Jump to content

porezni tretman isplate sponzorstva fizičkoj osobi


marinha

Preporučene objave

Ljudi upomoć!!!

 

Nigdje ne mogu naći ništa o ovoj temi. Našla sam sve o isplati sponzorstva između firmi, udruga, sportaša pojedinaca itd. itd., poveznice sa Zakonom o porezu na dobit i PDV-om, međutim nigdje ništa o fizičkim osobama.

 

Slučaj je slijedeći: obrazovna smo ustanova, isplaćujemo sponzorstvo fizičkoj osobi (koja je naš zaposlenik) za izdavanje zbirke zadataka. Zauzvrat djelatnik će nama dati 10 besplatnih primjeraka zbirke za našu knjižnicu. Ujedno smo i suizdavač zbirke. Imamo Ugovor o sponzorstvu. Na koji način mu smijemo to isplatiti? Isključivo na žiroračun pretpostavljam, ali me zanima da li plaćamo poreze i doprinose na to ili se možda to tretira kao autorsko djelo pa plaćamo samo porez ili isplaćujemo neoporezivo?

 

(Još uvijek tražim po papirima da li možemo biti ujedno i sponzor i suizdavač, pa ako netko zna nešto i o tome, bila bih zahvalna... Prvi put imam ovakav slučaj...)

 

Eh, da , i ako mi budete mogli pomoći treba mi i zakonska podloga, jer bih to trebala i šefu objasniti i dokazati. Zvala sam poreznu, rekli su da će provjeriti i nazvati, međutim još ništa....

 

Help!!!! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravna osoba (to ste vi) smije vršiti isplate fizičkoj osobi isključivo na žiro račun (osim plaće za radnike koji su kod nje u radnom odnosu po ugovoru o radu).

Pravna osoba odgovorna je za obustavu i uplatu pripadajućih poreza i doprinosa po ugovorima o djelu i o autorskom djelu.

Ova se dva ugovora najviše razlikuju u tome što se za ovaj prvi ne priznaju troškovi, a za drugi da i to umanjuje poreznu osnovicu, ali tek kad autor podnese poreznu prijavu (vraća mu se više uplaćeni porez koji ste vi uplatili).

Navedeno detaljno reguliraju zakon o porezu na dohodak i pravilnik o porezu na dohodak.

Što se tiče izdavaštva i s njim povezanih propisa, to mi nije poznato možete li istovremeno biti izdavač i sponzor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

anamih je napisao:

 

Pravna osoba odgovorna je za obustavu i uplatu pripadajućih poreza i doprinosa po ugovorima o djelu i o autorskom djelu.

Ova se dva ugovora najviše razlikuju u tome što se za ovaj prvi ne priznaju troškovi, a za drugi da i to umanjuje poreznu osnovicu, ali tek kad autor podnese poreznu prijavu (vraća mu se više uplaćeni porez koji ste vi uplatili).

Navedeno detaljno reguliraju zakon o porezu na dohodak i pravilnik o porezu na dohodak.

 

Znam razliku između ugovora o djelu i autorskog ugovora. Ovo nije ni jedno ni drugo. Ovo je ugovor o sponzorstvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

anamih je napisao:

 

Pravna osoba odgovorna je za obustavu i uplatu pripadajućih poreza i doprinosa po ugovorima o djelu i o autorskom djelu.

Ova se dva ugovora najviše razlikuju u tome što se za ovaj prvi ne priznaju troškovi, a za drugi da i to umanjuje poreznu osnovicu, ali tek kad autor podnese poreznu prijavu (vraća mu se više uplaćeni porez koji ste vi uplatili).

Navedeno detaljno reguliraju zakon o porezu na dohodak i pravilnik o porezu na dohodak.

 

Znam razliku između ugovora o djelu i autorskog ugovora. Ovo nije ni jedno ni drugo. Ovo je ugovor o sponzorstvu. Kako to tretirati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadam se da će se javiti netko tko o tome više zna. Ovo kako vi opisujete je meni malo nejasno, najviše iz razloga što ste naveli da ste obrazovna ustanova. Nije vidljivo jeste li privatna ili javna, odnosno bitno je tko vas financira. Ako ste na financiranju iz državnog proračuna, bojim se da ovo sponzorstvo neće proči u vašem financijskom planu jer nisam baš čula da je to prihvatljivo, ali vjerujem da drugi više znaju. Mislim da zakon o obveznim odnsoima više govori o sponzorstvu i eventualnim protučinidbama za njega, pogledajte.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marinha je napisao:

...Slučaj je slijedeći: obrazovna smo ustanova, isplaćujemo sponzorstvo fizičkoj osobi (koja je naš zaposlenik) za izdavanje zbirke zadataka. Zauzvrat djelatnik će nama dati 10 besplatnih primjeraka zbirke za našu knjižnicu. Ujedno smo i suizdavač zbirke. Imamo Ugovor o sponzorstvu. Na koji način mu smijemo to isplatiti? Isključivo na žiroračun pretpostavljam, ali me zanima da li plaćamo poreze i doprinose na to ili se možda to tretira kao autorsko djelo pa plaćamo samo porez ili isplaćujemo neoporezivo?

 

 

Primjereno je da autor zbirke zadataka angažira izdavača. Izdavač mu isplaćuje temeljem ugovora o autorskom djelu naknadu. Može i bez nje. Vi možete zaključiti ugovor o sponzorstvu ovog izdanja s izdavačem. Izdavač će vam izdati račun za obavljenu uslugu sponzorstva i kupoprodaju 10 primjeraka izdanja. Zbog ovoga vi nemate obvezu obračunavanja i plaćanja poreza na dohodak po osnovi isplate autorske naknade fizičkoj osobi. Ako fizička osoba bila izdavač, morala bi voditi poslovne knjige kao obrtnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija