Jump to content

Profesionalna opća nesposobnost


jure313

Preporučene objave

Molio bih savjet.2009g. otišao sam u mirovinu sa profesionalnom nesposobnošču od 50/50. Ove godine u 3.mjesecu bio sam na komisiji radi prebacivanja iz profesionalne u opću nesposobnost.Dobio sam odbijenicu jer su mi rekli pošto nemam status HRVI ne mogu dobiti opću nesposobnost.Jeli to po zakonu da osobe koje nemaju status HRVI ne mogu dobiti opću nesposobnost ili je to njihova laž na komisiji.Imam pravo na žalbu u roku od 15 dana. MOLIM HITNI ODGOVOR

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema vještakovoj procjeni sadašnja mirovina koju imaš ti je vjerojatno povoljnija nego ova što bi je dobio po novom zakonu i sa općom nesposobnošću.

 

Stjecanje prava na invalidsku mirovinu prema novom ZOPHBDR-u zbog postojanja opće ili profesionalne nesposobnosti za rad uvjetovano je postojanjem statusa HRVI prema Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji («Narodne novine», broj 137/09.), koji je stupio na snagu 21. studenoga 2009.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.Ako sam dobro shvatio po novom zakonu mirovina po prof.nesposobnosti je oko 1800 kn.a po općoj 2400 kn.Ne tajim da je moja mirovina sada oko 3000 kn.Što se tiče mirovine ona je sada vjerovatno konačna i nebi se mogla nikako povečavati a nevjerujem ni smanjivati.Koje je vaše mišljenje.HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad bi dobili opću nesposobnost, ne vjerujem da bi vam mirovina bila veća jer ne bi išli u braniteljsku mirovinu (nemate status HRVI, a napisao sam da u braniteljsku mirovinu po novom zakonu o hrv. braniteljima ne možete bez statusa HRVI), a ovako ste u braniteljskoj mirovini bez tog statusa, a koja ipak ima određene "povlastice" u odnosu na "civilnu mirovinu".

 

Imate profesionalnu nesposobnost što znači da imate pravo i raditi određene poslove i dobivati dio mirovine (po koef.0,5) i cijelu plaću, a vjerujem da vam je to svakako povoljnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imam profesionalnu mirovinu 50%-rat- 50%ostalo

neki dan bio kod područnog vještaka i on mi dao prijedlog za opću mirovinu ,ali pošto mi drugostupanjsko RVI izlazi krajem ovog mjeseca vještak mi reče da mi u zagrebu zbog toga vjerovatno neće potvrditi njegov prijedlog

da li zaista mora biti važeće drugostupanjsko na reviziji u zagrebu,jer upravo na ovom forumu sam pročitao da je bitno izaći kod područnog prije isteka drugostupanjskog RVI a za zagreb nije ništa napisano ako je neko upućen molio bih da mi odgovori?

imam još jedno pitanje u vezi izračunavanja mirovine koliko bi iznosila opča mirovina 50%rat-50%ostalo ako sam dosad primao 3 450 kn i nije me zakačilo ono smanjenje od 10%

dragovoljac,dužnost-zap.voda, 5god.prva crta,ukupno staža 23 god.50%vezano za rat iznosi mi 3000kn ovih drugih 50%civilnih iznosi 450kn.hoče li mi odmah odbiti onih 10% ili kako će obračunati? unaprijed hvala dobrim ljudima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dečkovi, žalbe ne prolaze i moj vam je savjet da se ne žalite.

 

(ionako žalba neće proći)

 

OBNOVA POSTUPKKA - (dnevna bolnica....sve piše u forumu, pročešljajte).

 

I obnova postupka je upitna!!!

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

 

 

Sada svima smetamo (branitelji,HRVI i ..) a 1991. nismo nikom smetali ?

 

 

Ja se obogatih od svoje mirovine..... :zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija