Jump to content

PRIJEVARA


anonimno

Preporučene objave

Postovani,

imam jedno pitanje u vezi prijevare.

Drzavljanin sam BIH koji je prije par godina predao papire jednoj osobi u BIH kako bi rijesila povrat mojih doprinosa iz njemackog penzionog osiguranja. U meduvremenu sam saznao da je ta ista osoba desetinama ljudi iz drugih gradova preuzela papire i nije vratila novac. Iz Njemacke sam dobio odgovor da je moj novac preuzela sasvim druga osoba koja je za to bila ovlastena na osnovu moje punomoci i da je iznos prebacen na njen racun. Saznao sam da je protiv te osobe u Njemackoj podignut nalog za hapsenje i da se ta osoba prema nekim saznanjima nalazi u Hrvatskoj.

Ja nemam nikakvih papira niti dokaza protiv osobe u BIH kojoj sam predao papire ali to imaju drugi ljudi koji su protiv istog podnijeli krivicnu prijavu. Trebam li podnijeti krivicnu prijavu protiv osobe u BIH kojoj sam predao papire iako nemam pismenih dokaza da je on preuzeo novac ili nije. Samo imam saznanje da je sasvim drugi gospodin u Njemackoj imao moju punomoc koju mu je proslijedio ovaj iz BIH. I da je taj gospodin u Njemackoj preuzeo novac. Ja se ne sjecam zaista kakvu sam punomoc potpisao ali znam samo da sam to uradio u uredu gospodina u BIH koji je sigurno saradivao sa ovim u Njemackoj. I uvijek se pominju ta dva imena. Napominjem da je zaista mnogo desetine ljudi prevareno na takav nacin. Kakav je Vas savjet? Za gospodina iz Njemacke pretpostavljam da je drzavljanin RH pa bih protiv njega podnijeo krivicnu prijavu. Kako mogu provjeriti ciji je on drzavljanin RB ili RBIH? Mogu li ja kao drzavljanin BIH podnijeti u takvom slucaju protiv njega prijavu u Hrvatskoj i gdje? Nadam se da sam uspjeo objasniti situaciju i unaprijed Vam se zahvaljujem na Vasem strucnom pravnickom savjetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... koji je prije par godina predao papire jednoj osobi u BIH kako bi rijesila povrat mojih doprinosa iz njemackog penzionog osiguranja....

Iz Njemacke sam dobio odgovor da je moj novac preuzela sasvim druga osoba koja je za to bila ovlastena na osnovu moje punomoci i da je iznos prebacen na njen racun.

 

sve ste s tom osobom dogovarali i radili (potpisali punomoć) u nekom gradu u BiH, pa onda i prijavu podnosite u tom gradu..a dalje će policija i tužiteljstvo odlučivati što će i kako će ...

(ovo sve govorim onako kako bi se postupalo u RH)

 

iako, nije mi jasno da ste čekali da prođu godine, pa da shvatite da ste prevareni..to kažem, jer se može dogoditi da je nastupila zastara kaznenog progona, ovisno o tome o kojem kaznenom djelu bi se prema Kaznenom zakonu u BiH radilo i kakva je sankcija za njega predviđena..

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na Vasem strucnom savjetu. U pravu ste, pogrijesio sam sto nisam poduzimao odgovarajuce korake protiv te osobe. Umjesto toga godinama sam tu istu osobu tako reci opsjedao kada god bih je sreo da mi kaze istinu gdje se moj novac nalazi, da li je sve to istina sto se uskoro nakon sto sam predao dokumente proculo sirom BIH. Zahtjevao sam da mi vrati novac. Zajedno sa ostalim pogodenim osobama u ovom gradu. Ne mozete ni zamisliti koliku dozu bezobrazluka i drskosti taj mladi gospodin posjeduje. Predao si papire, nemam pojma sta je bilo s novcem u Njemackoj i nikom nista. Mislim da je za to krivo nase sporo i neefikasno pravosude. Njega su prijavile druge osobe, u ove cetiri godine pozvan je jednom na ispitivanje gdje je licem u lice drugom covjeku u tuzilastvu rekao da mu je on zadrzao novac. I na tom jednom saslusanju je sve i ostalo. Slijedile su urgencije i urgencije, obracanje ombudsmenima. Od tuzilastva dolaze samo poneke obavijesti o promjenama osoba tuzilaca, reformi, prenatrpanosti predmetima.... Zato i razumijem drskost mladog gospodina. Kakva korist od prijava kada produ cetiri godine od podnosenja prijave a da se covjek samo jednom saslusa. Sva imovina tog mladog gospodina je na njegovom ocu... U slucaju da se dode do kakvog rezulata, gdje bi se vrsila pljenidba. Taj sigurno nece vratiti novac. Zbog takvih iskustava drugih ja nisam nista ucinio. Tek sada sam nesto konkretno odlucio poduzeti jer bih se zelio pridruziti ostalima ali pretpostavljam da je sada kasno. U svakom slucaju Vam zahvaljujem na savjetu, podnijet cu krivicnu prijavu ukoliko nije nastupjela zastara. A sto se tice drugog gospodina samo se mogu nadati da ce ga jednom uhvatiti njemacka policija iako su male sanse jer se vjerovatno krije negdje u Hrvatskoj...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija