Jump to content

Nužni dio


Vesna_Ri

Preporučene objave

Otac mi je umro 2002. godine. Oporučno je ostavio kuću i nekoliko parcela zemlje bratu koji živi u Kanadi za zamjenu njegovog uzdržavanja u staračkom domu. Obzirom da je napisana takva oporuka, nisam nikada bila pozvana na ostavinsku te mi je objašnjeno da nemam pravo niti na nužni dio bez obzira što sam njegova zakonita kći. Molim da mi se odgovori imam li pravo bez obzira na oporuku na nužni dio (dječji dio)obzirom da je sada i stric u Kanadi umro tako da sve propada.

 

Obitelj mog strica nikada neće doći u Hrvatsku jer nemaju naše državljanstvo i nemaju želje ovdje živjeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oporuka je jednostrani izraz volje oporučitelja i njome se ne mogu uspostavljati dvostrani pravni odnosi između živućeg ostavitelja i druge osobe.

 

Pri darovanju se također ne uspostavljaju uzajamne obaveze.

 

Dakle, iz ovoga što ste napisali nije jasno kakav je sporazum sklopio vaš otac s bratom niti po formi niti po sadržaju. Prvo ste napisali da se radi o oporuci, drugi put o darovanju, a istovremeno pišete da je stric temeljem toga imao obaveze prema vašem ocu.

 

Karakter dokumenta primarno je određen sadržajem a ne formom, pa bi teoretski možda bilo moguće "sklopiti oporuku" koja je u stvari ugovor o darovanju ili dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju, ali takav se dokument u pravilu neće provesti automatski, npr. u zemljišnim knjigama bez posebnog postupka odnosno sudskog utvrđenja o čemu se radi. Osim toga, može se lakše osporavati nego kad je forma ispravna. U nekim slučajevima, forma je bitna i ne dopušta drugačiju interpretaciju.

 

Dakle, da bi se odgovorilo na vaše pitanje, potrebno je znati o kakvom se dokumentu radilo. To možete saznati i tako da zatražite povijesni izvadak za nekretnine koje su u pitanju, pa ćete vidjeti na temelju kakvog dokumenta se vaš stric upisao kao vlasnik, a nakon toga možete tražiti i presliku toga dokumenta iz zbirke isprava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

KronicnaStranka je napisao:

 

Dakle, da bi se odgovorilo na vaše pitanje, potrebno je znati o kakvom se dokumentu radilo. To možete saznati i tako da zatražite povijesni izvadak za nekretnine koje su u pitanju, pa ćete vidjeti na temelju kakvog dokumenta se vaš stric upisao kao vlasnik, a nakon toga možete tražiti i presliku toga dokumenta iz zbirke isprava.

 

Hvala na odgovoru, potrudit ću se to saznati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

 

Imam pitanje u vezi nužnog dijela.

 

Imam stan u privatnom vlasništvu. Da li će taj stan, u slučaju moje smrti automatski naslijediti moja kći ili moram sastaviti oporuku u kojoj ću nju navesti kao jedinog nasljednika?

 

Imam braću i sestru, njihove obitelji, te od pokojnog muža brata i njegovu obitelj pa me zanima da li oni imaju pravo tražiti nužni dio ukoliko ne ostavim oporuku? Željela bih da moja kći naslijedi sve. Ona nema nikakvog udjela u tom stanu. Nemam druge djece.

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija