Jump to content

porez na dohodak od otudjenja imovine


ante_kostan

Preporučene objave

Štovani, molim pomoć:

 

2007.god. sam kupio stan za 80.000e ali na kupoprodajnom ugovoru navodimo cijenu od 40.000e s ciljem placanja manjeg poreza na promet od 5%. Porezna uprava ne prizanje kupoprodajni ugovor vec procijenjuje stan na 80.000 te na isti placam 4.000e poreza na promet. Nakon nepunu godinu dana bio sam primoran prodati stan za koji uspijevm dobiti samo 82.500e sto ovog puta i navodimo u kupoprodajnom ugovoru jer novom kupcu to odgovara zbog kredita koji podize. Njemu nakon nekog vremena dolazi procjena na 84.000e te placa porez na promet nekretnina u iznosu 4.200e. Ove godine dobijam rijesenje porezne uprave kojim me terete da sam ostvario dobit od otudjenja imovine od 40.000e (razlika izmedju 44 i 84.000e) i odredjuju mi ukupno 11.800e poreza za platit (25%poreza + 18% prireza). Moze li se zakon tumaciti tako da je nabavna vrijednost trzisna vrijednost nekretnine u trenutku stijecanja a ne ona vrijednost u kupoprodajnom ugovoru? Malo sam citao zakon pa se nigdje decidirano ne kaze sto je tocno nabavna vrijednost, dok za prodajnu tocno pise da je to upravo trzisna vrijednost procijenjena od porezne uprave. Gospodja u poreznoj mi je rekla da je njihova "praksa" da uzimaju vrijednost iz kupoprodajnog ugovora. U svakom slucaju, kada platim i ovih 11.800e bit cu u debelom minusu (13.300e?!), a porezna se vjerovatno nada da ce ovakvih "poduzetnika" poput mene biti sve vise...

Unaprijed hvala na odgovrima te savjet ako je moguca kakva zalba koja bi ponistila rijesenje porezne uprave. Zastara ne prolazi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija