Jump to content

JNA pravilnici na snazi u HV


tez

Preporučene objave

Zanima me jesu li na snazi pravilnici iz JNA u HV-u? Jel HV pravna sljednica JNA pa su svi pravilnici nasljeđeni ili su stavljeni izvan zakona nakon određenog vremeskog roka? Koliko sam upoznat pravilnici koji su donešeni u RH ne stavljaju izvan snage pravilnike iz JNA? Konkretnije zanimaju me pravilnici koji se odnose na vojno letenje.

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tez je napisao:

Zanima me jesu li na snazi pravilnici iz JNA u HV-u? Jel HV pravna sljednica JNA pa su svi pravilnici nasljeđeni ili su stavljeni izvan zakona nakon određenog vremeskog roka? Koliko sam upoznat pravilnici koji su donešeni u RH ne stavljaju izvan snage pravilnike iz JNA? Konkretnije zanimaju me pravilnici koji se odnose na vojno letenje.

 

Hvala unaprijed

 

Bravo!

 

Pravo pitanje na mjestu. Mene zanimaju činovi rezervnog sastava JNA (časnici,dočasnici itd.)

Bio rezervni poručnik inž.,a završio u mirovini kao stožerni narednik iliti viši pol.narednik.Trajni HRVI.Dragovoljac!

Također me zanimaju pravilnici,samo što je gore navedeni kolega letio gore,a ja dolje i osto živ kao i kolega.

Pozdrav i bez zamjerki. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hrvatska ima službovnik os rh.Da li pravno taj dokument stavlja van snage dokumente jna ne bih znao.

 

Po rodovima oružanih snaga svaka ima svoj službovnik,a svako orudje prevedenu uputu o rukovanju , ovjerenu i certificiranu od ministarstva.

 

Što se tiče činova ,najbitniji je datum.

 

Naime trebalo se do nekog datuma,mislim do 6 mj 2003 god, prevesti jna čin u hv.

 

Tko to nije učinio, bio je prepušten na milost i nemilost samostalnom napredovanju, ili potrebama službe.

 

I sam sam promašio taj datum, radi sudjelovanja na bojištima,nisam stigao to učiniti a trebalo je posjetiti ured za obranu , i to službeno zavesti u knjižicu hv.

 

Tako da završih ko razvodnik, a u jna sam bio desetar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bi puno ni dobili s tim pričuvnim činom jer koliko sam shvatio Vi ste išli u mirovinu iz Mup-a te vam se isti vojni čin tamo ne priznaje... znači zadnja dužnost ili zvanje prije mirovine..

 

Ali ovaj dio mi baš nije jasan:"kao stožerni narednik iliti viši pol.narednik"...

 

Ako ste išli iz mupa kao viši pol.narednik plus tri čina gore kao HRVI to bi bio puno viši čin od stož.narednika ili se nismo razumjeli...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

Ne bi puno ni dobili s tim pričuvnim činom jer koliko sam shvatio Vi ste išli u mirovinu iz Mup-a te vam se isti vojni čin tamo ne priznaje... znači zadnja dužnost ili zvanje prije mirovine..

 

Ali ovaj dio mi baš nije jasan:"kao stožerni narednik iliti viši pol.narednik"...

 

Ako ste išli iz mupa kao viši pol.narednik plus tri čina gore kao HRVI to bi bio puno viši čin od stož.narednika ili se nismo razumjeli...

 

Poštovani Plemeniti!

 

Da! kao "stožerni narednik iliti viši pol.narednik"

 

Pobrko "lončiće",a možda i ne.

 

Rješenjem od 1996.god.privremeno se imenuje.....na položaj ŠEFA SMJENE PP,za koje je propisano zvanje SAMOSTALNI NAREDNIK.

Imenovani službenik dužan je u roku od godinu dana položiti državni stručni ispit za položaj koji obavlja.

POLOŽENO: u siječnju 1997.god. (državni stručni ispit za "pristav II zvanja"

Nadalje RJEŠENJEM od 1998.imenujem se na službeničkom mjestu "ŠEF SMJENE PP" za koje je propisano zvanje SAMOSTALNI NAREDNIK.

01.01.2001.Mirovina.Nadalje- 2005. rješenjem o zvanju dobio kao bivši pripadnik djelatnog sastava MUP-a čin VIŠI POLICIJSKI NAREDNIK.

i to je to za sada!

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

01.01.2001.Mirovina.Nadalje- 2005. rješenjem o zvanju dobio kao bivši pripadnik djelatnog sastava MUP-a čin VIŠI POLICIJSKI NAREDNIK. i to je to za sada!

 

Dobro...sad je samo upitno kada ste ostvarili status HRVI te da li ste temeljem istog rješenja (trajno) kako navodite zatražili novi čin temeljem istog...naime Vi kao pripadnik djelatnog sastava Mup-a stjecanjem statusa HRVI imate pravo na barem dva čina gore odlaskom u mirovinu tj.Viši policijski inspektor-satnik,ili samostalni pol.inspektor-bojnik ako računamo tri čina gore.....neznam gdi je zapelo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

01.01.2001.Mirovina.Nadalje- 2005. rješenjem o zvanju dobio kao bivši pripadnik djelatnog sastava MUP-a čin VIŠI POLICIJSKI NAREDNIK. i to je to za sada!

 

Dobro...sad je samo upitno kada ste ostvarili status HRVI te da li ste temeljem istog rješenja (trajno) kako navodite zatražili novi čin temeljem istog...naime Vi kao pripadnik djelatnog sastava Mup-a stjecanjem statusa HRVI imate pravo na barem dva čina gore odlaskom u mirovinu tj.Viši policijski inspektor-satnik,ili samostalni pol.inspektor-bojnik ako računamo tri čina gore.....neznam gdi je zapelo...

 

Poštovani "Plemeniti"

 

Status HRVI-a ostvario TRAJNO pravomočno 2009.30/70 OPĆA

Temeljem istog rješenja nisam zatražio novi čin jer nisam imao pojma da je isto ostvarivo.

 

Pitanje:

Da li je prošla baba s kolačima ili ima još nade i kako postupiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

- Kod prevođenja u vojne činove ne uračunava se zvanje radnog mjesta na kojem je policajac radio već njegovo osobno zvanje

 

- Prema pravilniku pripadnicima ministarstva pripada najpovoljnije zvanje radnog mjesta na koje su bili raspoređeni u periodu od 30.05.1990.-30.06.1996. godine.

 

čl.7

-"Pripadniku Ministarstva s ostvarenim statusom hrvatskog ratnog invalida, kao početno zvanje, od kojeg se utvrđuje odgovarajuće više zvanje, u postupku ostvarivanja prava iz članka 3. ovoga Pravilnika, a u svezi određivanja vrijedonosnog boda iz članka 4. ovoga Pravilnika, uzima se njapovoljnije zvanje radnog mjesta na koje je bio raspoređen u razdoblju od 30. svibnja 1990. do 30. lipnja 1996. godine, ukoliko je ono za njega povoljnije."

 

pozdrav svim braniteljima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Nisam čitao sve odgovore, ali ako mogu pomoći. Kao prvo, nikakvi pravilnici JNA nisu na snazi u HV. Hrvatska ima svoj Zakon o obrani i Zakon o službi u OSRH. Svi podzakonski dokumenti proističu iz njih.

 

Nadalje, JNA je imala oficire i podoficire, HV ima časnike i dočasnike. I dok su oficir i časnik konceptualno jedno te isto, ajmo tako reći, razlika između podoficira JNA i dočasnika HV je ogromna - konceptualno, doktrinalno, ustrojbeno...konkretno, u JNA oficiri i podooficiri su činili jedan lanac zapovijedanja, gdje su podoficiri bili kategorija ispod oficira. U HV, kao i u ostalim zapadnim vojskama, dočasnici nisu kategorija ispod, već čine paralelni, tzv "lanac potpore". To su dva potpuno nekompatibilna sustava, tako da je teško danas povlačiti paralele i doista ne znam kako bi išta prevođenja činova.

 

I na kraju, vojni i policijski činovi mislim da ipak nisu istovjetni, i tu se radi o zasebnim sustavima. O policijskim sustavima ne znam gotovo ništa, tako da ne bih komentirao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa ovim se ne slažem da u HV-u su dočasnici paralelna linija zapovijedanja, to ne može biti časnik je časnik a dočasnik je dočasnik, ne može dočasnik uskočiti u časnički lanac zapovijedanja, vojska funkcionira na osnovi zapovjednog lanca i kad svi znaju mjesto u lancu to onda radi ali kad se to pobrka onda imate bosanski lonac(ne mislim s time nikog vrijeđati ali takva je uzrečica).Pozdrav pripadnicima GBR i specijalne policije MUP-a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Kuna je napisao:

Nisam čitao sve odgovore, ali ako mogu pomoći. Kao prvo, nikakvi pravilnici JNA nisu na snazi u HV. Hrvatska ima svoj Zakon o obrani i Zakon o službi u OSRH. Svi podzakonski dokumenti proističu iz njih.

 

što je sa podzakonskim dokumentima koji nisu donešeni? konkretno svi donešeni koji se odnose na vojno letenje nemaju nikakvog smisla i puni su rupa. njima se manje-više uređuju plaće. Zato to što kažeš nije istina ili nije potpuna istina niti ne odgovara niti na jedno postavljeno pitanje iz prvog posta. Na kraju krajeva dečkima koji su se sudarili migovima sude zbog jna pravilnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tez za svaku struku ima određena pravila rukovanja i ponašanja, ti isti MIG-ovi su bili i u JNA znači da isto lete,iste komande imaju isti način rukovanja, ne možemo mi izmisliti toplu vodu ako je več davno izmišljena

 

 

Nisam baš siguran u ovo gore što je mapa napisao.

 

Nisu to isti migovi.

Malo su usavršeni i prerađeni (ne bih o detaljima) međutim to su kao što i svi znamo stare šklopocije koje jedva da se dignu od zemlje, naši piloti su neuvježbani i imaju premalo sati leta, a ono testiranje sa probijanjem zvučnog zida je za pilota vjerojatno igra živaca i pomisao hoće li se ta kanta (MIG) raspasti pri toj brzini.

 

O učinkovitosti i borbenim osobinama tih letećih konzervi bolje da i ne raspravljamo.

 

Vratimo se na temu (eto ja se malo nadovezao na migove) ali u svakom slučaju možemo otvoriti temu u Caffeu vezano za oružja i zrakoplovke, vrtolete, klopokloptere, NLO-e i slična čudesa, navodno je i Hitler eksperimentirao sa letećim tanjurima.

 

I moja žena eksperimentira sa letećim tanjurima (kad joj nešto skrivim, da vidite kako lete i kojom preciznošću pogađaju metu - moju tintaru, ne biste vjerovali).

 

Ukoliko promaši, stigne me oklagija koja se vrti izvan svih zakona fizike i uglavnom pogodi cilj.

 

U svakom slučaju tema ode u krivom smjeru pa da se vratimo na osnovno pitanje koje je postavio tez.

 

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

tez za svaku struku ima određena pravila rukovanja i ponašanja, ti isti MIG-ovi su bili i u JNA znači da isto lete,iste komande imaju isti način rukovanja, ne možemo mi izmisliti toplu vodu ako je več davno izmišljena

 

 

Nisam baš siguran u ovo gore što je mapa napisao.

 

 

 

I moja žena eksperimentira sa letećim tanjurima (kad joj nešto skrivim, da vidite kako lete i kojom preciznošću pogađaju metu - moju tintaru, ne biste vjerovali).

 

Ukoliko promaši, stigne me oklagija koja se vrti izvan svih zakona fizike i uglavnom pogodi cilj.

 

U svakom slučaju tema ode u krivom smjeru pa da se vratimo na osnovno pitanje koje je postavio tez.

 

 

:-)

 

Poštovani !

Ako je tako kako opisuješ da žena eksperemintira"ti si onda dobio BINGO".Bio sam muzikant 34 god.i nigdar ni pitala gde si ni kad buš došel doma.

Sad kad sam u mirovini....malo...malo pa mobitel zove "gdije si do sad"

 

Ako si potkovan odgovori mi i pitaj suprugu u čemu je "Kvaka"

Inače kad "pukne film" obiđem 3 rali zemlje i kad se vratim sve 5.

Inače smo zeškolovali 2 studenta.Prof.matem.i fiz. i Sociologa.Kaj češ bolje.

 

Samo da mi "osigurači i pancir ne izbace ponekad.

Odmah da se razumijemo nisam "cmrkator" al muzika je muzika i daje duši oduška kad vidiš pojedine glavešine kak se naroljaju i nikom ništ

Migovi me ne interesiraju to je priča za sebe.

Ajd budi pozdravljen "ocjena 5" :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija