Jump to content

da li je roditelj, čiji je supružnik osuđen na 20godina , samohrani roditelj?


pedala

Preporučene objave

molim vas pomoć oko tumačenja obiteljskog zakona: :misli:

(2) Samo jedan roditelj skrbi o djetetu ako je drugi umro, proglašen umrlim, lišen roditeljske skrbi, lišen potpuno poslovne sposobnosti, djelomice lišen poslovne sposobnosti u odnosu na roditeljsku skrb ili je spriječen.

 

suprug i ja smo u braku, imamo dvoje malodobne djece, on je na izdržavanju kazne zatvora u trajanju 20g.

da li se naše situacije tiče odredba obiteljskog zakona koja govori tko je samohrani roditelj i ako da, da li je po tome moj suprug kao roditelj tada 'spriječen'?? ili priv. lišen ili???

 

dalje, ako se po našoj obiteljskoj situaciji meni priznaju prava kao samohranom roditelju, postoji li institucija koja mi to može napisati 'crno na bijelo' kako ne bih morala, svako toliko, objašnjavati i nadmudrivati se prilikom ostvarivanja nekih drugih prava.

 

potrebna mi je ta inf. zbog:

1) prednosti upisa djece u vrtić i cijene ( samohrani roditelji plaćaju manje)

2) dobivanja dodatka na dječji doplatak koji dobivaju samohrani roditelji. da li bi hzmo trebao uvažiti našu obiteljsku situaciju i isplaćivati nam taj dodatak

3) ostvarivanja prava i na putne troškove koji nastaju zbog odvođenja djece u posjet k ocu(zbornik o pravima djeteta čiji je roditelj u zatvoru,str. 54/55) a koja nam ne priznaju u c.z.s.r, vjerujem iz neznanja...

...trenutno su to razlozi zbog kojih bi voljela znati odnosi li se zakon o samohranim roditeljima i na mene..

unaprijed hvala na pomoći :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za izdržavanja zatvorske kazne roditelj je spriječen u izvršavanju roditeljske skrbi.

 

Primjetili ste i da u Zborniku iz 2009. o pomoći radi posjeta djeteta roditelju stoji:

"Iako se stanje polako mijenja, doznajemo da dosad takvi slučajevi nisu nailazili na dobar odaziv u centrima, gdje je prevladavalo mišljenje kako nije opravdano da država snosi i taj "trošak" za djecu zatvorenika. Sa stajališta zaštite interesa djeteta, ovakav stav je neprihvatljiv."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija