Jump to content

porez na najam stana


opasko

Preporučene objave

Prethodni je odgovor djelomično točan: istina je da se odbija 30% na ime troškova, ali je onda porez na preostali dio 12%. Dakle, ako pojednostavimo: na ugovoreni iznos to je 8,4%.

Najmodavac je dužan ugovor predočiti Poreznoj upravi (uz obrazac prijave u registar poreznih obveznika), te će porezna uprava donijeti rješenje o porezu koji je dužan plaćati uvijek najmodavac. Plaća se mjesečno, do kraja mjeseca. Čak šalju i uplatnice. Na zakašnjela plaćanja obračunavaju kamate. Ev. izmjene i prekid ugovoa opet dojavljujete poreznoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, 12% ako imate malu plaću.

 

Moja je nešto veća, platim akontacije tih 12%, te ako predam poreznu prijavu dolazi mi razlika za onaj veći porezni razred, radi čega plaćam samo akontaciju poreza a ne predajem poreznu prijavu da izbjegnem plaćanje razlike.

 

Čudno, ali stvar funkcionira, nove uplatnice za razliku akontacije ne stižu, kao ni kazna radi izbjegavanja predaje godišnjeg obračuna poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

platim akontacije tih 12%, te ako predam poreznu prijavu dolazi mi razlika za onaj veći porezni razred, radi čega plaćam samo akontaciju poreza a ne predajem poreznu prijavu da izbjegnem plaćanje razlike.

 

Čudno, ali stvar funkcionira, nove uplatnice za razliku akontacije ne stižu, kao ni kazna radi izbjegavanja predaje godišnjeg obračuna poreza.

 

I ja tako radim.

To je čak zakonski regulirano, ako priliv od najma ne prelazi 85000 kn nema obaveze godišnje prijave.

Možda je rupa u zakonu, ali možda je i netko dovoljno inteligentan napisao taj zakon.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija