolovanja i na osnovu telefonskog poziva moje šefice.Očajna sam i molim nekoga da mi da savijet što da radim.

 

U ordinaciji opće medicine primarne zdravstvene zaštite izjavi prigovor na postupanje liječnice, ona je dužna bez odgode svoje obrazloženje staviti na papir (uputnica ovlaštenom doktoru) te nakon što dobiješ nalaz ocjenu i mišljenje ovlaštenog doktora dalje postupaj ovisno o nalazu. Otkaz ne može biti pravovaljan ukoliko je bolovanje bilo otvoreno tog dana i ukoliko je bilo opravdano.

 

btw poslodavac nikada i ni zbog čega ne može po tom pitanju ni zvati ni kontaktirati izabranog doktora, u takvom slučaju on može zatražiti kontrolu opravdanosti bolovanja na za to propisan način i to kontroloru ovlaštenom doktoru HZZO-a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve to što si rekao stoji,ali meni je šteta već učinjena.Bolovanje je opravdano i liječnik stoji iza toga ali problem je u tome što je moja šefica zvala liječnika i rekla da sam ja otvorila bolovanje dan nakon što je ona meni dala momentalni otkaz što je naravno laž jer ja nikakav otkaz nisam dobila.Imam i svjedoke za to ali meni jedino što preostaje je sačekati da mi uruči ugovor o otkazu koji još naravno nisam dobila niti me je kontaktirala,a nakon što to dobijem podnijeti tužbu i protiv nje i protiv liječnika jer sam tek danas saznala da je moj liječnik i njezin liječnik i da su prijatelji.Moje loše zdrastveno stanje je uzrok velikog stresa na poslu,rad bez slobodnih dana i rada u hladnom bez grijanja.Problem je u tome što ja svoja radnička prava ne mogu ostvariti preko inspekcije rada jer u svim inspekcijama ima vezu jer joj zet radi u državnom inspektoratu.Ne znam dali mi se uopće isplati voditi sud s njom ili će i to biti samo gubljenje vremena!!!!! :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nisi dobila nikakav otkaz, onda ne znam o čemu mi pričamo, osim o nekakvom nesporazumu. Otkazivanje ugovora o radu je strogo formalno uređen pravni posao, pa pričekaj na nešto, a prije toga nemoj raditi ništa osim pokušati na miran i civiliziran način ovo rješiti s poslodavcem, na za to obostranu korist.

 

Inače, tvoja je priča ok, no moram ti ovdje i iznjeti i tračak sumnje u istu, naime redovna je današnja praksa da se kad postoji imalo naznaka da bi se nešto moglo dogoditi unutar radnog odnosa, tada se taj problem pokušava rješavati na način da se "otvara bolovanje", a to nikako niti je niti može biti rješenje primarnog problema, to je tek kratkotrajni bijeg od pravog problema (nezadovoljstvo uvjetima rada) čije rješavanje nećeš izbiječi na ovaj način.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to što si rekao ne stoji ja imam zdrastvenih problema oko pola godine i radila sam takva bez dana bolovanja isto tako nisam otvorila bolovanje da bih pobijegla od problema jer ih nisam imala svojom krivicom,komisija je utvrdila da mi je bolovanje opravdano a uzela sam ga jer dogovorom s poslodavcom nisam mogla dobiti godišnji na kojeg po zakonu imam pravo a isto tako sam morala raditi bez slobodnih dana jer da sam se žalila vjerojatno bi opet dobila otkaz a nama svima posao treba.Tako da da sam zanemarila svoje zdravlje jer nisam imala slobodnog vremena hodati po bolnici i radite pretrage.Što se tiče dog s njom tu se više nema što dogovarati jer sam već odjavljenja sa zdrastvenog. Isto tako smatram da su naša radnička prava ne zaštićena a za 2200 kn koliko je ona mene plaćala mislim da taj novac nije vrijedan mog zdravlja.Imam 33 godine i 15 godina radnog staža i u tih 15 godina nisam dana bila na bolovanju,mrzim nepravdu i ne može uvijek poslodavac biti u pravu i gaziti radnike pogotovo ne u mom slučaju jer sam svoj posao radila pošteno možda i više nego što sam trebala.Ne znam gdje radiš ali bi te pitala dali bi razmišljao isto da si 2 godine radio svaku nedjelju,svaki praznik,a da za to nisi ni kunu bio više plaćen!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

danijela-goran,

ti uopće nisi shvatila bit koju ti je iznio Rubens. A bit je da si ti ipak muljala...kaj je to kad kažeš: Uzela sam ga u DOGOVORU S POSLODAVCEM (bolovanje)...kaj poslodavac ima sa tvojim bolovanjem?

Sve ono prethodno o tome kako te poslodavac iskorištavao i bla....to je sigurno istina ali bolovnje ne DOGOVARAŠ a pogotovo ne sa poslodavcem. Bolovanje je privremena nesposobnost za rad koju ustanovljuje liječnik. Sve ostalo ti je rekao moderator Rubens.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na podršci,ja sam rekla da se nisam mogla dogovoriti s poslodavcom da ostvarim pravo na svoj godišnji i slobodne dane na što po zakonu imam pravo, a što se tiče tvoje izjave da ja muljam jako ružno s tvoje strane jer to ne možeš reći nekome koga ne poznaš.I za tvoju informaciju prijavila sam liječnika koji je to napravio i vraaćena sam i na posao i na bolovanje,a sad za koji dan idem na sud s poslodavcem i sad opet reci da "MULJALA"Ne trebam nikakav novac samo pravdu a to ću i dobit jer nisam ničija ovca za šišanje,svoj posao sam radila pošteno i više nego što sam trebala ali smatram da mi djelatnici koji radimo u trgovinama trbamo dobiti svoja prava a sve ovo što ću napraviti napravit ću i za one koji prolaze isto kao i ja i dokazat ću da se izrabljivanju može stati na kraj i idem do kraja!!!A ti koji si mi rekao da muljam ili si poslodavac ili si zaposlen u nekoj normalnoj firmi pa nemaš pojma što znači izrabljivanje.POZZ TE :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lily111 je napisao:

Cigo1, danijela-goran je napisala da dogovorom s poslodavcem nema pravo na godišnji odmor, a ne da je dogovorom s poslodavcem otvorila bolovanje...ružno je nekom tako neopravdano reći da mulja.

 

lily111 draga,

znaš ti čitati? Kaj je napisala pitateljica? Napisala je: " a uzela sam ga jer dogovorom s poslodavcom nisam mogla dobiti godišnji na kojeg po zakonu ...."...dakle po tebi i pitateljici je bolovanje opravdano radi toga jer joj poslodavac nije dao GO? Pa kaj je vama ljidi? Kaj je to nego muljanje...Znaći da joj je dao GO, ona bi bila zdrava i nebi trebala "otvarati" bolovanje.... kaj?...... samo kaj je poslodavac zmuljal i pitateljicu...u muljanju uvjek neko naje...i čitaj kaj je napisal Rubens. Dakle ili si bolestan ili nisi. Ko "otvara" bolovanje ak si biolestan...obiteljski dr...a to kaj je i taj zmuljal...to je isto objasnil Rubens...to kaj pitateljca nije mogla koristiti GO je drugi par cipela...a ide ovak (prema Zakonu o radu):

 

Korištenje godišnjeg odmora u dijelovima

Članak 62.

(1) Radnik ima pravo godišnji odmor koristiti u dva dijela, osim ako se s

poslodavcem drukčije ne dogovori.

(2) Ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, mora tijekom kalendarske

godine za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor, iskoristiti najmanje dva tjedna u

neprekidnom trajanju, pod uvjetom da je ostvario pravo na godišnji odmor u trajanju

dužem od dva tjedna.

Prenošenje godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu

Članak 63.

(1) Neiskorišteni dio godišnjeg odmora u trajanju dužem od dijela godišnjeg odmora

iz članka 62. stavka 2. ovoga Zakona, radnik može prenijeti i iskoristiti najkasnije

do 30. lipnja iduće godine.

(2) Radnik ne može prenijeti u sljedeću kalendarsku godinu dio godišnjeg odmora

iz članka 62. stavka 2. ovoga Zakona, ako mu je bilo omogućeno korištenje toga

odmora.

(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, godišnji odmor, odnosno dio

godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je

stečen, zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski

dopust, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine.

(4) Član posade broda, radnik na radu u inozemstvu ili radnik koji je vršio dužnost

građana u obrani, može godišnji odmor u cijelosti koristiti u sljedećoj kalendarskoj

godini.

Raspored korištenja godišnjeg odmora

Članak 64.

(1) Raspored korištenja godišnjeg odmora utvrđuje poslodavac u skladu s

kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, ugovorom o radu i ovim Zakonom, a

najkasnije do 30. lipnja tekuće godine, te o rasporedu obavještava radnike.

(2) Radniku koji radi u nepunom radnom vremenu kod dva ili kod više poslodavaca,

a poslodavci ne postignu sporazum o istodobnom korištenju godišnjeg odmora iz

članka 55. ovoga Zakona, poslodavci su dužni omogućiti korištenje godišnjeg

odmora prema njegovom zahtjevu.

(3) Pri utvrđivanju rasporeda korištenja godišnjeg odmora moraju se uzeti u obzir

potrebe organizacije rada te mogućnosti za odmor raspoložive radnicima.

(4) Radnika se mora najmanje petnaest dana prije korištenja godišnjeg odmora

obavijestiti o trajanju godišnjeg odmora i razdoblju njegovog korištenja.

(5) Jedan dan godišnjeg odmora radnik ima pravo koristiti kada on to želi, uz

obvezu da o tome obavijesti poslodavca najmanje tri dana prije njegovog korištenja,

ako kolektivnim ugovorom nije određen drukčiji rok.

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

danijela-goran je napisao:

Hvala na podršci,ja sam rekla da se nisam mogla dogovoriti s poslodavcom da ostvarim pravo na svoj godišnji i slobodne dane na što po zakonu imam pravo, a što se tiče tvoje izjave da ja muljam jako ružno s tvoje strane jer to ne možeš reći nekome koga ne poznaš.I za tvoju informaciju prijavila sam liječnika koji je to napravio i vraaćena sam i na posao i na bolovanje,a sad za koji dan idem na sud s poslodavcem i sad opet reci da "MULJALA"Ne trebam nikakav novac samo pravdu a to ću i dobit jer nisam ničija ovca za šišanje,svoj posao sam radila pošteno i više nego što sam trebala ali smatram da mi djelatnici koji radimo u trgovinama trbamo dobiti svoja prava a sve ovo što ću napraviti napravit ću i za one koji prolaze isto kao i ja i dokazat ću da se izrabljivanju može stati na kraj i idem do kraja!!!A ti koji si mi rekao da muljam ili si poslodavac ili si zaposlen u nekoj normalnoj firmi pa nemaš pojma što znači izrabljivanje.POZZ TE :-D

 

danijela-goran,nisam poslodavac i ne radim u nikakvoj firmi.

Ja sam umirovljenik po osnovi opće nesposobnosti za red. Opću nesposobnost za rad "stekao sam" provevši u Jankomiru u tri navrata po tri mjeseca radi borbe sa svojim poslodavcem i naučio malte ne napamet zakon o radu. A ti da si čitala bilo koji od mojih 2000 postova vidjela bi ko sam i za kaj se borim. Ali nažalost nisi. Pa ću zanemariti tvoju primjedbu...ti si možda uvrijeđena ali dušo, zakaj si ti to radila bolesna...i zakaj ti to nisi otišla prije na bolovanje...tvoja je odluka...ne moja ,ne poslodavčeva,ne doktorova...ja nisam rekao da ti nisi opravdano "otvorila bolovanje". Ja sam samo rekao da za "otvoriti bolovanje" nije razlog kaj ti nisi dobila GO...jer ti ga poslodavac ni nemora dati kad ti to želiš nego kako on utvrdi raspored korištenja pod određenim uvijetima koje je propisao Zakon o radu...prema tome ne se zaletavati..i bit arogantan. Polako....mirno :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Lily111 ti si izgleda jedina shvatila što sam htjela reći,ali pravda je na mojoj strani i ovaj sud dobivam jer ja nisam jedina koju je taj poslodavac preveslao ali sam skupila hrabrost i odlučila se boriti do kraja!!!!!Z a sve one koje rade i dalje u toj firmi i za sve one koje su radile,jer sam jedina koja je skupila hrabrost i odlučila im se suprostaviti,imam opravdane argumente i sve bivše djelatnice na svojoj strani!!!!!A i jako puno kupaca koji su uz mene tako da je pobijeda moja ne želim njezin novac već samo pravdu i to je sve :mase2::-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

molim da se rasprava prestane voditi na način optuživanja, upiranja u više ciljeve, pa tumačenje tih ciljeva s jedne ili druge strane. Možemo tako unedogled.

 

Pravni portal-pravni savjeti. Nekome se savjeti ne svide, ali... Pravo su činjenice, ne osjećaji, a nažalost - pravo jako često nije pravda. Molim smislenu i (pravno) argumentiranu raspravu, ako već morate raspravljati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lily111 je napisao:

Cigo1, znam ja čitati,znam razumjeti napisano, a znam i pisati da me se može razumjeti. I ti opet bezrazložno danijela-goran nazivaš arogantnom. I nisam ti ja draga, ovo je ipak pravni forum, zar ne?

danijela-goran :-)

 

Ma jesi daraga. Ne meni nego onak ,općenito. :namiguje: kao "dragi druže Tito"..."dragi Ivo"...i to...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija