Jump to content

Trudnoća i razvod


leeloo127

Preporučene objave

Pozdrav!

Pred razvodom sam i trudna sa novim partnerom. Sve mi je jasnije da razvod neće biti okončan do termina poroda. Jasan mi je zakon po pitanju očinstva.

Zanima me postupak prijave u matičnom uredu. Trebaju biti prisutni otac i majka. Pravi otac ili suprug? Pretpostavljam suprug. Što ako on ne želi doći ili nije u zemlji? Obraćam se nadležnom Centru?

 

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ocem djeteta se smatra majčinog muža, dakle vaš muž je taj koji bi zajedno s vama trebao odrediti osobno ime djetetu.

Ako ne bude tako, obratit ćete se područnom CZSSu i zatražiti da u skladu sa svojim zakonskim mogućnostima osobno ime djetetu odrede rješenjem oni, a to će biti zavedeno u napomenama u matičnoj knjizi.

Imajte na umu i vaš rok od 6 mjeseci od rođenja djeteta za osporavanje očinstva...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala!

Kako sam upravo dobila poziv na glavnu raspravu, zanima me još jedna stvar.

Da bi rješenje odmah postalo pravomoćno, potrebno je da se obje strane na kraju ročišta odreknu prava na žalbu, zar ne?

Što ako se jedna od stranaka ne odazove, a radi se o sporazumnom razvodu, drugo je ročište, dakle ima se i mišljenje Centra i ostali traženi papiri? Da li potpis na sporazumu pretpostavlja automatski i slaganje sa odlukom suda?

Napominjem da imamo dvoje zajedničke malodobne djece.

Da li sud može donijeti odluku u odsutnosti druge strane?

 

Ukoliko se čeka pravomoćnost ( od dostave koliko vremena?) koliko to traje i što se može napraviti da se i to ubrza?

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što ako se jedna od stranaka ne odazove, a radi se o sporazumnom razvodu, drugo je ročište, dakle ima se i mišljenje Centra i ostali traženi papiri? Da li potpis na sporazumu pretpostavlja automatski i slaganje sa odlukom suda?

Napominjem da imamo dvoje zajedničke malodobne djece.

Da li sud može donijeti odluku u odsutnosti druge strane?

 

Ukoliko se čeka pravomoćnost ( od dostave koliko vremena?) koliko to traje i što se može napraviti da se i to ubrza?

Unaprijed hvala.

 

Hvala , ali taj dio znam. Molim da mi neko odgovori na ono što pitam :tikvan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li Vaš suprug zastupan putem punomoćnika ( odvjetnika)? Odvjetnik bi uz njegovu suglasnost mogao doći na ročište i u ime stranke izjaviti da se odriče prava na žalbu, što uopće nije rijetkost kod razvoda braka. U ovom slučaju, sud može odmah na ovom ročištu po svršetku rasprave donijeti presudu koja može odmah biti objavljena. Možete uzeti potpisani primjerak zapisnika iako prema strankama presuda redovito proizvodi učinak tek nakon što je dostavljena.

 

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Da, postoji mogućnost žalbe na druge dijelove presude kojima je odlučeno o ostalim zahtjevima stranaka izuzev osim činjenice razvoda braka.

2. U roku od 30 dana od donošenja i objave presude sud je dužan istu izraditi i otpremiti.

3. Ukoliko se stanke nisu odrekle prava na žalbu, presuda postaje pravomoćna istekom žalbenog roka, računajući od dostave stranci.

 

Postoji mogućnost da se koncentrirate na pogrešan dio postupka kako biste riješili Vaš problem, a to je da se stvarni otac djeteta kao takav i upiše. Mislim da biste ovo trebali riješiti u drugom dijelu odnosno nastavku cjelokupnog procesa, odnosno neovisno od ovog postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

"Pravi" otac se kao takav ni ne može upisati bez dokazivanja/osporavanja očinstva dok god nismo vjenčani. Iskreno sumnjam da će nam uspjeti "odraditi" razvod i vjenčanje na vrijeme, ali vrijedi pokušati. Da poznajete čovjeka od kojeg se razvodim, shvatili biste i zašto.

Na još jedno pitanje nisam dobila odgovor: koliko dana traje žalbeni rok?

I sad još jedno: nakon što taj rok prođe, treba se otići na sud po nekakav pečat? Kod koga?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

leeloo127 je napisao:

"Pravi" otac se kao takav ni ne može upisati bez dokazivanja/osporavanja očinstva dok god nismo vjenčani. Iskreno sumnjam da će nam uspjeti "odraditi" razvod i vjenčanje na vrijeme, ali vrijedi pokušati. Da poznajete čovjeka od kojeg se razvodim, shvatili biste i zašto.

Na još jedno pitanje nisam dobila odgovor: koliko dana traje žalbeni rok?

I sad još jedno: nakon što taj rok prođe, treba se otići na sud po nekakav pečat? Kod koga?

 

Hvala

 

:klanja:

 

:ceka:

 

:jok:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija