Jump to content

otkaz nakon porodiljnog


cathe

Preporučene objave

pozz

molim za savjet ....... ovako bila sam na porodiljnom tri godine vratila sam se na svoje radno mjesto ( na kojem je zaposlena druga osoba ) nakon što sam iskoristila godišnji od prošle godine,odradila mjesec dana i nakon toga mi je ponuđeno da idem raditi isti posao ali u drugi grad što ja zbog obiteljskih razloga ne mogu prihvatiti,poslala sam izjavu i obrazloženje za isto ali mi je rečeno da sama moram dati otkaz jer su mi ponudili drugi posao a ja sam odbila.dakle mene zanima dali postoji mogućnost sporazumnog otkaza od strane poslodavca zbog naknade s burze ili to nije moguće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cathe,

kak ti je "ponuđeno".Pismeni ili usmeno?

Dakle:

1.ta ponuda mora biti isključivo PISMENA u obliku Odluke o premještaju na rad u dugi grad i samo pod uvjetom da ta mogućnost postoji u tvom Ugovoru o radu ili pravilniku o radu ili kol ugovoru na koji se poslodavac mora pozvati i obrazložiti svoj čin.

2. I nisi nam objasnila kao si ti to tri godine koristila "prava"...kakv je bio tijek?

3. Niakakv ti otkaz nemoraš dati? Nikakav SPORAZUM nesmiješ potpisati.

4. Poslodavac nek tebi da otkaz,ako ti nmože dati radno mjesto u gradu u kome živiš a taj se zove Redoviti otkaz ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga po kojem imaš i pravo naknde na Zavodu,pravo na otkazni rok i otpremninu A MORA GA I OBRAZLOŽITI opravdanim razlozima.

5. Sporazumno otkaza NEMA. Postoji samo Sporazumni PRESTANAK ugovora o radu za koji sam ti već rekoao da ga nesmiješ potpisti jer gubiš prava na Zvodu.

Dakle ti trebaš dolaziti na posao gdje si i do sad radila. Nemoj da to ne učiniš (KADA TI JE ZAVRŠIO go)JER BI TI POSLODAVAC MOGAO DATI iZVANREDNI OTKAZ JER TE NEMA NA RADNOM MJESTU.

 

Pojasni malo stvari pa se čujemo.ODMAH. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da se nadovežem pitanjem o mom problemu...

 

- može li se uručiti poslovno uvjetovan otkaz, prvog radnog dana po prestanku porodiljnog dopusta???

 

.. i što je tada sa otkaznim rokom, godišnjim , otpremninom... a poduzeće je u blokadi unazad 3 godine, nema imovine i u predstečajnom je stanju..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pedala,

prema Zakonu o radu:

Zabrana otkaza

Članak 71.

(1) Za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta,

rada s polovicom punog radnog vremena, rada u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada

u skraćenom radnom vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, odnosno u roku od petnaest dana od prestanka trudnoće ili prestanka korištenja tih prava, poslodavac ne može otkazati ugovor o radu trudnici i osobi

koja se koristi nekim od spomenutih prava.

(2) Otkaz je ništetan ako je na dan davanja otkaza poslodavcu bilo poznato

postojanje okolnosti iz stavka 1. ovoga članka, ili ako radnik u roku od petnaest

dana od dostave otkaza obavijesti poslodavca o postojanju okolnosti iz stavka 1.

ovoga članka te o tome dostavi odgovarajuću potvrdu ovlaštenog liječnika ili

drugog ovlaštenog tijela.

Dakle takav otkaz koji si spomenula radi nepoštivanja 15 dnevnog roka u kojem nakon korišrtenja prava, NIŠTETAN je a ti moraš u roku od 15 dana shodno čl.129 iskoristiti svoje pravo i Zahtjevom za zaštitu prava (pismeno poštom sa povratnicom) tražiti poništenje otkaza i povratak na posao pod prijetnjom prijave inspektoratu za redne odnose i tužbe sudu.

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

cathe,

kak ti je "ponuđeno".Pismeni ili usmeno?

Dakle:

1.ta ponuda mora biti isključivo PISMENA u obliku Odluke o premještaju na rad u dugi grad i samo pod uvjetom da ta mogućnost postoji u tvom Ugovoru o radu ili pravilniku o radu ili kol ugovoru na koji se poslodavac mora pozvati i obrazložiti svoj čin.

2. I nisi nam objasnila kao si ti to tri godine koristila "prava"...kakv je bio tijek?

3. Niakakv ti otkaz nemoraš dati? Nikakav SPORAZUM nesmiješ potpisati.

4. Poslodavac nek tebi da otkaz,ako ti nmože dati radno mjesto u gradu u kome živiš a taj se zove Redoviti otkaz ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga po kojem imaš i pravo naknde na Zavodu,pravo na otkazni rok i otpremninu A MORA GA I OBRAZLOŽITI opravdanim razlozima.

5. Sporazumno otkaza NEMA. Postoji samo Sporazumni PRESTANAK ugovora o radu za koji sam ti već rekoao da ga nesmiješ potpisti jer gubiš prava na Zvodu.

Dakle ti trebaš dolaziti na posao gdje si i do sad radila. Nemoj da to ne učiniš (KADA TI JE ZAVRŠIO go)JER BI TI POSLODAVAC MOGAO DATI iZVANREDNI OTKAZ JER TE NEMA NA RADNOM MJESTU.

 

Pojasni malo stvari pa se čujemo.ODMAH. :namiguje:

 

cathe,

evo zašto sam te pitao ono pod točkom 2. Zakon o radu kaže kao dole:

Pravo povratka na prethodne ili odgovarajuće poslove

Članak 73.

(1) Nakon proteka rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, dopusta radi

skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju te mirovanja radnog odnosa do

treće godine života djeteta sukladno posebnom propisu, radnik koji je koristio neko

od tih prava ima pravo povratka na poslove na kojima je radio prije korištenja toga

prava, a ako je prestala potreba za obavljanjem tih poslova, poslodavac mu je dužan

ponuditi sklapanje ugovora o radu za obavljanje drugih odgovarajućih poslova, čiji

uvjeti rada ne smiju biti nepovoljniji od uvjeta rada poslova koje je obavljao prije

korištenja toga prava.

(2) Ako radnik prestane koristiti pravo iz stavka 1. ovoga članka, poslodavac ga je

dužan vratiti na poslove na kojima je radio prije korištenja prava iz stavka 1. ovoga

članka, u roku od mjesec dana od dana kada ga je radnik obavijestio o prestanku

korištenja tih prava.

(3) Radnik koji se koristio pravom iz stavka 1. ovoga članka ima pravo na dodatno

stručno osposobljavanje, ako je došlo do promjene u tehnici ili načinu rada, kao isve druge pogodnosti koje proizlaze iz poboljšanih uvjeta rada na koje ima pravo.

 

E pa sad ti vidi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

hvala na odgovoru no....

- ako poduzeće nema imovine,samo dugove prema državi kako da se ja naplatim (neplaćeni doprinosi, godišnji, otkazni rok nakon 15 god staža, otpremnina??? )

 

šta mi vrijedi poništiti raskid ugovora zbog povrijeđenih prava kad nema načina da dođem do svoje love (d.O.o.)

 

- ili sam u zabludi??

utješite me, da li me država štiti i >>>>isplaćuje<<<<< barem nešto ako podnesem prijavu drž.inspektoratu u roku 15 dana...

btw u raskidu ugovora koji sam potpisala je i rečenica kako obje strane nemaju potraživanja!!!!? no isti primjerak nisam dobila jer je tek trebao otići na potpis direktoru pa će mi biti poslan na kućnu adresu sa radnom knjižicom nakon što me odjave!!!? :zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Bok ljudi, molim vas odgovor na ovo dole jer će me izluditi:

 

kolegica je sredinom 5. mjeseca krenula na komplikacije u trudnoći i za tih pola mjeseca će dobiti naknadu od HZZO-a. Sa zadnjim datumom u mjesecu 31.5. je prekinuto bolovanje (zdravstveno stanje kolegice je bolje) pa se s 1.6. vratila raditi.

Eventualni problem je nastao kada je kolega greškom odnio papire za odjavu i odjavio kolegicu sa 31.5. (Ugovor je na određeno i trajao je do tog datuma s tendencijom produžetka). No to je ispravljeno na način da se u zakonskom roku (do 8.6.) kolegicu ponovo prijavilo s 1.6. (dakle i dalje je neprekinuti radni staž, ista firma, sve isto...).

 

Moje pitanje je: da li je u ovom slučaju zakonski sve u redu (za firmu) te hoće li kolegici biti problema prilikom otvaranja porodiljnog radi visine naknade i slično?

 

Zahvaljujem unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija