Jump to content

Čl.113. Zakona o općem upravnom postupku


Bili9

Preporučene objave

Molio bih poštovane članove foruma da mi odgovore na pitanje vezano uz ovaj članak navedenog Zakona:

 

Tko je (tko može biti) OVLAŠTENA OSOBA, koja može izjaviti ŽALBU na Rješenje Zemljišnoknjižnog odjela Općinskog suda?

 

Mogu li to biti JA osobno, (osoba koja se žali na doneseno Rješenje), jer nažalost nisam u stanju platiti odvjetnika ili javnog bilježnika, zbog niza neisplaćenih osobnih dohodaka, u tvrtci u kojoj radim.

 

Hvala puno, na savjetu i odgovoru.

 

LP

Bili9

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molio bih pomoć, radi se o mom osobnom slučaju.

Pouka o pravnom lijeku: (citiram iz Rješenja)

 

Protiv ovog rješenja nezadovoljna stranka može izjaviti žalbu u roku od 15 dana prijama pisanog otpravka.Žalba se podnosi Županijskom sudu u xxxx, a putem ovog suda u tri primjerka.

 

Čl.113 Zakona o općem upravnom postupku mi je potpuno jasan, ali NE razumijem pojam OVLAŠTENA osoba.

Da li to znači da Žalbu može napisati samo odvjetnik ili javni bilježnik,(kao ovlaštena=pravna osoba) ili to mogu napraviti i ja osobno, kao stranka u postupku?

I još jedno pitanje: Ako Žalbu upućujem Županijskom sudu preko Suda koji je izdao rješenja na koje se žalim, NA KOGA NASLOVLJUJEM Žalbu, obzirom da ću je predati na Protokolu

Općinskog suda, kao se to u Pouci o pravnom lijeku nalaže.

 

Naime, situacija u kojoj se nažalost nalazim,(7 neisplaćenih plaća i skoro 3 god.neuplaćenih doprinosa) ne omogućuje mi neke velike troškove odvjetnika ili neznam već koga.

 

P.S.Nemojte me sada razapeti, zašto radim, ja i mojih 80 kolega, bez plaće. Ne bih želio da to bude tema ovog posta.

P.S. I neželim nikome uzimati "kruh", ovim pitanjima.

 

LP

Bili9

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zemljišnoknjižni postupak se ne vodi po Zakonu o općem upravnom postupku, nego je to sudski postupak koji se vodi po Zakonu o zemljišnim knjigama i općim pravilima izvanparničnog postupka pri čemu se podredno na odgovarajući način primjenjuju i pravila parničnog postupka.

 

Bez obzira na vrstu postupka, stranka u postupku je uvijek ovlaštena za sve postupovne radnje, a može opunomoćiti nekoga da to čini umjesto nje ili sud pod određenim okolnostima može stranci odrediti opunomoćenika.

 

Ukratko, žalbu možete napisati sami ili možete angažirati odvjetnika, ili možete opunomoćiti nekoga iz uže obitelji da to učini umjesto vas.

 

Treba li odvjetnik ili ne, ovisi na prvom mjestu o potrebnoj razini stručnosti u konkretnom problemu.

 

Ako ste već čitali Zakon o općem upravnom postupku, onda ste trebali pročitati i one članke u kojima se definiraju pojmovi i one koje se odnose na stranke u postupku i njihova prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"..Treba li odvjetnik ili ne, ovisi na prvom mjestu o potrebnoj razini stručnosti u konkretnom problemu..."

 

@KroničnaStranka

Hvala puno na odgovoru.

Nije problem veliki..trebam samo napraviti Žalbu, na točku II, Rješenja koji sam dobio, i priložiti dokaze kojim dokazujem ispravno ime za predka, koje je očitom omaškom u pisanju,(npr.sl.kao Bruno umjesto Kruno), napisano prije

4-5 godina, i kao takvo provučeno kroz sve ZU mojih predaka.(ireda)

Imam rješenje Suda, koje je priznalo tu omašku,kao dokaz br.1, a priložit ću još Domovnicu za tog predka koji je umro, a mislim staviti i Rodni te Vjenčani list, ako treba.

Još samo, pomoć: Na koga naslovljujem žalbu?

 

LP

Bili9

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@KS

Vaši odgovori mi puno znače.

Samo mi kažite, koliko mogu (trebaju) biti stara dokumenta (Domovnica,Rodni list,Vjenčani list) koja prilažem kao dokaz. Jer vjenčani list koji imam datira još iz 1946.g. (FNRJ), a rodni je još stariji...Ili je dovoljna samo Domovnica i ovo, prije spomenutu Rješenje u kojoj je greška priznata,i u kojem se ona ISPRAVLJA (navedeni su retci u kojima se greška javlja, i navedeno je kako treba biti ispravno napisano.

Dakle, mislim da bi ta dva dokumenta trebala biti dovoljna.

Hvala puno.

P.S. Imate PM (private mesage).

 

LP

Bili9

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zemljišnoknjižni odjel provodi promjene u zemljišnim knjigama temeljem rješenja.

 

Ako rješenje sadrži očiglednu omašku, pa sud donese rješenje o ispravci, onda je valjani tekst rješenja onaj koji se dobije kad se omaška zamijeni ispravkom. To je ono što je za z.k. sud relevantno.

 

Ispravke mora tražiti stranka, nije stvar z.k. suda da pokreće bilo kakve postupke ispravljanja primljenog dokumenta čak i kad je omaška potpuno očigledna.

 

Dakle, mislim da nije potrebno da prilažete svom zahtjevu bilo što osim rješenja o nasljeđivanju i rješenja o ispravci.

 

Mislim da se ne trebate žaliti, nego naprosto ponoviti zahtjev za upis. U žalbenom postupku u pravilu se ne utvrđuju nove činjenice odnosno dokazi.

 

No, budući da u z.k. postupku pogrešku po žalbi može otkloniti i prvostupanjski sud kad je to moguće, bez da žalbu prosljeđuje drugostupanjskom, možda pomogne i žalba.

 

U svakom slučaju dodatni dokumenti neće škoditi, a koliko stari smiju biti, to ne znam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija