Jump to content

pomozite molim vas


frula

Preporučene objave

Bog. Dragovoljac sam, branitelj Domovinskog rata, nezaposlena i nemam nikakva primanja niti imama kuću ili stan. Živjela sam 10 g. u izvanbračnoj zajednici sa suprugom koji je isto tako bio dragovoljac branitelj i HRVI u mirovini, ista zajednica je dokazana na sudu za koje imam sudsko riješenje. Moj suprug je umro prošle godine 18. 10. od posljedica bolesti i ranjavanja sudjelovanjem u Domovinskom ratu, ranjen 1991. g.. po okončanju ostavinske rasprava za preminulim suprugom morala sam iseliti iz njegove roditeljske kuće i sad nemam gdje živjeti. Trenutno se o meni skrbe i pomažu mi moji prijatelji koji me primaju da živim kod njih, jer nemogu sebi priuštiti podstanarstvo pošto nemam nikakovih primanja.

Molim vas može li mi netko pomoći i reči mi dali obzirom na navedeno imama ikakovih prava, kako ih i gdje ostvariti.

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je dokazana izvanbračna zajednica.

ako je izvanbračni partner bio u mirovini

ako ispunjavaš uvjete po ZOMO (50 godina živita ,utvrđena nesposobnost za rad)

imaš pravo na obiteljsku mirovinu

obrati se nadležnom HZMO (mirovinsko)

 

ZOMO NN 102/98

6. Obiteljska mirovina

 

Članak 60.

(1) Članovi obitelji umrlog osiguranika iz članka 21. ovoga Zakona imaju pravo na obiteljsku mirovinu:

3) ako je osiguranik bio korisnik starosne, prijevremene starosne ili invalidske mirovine ili

 

Članak 62.

 

(1) Udovica ima pravo na obiteljsku mirovinu:

 

1) ako je do smrti bračnog druga, po kojem joj to pravo pripada, navršila 50 godina života ili

2) ako je mlađa od 50 godina života i ako je do smrti bračnog druga nastupila opća nesposobnost za rad ili je takva nesposobnost nastala u roku od jedne godine nakon smrti bračnog druga

 

(2) Udovica koja do smrti bračnog druga nije navršila 50, ali je imala navršenih 45 godina života, ima pravo na obiteljsku mirovinu kada navrši 50 godina života.

Članak 70.

 

(1) Stupanjem u brak gube pravo na obiteljsku mirovinu:

 

1) udovica, odnosno udovac mlađi od 50 godina, osim ako to pravo imaju zbog opće nesposobnosti za rad,

Članak 80.

 

(1) Mirovinski faktor iznosi za:

 

7) obiteljsku mirovinu u slučaju ako mirovina

pripada samo udovici, odnosno udovcu i djeci

osiguranika, ili samo roditeljima, ili braći, sestrama

i drugoj djeci bez roditelja uzetoj na uzdržavanje,

i to ako mirovinu koristi:

 

- jedan član obitelji 0,7

 

- dva člana obitelji 0,8

 

- tri člana obitelji 0,9

 

nemoj kod prijatelja (muški)biti tri godine

jer to se smatra novaom izvanbračnom zajednicom (gubitak prava na obiteljsku mirovinu)

 

roditelj će tražiti obiteljsku mirovinu iza sina

pa će paziti na novu izvanbračnu vezu bivše snahe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vinkovci je napisao:

Čitam ove članke, pa ako može jedno pitanje.

U mirovini sam "opća" nesposobnost, omjer 50/50 %, imam 41 god. supruga 37 god. e sad me zanima da li u slučaju moje smrti supruga može odmah nasljediti (koristiti) obiteljsku mirovinu, pošto imam "opću" nesposobnost, ili mora čekati do navršenih 50 god. života?

 

Morala bi u trenutku tvoje smrti imati 45 godina da bi u 50-oj ostvarila mirovinu,djeca ostvaruju odmah ako ih imate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zozef je napisao:

vinkovci je napisao:

Čitam ove članke, pa ako može jedno pitanje.

U mirovini sam "opća" nesposobnost, omjer 50/50 %, imam 41 god. supruga 37 god. e sad me zanima da li u slučaju moje smrti supruga može odmah nasljediti (koristiti) obiteljsku mirovinu, pošto imam "opću" nesposobnost, ili mora čekati do navršenih 50 god. života?

 

Morala bi u trenutku tvoje smrti imati 45 godina da bi u 50-oj ostvarila mirovinu,djeca ostvaruju odmah ako ih imate.

 

hvala na odgovoru, imam djecu, znači oni bi imali pravo na mirovinu, naravno sve dok se školuju, je li tako?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vinkovci je napisao:

zozef je napisao:

vinkovci je napisao:

Čitam ove članke, pa ako može jedno pitanje.

U mirovini sam "opća" nesposobnost, omjer 50/50 %, imam 41 god. supruga 37 god. e sad me zanima da li u slučaju moje smrti supruga može odmah nasljediti (koristiti) obiteljsku mirovinu, pošto imam "opću" nesposobnost, ili mora čekati do navršenih 50 god. života?

 

Morala bi u trenutku tvoje smrti imati 45 godina da bi u 50-oj ostvarila mirovinu,djeca ostvaruju odmah ako ih imate.

 

hvala na odgovoru, imam djecu, znači oni bi imali pravo na mirovinu, naravno sve dok se školuju, je li tako?

 

 

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=503346685&forum=33 da tako je
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija