Jump to content

status stana nakon smrti roditelja


ALEN068

Preporučene objave

Postovani,

Zanimalo bi me sljedece.Zivim u dvosobnom stanu sa dva roditelja,imam udatu sestru koja ima jedno dijete i zivi

sa zetom u troiposobnom stanu.

Kroz nedavni razgovor sa sestrom saznao sam da unatoc tome sta ona zivi u velikom stanu ce traziti pola stana

u kojem ja zivim sa roditeljima.S ocem je jako neugodno povesti razgovor o tom pitanju tako da ne vjerujem da ce se za njegova zivota ista rijesiti.

E sad zanima me ovako cisto sa pravne strane gledano;

Jednog dana nazalost kad roditelji ne budu vise medju zivima( a daj Boze da pozive sto duze) kakve korake mogu ocekivati od sestre;

Moze li me ona izbaciti iz stana u kojem ja zivim od rodjenja?

Moze li zatraziti prodaju stana da bi dobila svoju polovicu

unatoc tome sto ja ne zelim prodati svoj dio?

Dakle ja ako ne zelim prodati stan i zelim ostati zivjeti u njemu koje mogu pravne konsekvence ocekivati od strane sestre?

Zbilja bi me zanimali odgovori na ovu tematiku od ljudi

koji vise poznaju pravo od mene

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne može se sestri zamjeriti jer se ne želi odreći nasljedstva koje joj po zakonu pripada.

 

Suvlasnika je vrlo teško 'izbaciti' iz stana koji koristi, praktično nemoguće dok god je suvlasnik.

 

Sestra može prodati svoju polovinu stana trećoj osobi.

Može tražiti razvrgnuće suvlasništva isplatom / prodajom.

Može tražiti plaćanje najma za svoj dio stana.

 

Ako roditelji imaju kakvu drugu imovinu, mogući su raznoliki dogovori.

 

Savjet - početi štedjeti za rješavanje stambenog pitanja. Ako se stvar jednog dana ne riješi drugačije, uzeti kredit i isplatiti sestru.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo za razmisljanje i prica moje obitelji:

 

moja baka i njen brat su rodjeni u imucnoj obitelji. baka se udala za mog djeda, koji je isto imucan, i rodio im se sin (moj tata). smatrajuci da je baka ionako obezbijedjena radi imovine svoga muza, pradjed i prabaka daruju sinu veci dio imanja, a baki manji. brat moje bake nije se nikad zenio. uvijek je ostao zivjeti sam. moj djed je ostavio baku i baka nije dobila gotovo nista, jer je bracna stecevina bila mala, a ostala djedova imovina je bila vec djedova i prije tog braka, jer ju je djed od svoje obitelji naslijedio. baka i njen brat su bili u dobrim odnosima, pa to nije igralo veliku ulogu. ali da odnosi nisu bili tako dobri, baka i moj otac, koji je tad bio jos mal, imali bi minimum za zivot... vasa sestra u svakom slucaju ima pravo na svoj dio, ako pri smrti roditelja imanje jos bude pripadalo njima. moglo bi biti da i vi sutra nadjete bogatog bracnog druga, pa sta onda... ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma sve ok..cisto su me zanimale pravne cinjenice vezano za ovo..o moralnosti moje sestre nebih bas previse trosio rijeci niti je ovaj forum mjesto za to..

to da zakonski ima pravo traziti pola stana ima,e sad koliko je to ljudski da mene strpa u nekakvu garsonijeru

od 30 kvadrata da bi njena mala imala isto takvu garsoniejru to je vec upitno..isto tako znam veliki broj primjera gdje se sestra odrekla dijela stana u korst brata..isto tako veliki broj slicnih takvih slucajeva zavrsi u rubrici crne kronike..sto ruku na srce me i ne cudi..eto malo sam skrenio sa teme,nadam se da nece niko zamjeriti..u svakom slucaju znati cu se postaviti..pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija