Jump to content

DSI 10.09.2011.


silvijal

Preporučene objave

silvijal je napisao:

Stigao poziv za DSI za 10.09.

Jel ga još netko dobio?

 

ja sam prijavila početkom 7 mjeseca..

Sad me zanima, u Zbirci propisa se navodi literatura koja se mora učit za SSS, VŠS i VSS...a to znaci da se ne moraju ucit svi zakoni i zakoni u cijelosti ako si npr. VŠS.

Da li to vrijedi na ispitu, ili se mora sve učit??

molim pomoć...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Bok!evo cure da vam se napokon javim.posebni dio bio mi je financije.na ispitu u 7.mj. bilo je ovako:posebni dio bio mi je napisati rebalans za mjesto tu gdje radim,dok su ove cure imale proračun i obračun plaće iako rade na proračunu.ugl grupe su proračun,rebalas i plaća.to pišete sat vremena tj.samo prepišete proračun, koliko stignete jer ispitivač to ni ne pogleda.na usmenom bio ispitivač iz porezne uprave pa nas je pito sljedeće: što je pdv, obveznici plaćanja,stope, oslobođenja,porez na dohodak, drugi dohodak, tko ga plaća,porez na dobit, obveznici, tko mora predavati prijave za povrat poreza, županijski porezi,gradski/općinski, državni, porez na cestovna motorna vozila,po čemu se plaćaju(po snazi motora, i starosti vozila),porez na plovila.carinsko područje, carinska tarifa,HNB,temeljni i financijski kapital(što je i koliki je kod banaka a koliki kod HNB-a).poslovna banka i poslovi banaka.....

proračun nas ništa nije pitao jer kao to je područje na kojem radimo pa se podrazumjeva da to znamo.ispitivač je bio super i ima razumjevanja...eto toliko od mene.nije strašno koliko sam se bojala.morate dobro proučiti i nema straha.sretno!!!pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ssanja98 -puno hvala na posebnom dijelu. Pretpostavljam da su proračun i rebalans imali sa VŠS I VSS, a plaće sa sss ili...?

Muči me malo carinsko područje i carinske tarife.....imaš li nešto iz čega si ovo učila jer nisam sigurna da je ovo što ja imam ok (nisam baš nešto našla vezano za to-ili ja nisam na dobrom mjestu tražila).

Da li imaš neki mail ako negdje zapnem pa te tražim malu pomoć (ako si za)?

 

 

silvijal - vidimo se.....kad si krenula učit?

Koji je tvoj posebni dio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ssanja98 je napisao:

Bok!evo cure da vam se napokon javim.posebni dio bio mi je financije.na ispitu u 7.mj. bilo je ovako:posebni dio bio mi je napisati rebalans za mjesto tu gdje radim,dok su ove cure imale proračun i obračun plaće iako rade na proračunu.ugl grupe su proračun,rebalas i plaća.to pišete sat vremena tj.samo prepišete proračun, koliko stignete jer ispitivač to ni ne pogleda.na usmenom bio ispitivač iz porezne uprave pa nas je pito sljedeće: što je pdv, obveznici plaćanja,stope, oslobođenja,porez na dohodak, drugi dohodak, tko ga plaća,porez na dobit, obveznici, tko mora predavati prijave za povrat poreza, županijski porezi,gradski/općinski, državni, porez na cestovna motorna vozila,po čemu se plaćaju(po snazi motora, i starosti vozila),porez na plovila.carinsko područje, carinska tarifa,HNB,temeljni i financijski kapital(što je i koliki je kod banaka a koliki kod HNB-a).poslovna banka i poslovi banaka.....

proračun nas ništa nije pitao jer kao to je područje na kojem radimo pa se podrazumjeva da to znamo.ispitivač je bio super i ima razumjevanja...eto toliko od mene.nije strašno koliko sam se bojala.morate dobro proučiti i nema straha.sretno!!!pozdrav!

 

ssanja98

tek sam sad vidjela pitanja... PUUUUUUUUUUNNNNNOOOOOOO ti hvala! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok! Poziv još nisam dobila, a poslala sam 03.08. nadopunu dokumentacije jer je bilo nešto falilo,a vježbenički mi izašao 10.08. Kaj će biti, Bog zna.... radim u jedinici lokalne samouprave i samo bi htjela da riješim taj stručni. Učim već cijelu godinu s pauzama, ponovljam, iščitavam, pocrtavam... više ni sama ne znam kaj znam, a kaj ne... ! :-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

biljana2 je napisao:

silvijal, ako ti se da, možeš li napisati te članke ? ja nisam uspjela otići na pripremni seminar i malo mi je sada gužva...

hvala!

 

hey, članci koji se odnose na sustav lokalne i područne samouprave:

čl 19,19a, 20,27,28,35,39,41,42,48,73-75,76-77,53,78,79,80,80a,81,82,82a,84,85,86,88,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako bi mi netko mogao pomoći u mojim nedoumicama, a odgovori možda i nekom drugom pomognu, pliiiz!

 

1. dali je lisabonski ugovor na kraju stupio na snagu? (dobivam oprečne informacije)

2. Konkretno - značenje eura? i tko je sve u eurozoni?

3. tko imenuje ravnatelje drž. upr. organiz. i državne tajnike sred. državnih ureda vlade?

4. dali je po novom zupu konacnost i izvrsnost isto???

5. što konkretno znači da tijelo postupa u granicama iz tužbe/žalbe ali nije vezano razlozima tužbe/žalbe?

6. koje tri funkcije obuhvača otisak pečata?

 

ako ti se da odgovarati, navali!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo, nisam mislila danas pisati, ali...

prvo odgovori na pitanja...

1. lisabon je stupio na snagu 2009.

2. http://www.ecb.int/euro/intro/html/map.en.html

3. vlada rh

4. nemoj se opterećivati sa pojmovima konačnosti i izvršnosti-> zup definira samo izvršnost-konačnost se ne spominje i nitko te to ne pita!

5. nemam pojma-> nije bitno, preteško pitanje koje nikad do sada nije psotavljeno.... 8jedino ako te zanima radi tebe same...)

6. nikad do sad čula...

PS: od kuda ti ta pitanja???????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e, sada, dojmovi s DSI 10.9.2011....:)

Zaista sam ugodno iznenađena!

Došli smo ujutro u pola 9, podijelili su na u grupe (5-6) prema zanimanjima, odnosno opisu poslova.... u grupi za financije bilo nas je 12.... nakon podijele odveli su nas u dvoranu gdje smo dobili pismeni zadatak, npr. ja sam u opisu poslova imala razrez gradskih poreza i njihova naplata te sam stoga dobila za napisati rješenje o ovrsi procjenom i pljenidbom pokretnina obveznika poreza na krištenje javnih površina... glavnica duga je 170.000 a kamata 20.000 na dan 31.8.2011.

Kolegica kojoj je u opisu poslova također razrez poreza i naplata dobila je za izraditi izvješće o gradskim porezima za 2010.godinu.

kod ovrhe javio se problem da nikad nisam vidjela kak izgleda ovrha POKRETNINA (imala sam primjer ovrhe na novčanim sredstvima na računu)... nakon kraćeg razmišljanja došla sam do zaključka da bolje da napišem i to rješenje koje imam nego da ostavim prazno pa sam ja lijepo prepisala rješenje o ovrsi na novčanim sredstvima, ali umjesto novčanih sredstava napisala da se radi o pokretninama... :)pisali smo jedan sat, nakon kojih umjesto da smo odgovarali posebni dio (kak smo svi očekivali) poslani smo na zup, zus i uredsko kod gospođe crne kose svezane u rep... prema napisima na forumu, strah i trepet dsi-a.... naša grupa od 12 osoba podijeljena je na 2 grupe... znači ulazilo nas je po 6 unutra... prvo nas je pitala gdje radimo, stručna sprema... ima papir s pitanjima kojim je podijeljen na zup/zus i uredsko na kojima bilježi minusiće za svako krivo ili neodgovoreno pitanje.... svakome je postavljeno po pitanje i dok je vidjela da netko nezna slijede podpitanja, dodatna pitanja i sl. moram priznati da me je oduševila korektnost ove gospođe kod koje se prolazi isključivo znanjem i trudom, a ne muljanjem.... kod nje to ne pali... ako pita tko je stranka u zup-u odgovara se sa : stranka je pravna ili fizička osoba na zahtjev koje se pokreće postupak, protiv koje se vodi postupak ili koja dokaže pravne interese u postupku. i to je kraj priče. nemojte muljati ni ulaziti u širinu!!!!...nije potrebno,a onda se pogubite i to odi padu... npr. stranka je osoba koja u susjedovom postupku.... hmmmm, aaaa, hmmm... nema toga! ako odgovarate kratko, sažeto i ispravno, prolaz je zagarantiran! pitanja u našoj grupi: stranka, klasa (od čega se sastoji:klas. prema sadržaju, prema vremenu, obliku i broju predmeta-> nemojte ništa dalje pričati, ako ona hoće da joj nešto objasnite, ona će to i pitati(a nisam čula da je ulazila u širinu)), razvođenje (u kojim evidencijama, gdje, tko, kako), vrste evidencija(opće i pomoćne-nabrojiti), koliko ima dostavnih knjiga i koje su (3- interna dostavna knjiga, dostavna knjiga za poštu, dostavna knjiga za mjesto), pisarnica, dijelovi rješenja, u kojem roku se pokreće tužba, čime se pokreće upravni spor(samo reći tužba), ...

znači na zupu kratko, jasno, sažeto!

redoslije je za svkog različit, dok je drugi dio gurpe odgovarao zup, drugi su bili na ustavu, službeničkim i slično...

zatim sam išla na usmeni iz posebnog dijela... učila sam samo ova pitanja s foruma... i ta su bila.. znači da ponovimo: pdv (obveznici, oslobođenja, stope, uvjeti za odbitak pretporeza), porez na dobit (obveznici), porez na dohodak(obveznici, koji su primici od imovine i imovinskih prava, platna bilanca (popis ukupne vrijednosti transakcija rezidenta s inozemnim poduzetnicima; dijeli se na tekuću - promet roba i usluga i kapitalnu- kretanje kapitala), poslovih hnb, osnovni cilj (stabilnost cijena), poslovi banke, jamstveni kappital poslovne banke(ne financijski)- ulažu osnivači u banku prilikom osnivanja iznosi 40 mil kuna, što je utvrđeno općim poreznim zakonom,...

a ono rješenje s početka priče.... pogledao ga je, vidio da ima sastavne dijelove i rekao da sam odlično to napravila....:)))) samo ne ostavljajte papire prazne... ako dobijete rješenje, pišite bilo koje samo da ima bitne dijelove...:)

ustav i sustav... hm... užas...pitanja (ustav) se razlikuju za visoku, višu i srednju spremu... pitanja: nacionalne manjine, organski zakoni, promjene ustava, izbor predsjednika,...

sustav... lagana pitanja:državne upravne organizacije (koje su i za koje poslove se osnivaju), poslovi tijela državne uprave, koaj su tijela (nabrojiti), inspekcijski nadzor... ženska koja je bila samnom nije uopće učila sustav i prošla je...???? još neznam kak, ali... ustvari znam... ako padnete koji predmet na naslovnoj strani dosjea nalijepe papirić na kojem piše kaj ste pali, a ona je prije toga pala zup/zus i uredsko pa ju vjerjatno nije htjela rušiti... a ja sam bila sretna jer sam dobila njena lagana pitanja...:)

zatim europska unija...

pitanja: monetarna unija, komisija, institucije, zakonodavno tijelo, schengen,jedini ugovorni odnos rh i eu, ...

žena stvarno pomaže, tu malo opširnije pričajte, ali ne nadugačko i naširoko, samo ono najbitnije...

i na kraju

:smijeh: službenički i jlprs... :smijeh:

ulazimo nas tri unutra, već se vidim kak padam, ženska svašta pita... kak se izabru tijela mjesne samouprave, mjesna samouprava, grad, pa malo priča o alergiji, pa pita kak se razrješuje načelnik, pa sama priča o tome,.... onda tko razrješuje gradonačelnika, povjerenik, kada se raspušta predstavničko tijelo, lake i teške povrede dužnosti, raspolaganje, prava službenika, službenici i namještenici,... ma sve je ispitala, a najviše je sama odgovarala.... :misli: e, da i saznali smo da obožažva rožatu, a ne zna je napraviti.... :misli: bile smo 40-tak minuta unutra, a od nas tri najviše je pričala ispitivačica, dok smo mi potvrđivale njene riječi....

eto...

zaključak: nije uopće strašno ako učite (a to već svi znate)...

muljajte na svemu osim na zupu/zus, uredsko, ne idite previše u širinu, nemojte se bojati jer stvarno pomažu (ako ste učili to vam može pomoći, ako niste....svejedno vam)... eto... toliko do mene...:)ja sam uspjela, sada ste vi na redu...:)

ako sam kaj zaboravila, pitajte... ja sad idem uživati u plodovima svog marljivog učenja... LP

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

silvijal je napisao:

evo, nisam mislila danas pisati, ali...

prvo odgovori na pitanja...

1. lisabon je stupio na snagu 2009.

2. http://www.ecb.int/euro/intro/html/map.en.html

3. vlada rh

4. nemoj se opterećivati sa pojmovima konačnosti i izvršnosti-> zup definira samo izvršnost-konačnost se ne spominje i nitko te to ne pita!

5. nemam pojma-> nije bitno, preteško pitanje koje nikad do sada nije psotavljeno.... 8jedino ako te zanima radi tebe same...)

6. nikad do sad čula...

PS: od kuda ti ta pitanja???????

 

Puno hvala na trudu i danim odgovorima! pola pitanja sam nasla na forumu, a pola su mi iz glave.

čestitam na prolasku! bravo bravo! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispit položen 10.09.

Znači isto kao što je rekla slivijal. Učiti se mora.

Kod ZUP,ZUS i Uredskog treba dati konkretan odgovor, svi su ispitivači bili ok, i pomažu... Znači pitali su me:

 

ZUP,ZUS, Uredsko

1.Pomoćne knjige i dostavne knjige koje su (samo nabrojati)

2. Nadležnost u UP i koje vrste nadležnosti postoje

3. dijelovi rješenja

4. Prethodno pitanje

 

Službenički i JLS

 

1. Europska povelja

2. Prihodi JLS

3. Kako građani ostvare pravo na LJS

4. Koju ulogu ima država u JLS

5. šta sve spada u Zakon drž. Služ.

6. Rješenje o RM (opišite)

 

EU

1. Europska komisija

2. Phare

3. Postupci prije punopravnog članstva nakon zatvaranja pregovora (gdje je RH sada)

 

USTAV I SUSTAV

 

1. trodioba vlasti

2. Prava i slobode čovjeka

3. Poslovi drž. Uprave

4. Provedba ins. Nadzora

5. Koja su upravna tijela

 

 

Evo sretno svima!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok Lana, ja radim kao administrativna tajnica u jls, prijavila sam ispit tek danas,ajde molim te ako budeš polagala prije mene javi mi kako je bilo, ovdje ili na d.franjc@gmail.com, :)

 

Lana28 je napisao:

bok! Poziv još nisam dobila, a poslala sam 03.08. nadopunu dokumentacije jer je bilo nešto falilo,a vježbenički mi izašao 10.08. Kaj će biti, Bog zna.... radim u jedinici lokalne samouprave i samo bi htjela da riješim taj stručni. Učim već cijelu godinu s pauzama, ponovljam, iščitavam, pocrtavam... više ni sama ne znam kaj znam, a kaj ne... ! :-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema frke,javit ću! nadam se da ću preživjet ovaj tjedan.....kod kuće sam jer imam pravo prema Pravilniku na 5 dana za spremanje ispita! Više ne znam što znam, a što ne znam... totalni mi je čušpajz u glavi i stalno pronalaizm nova pitanje, skriptice i izmjene zakona! grozno! trebam se samo nadadati da će sve proći ok!

pozz!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moirus je napisao:

 

 

Službenički i JLS

 

1. Europska povelja

5. šta sve spada u Zakon drž. Služ.

 

 

EU

 

3. Postupci prije punopravnog članstva nakon zatvaranja pregovora (gdje je RH sada)

 

 

Evo sretno svima!!!

 

 

ej pliz par objašnjenja na ova pitanja:

1. europska povelja? što je tu točno pitano? koja si stručna sprema?

2. Što sve spada u Zakon o drž. službenicima?? uopće ne razumijem pitanje

3. Gdje je RH sada? ali, ozbiljno, gdje je? jel dovoljno ako samo kažem da je zaključila pregovore, ali nije potpisala ugovor o pristupanju? jel to to? dali je to opće točno??

 

I još nešto - mene muči moj posebni dio budući da taj dio posla koji je meni posebni dio, se radi samo povremeno, po potrebi, tako da ja to ne znam baš savršeno. dali na usmenom dijelu pitaju definicije i slično, ili je normalno ako ne znaš neke stvari? dali je usmeni dio samo ugodni razgovor kojemu je cilj da ispitavač vidi dali je osobi jasno o čemu priča? jako me muči moj posebni dio. pomagajte dobri ljudi :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i ja sam uspješno položila 10.09.

Nije toliko strašno, i opet ću ponoviti ako se uči. Nemojte učiti samo zadnja dva tjedna jer će vam se sve pobrkati, i bunit ćete se u osnovnim pojmovima. Ljudi nisu znali razlikovati šta je podnesak a što akt-da li od treme dali od neznanja. Pogotovo ako vam je koji predmet malo teži.

Imate na ministarstvu uprave stavljene primjere pitanja i odgovora za ponavljanje (osim službeničkih i eu), značu pet predmeta. Pitanja su dovoljan za ponavljanje ako si prije prošao zakone. Ispitivači ne pitaju ništa šta nije u ovim pitanjima ali ponekad pitaju nešto da se malo šire objasni i to je to.

Nema smisla da sada ponavljam pitanja koja ja Silvija napisala, jer su taj dan više manje isto pitali, a posebni dio financije smo zajedno polagale.Prođu cijelo područje pitanjima, znači sve ponovit jer nikad ne znaš šta pitaju.

Znači imala sam ozbiljnu gospođu iz zupa/uredskog crna kosa-odgovarajte samo što vas pita i jasan odgovor nema filozofiranja-oni koji su okolišali nisu prošli. JLPRS, službenički, ustavno uređenje, sustav državne uprave, divne gospođe puno pomažu i prije sam izašla nego ušla-postave par pitanja i pola ih odgovore ako vide da nešto znaš. Europska unija isto divna gospođa, mirna staložena što puno znači.

Posebni dio-radim kao računovodstveni referentu u općini: zadatak je bio izračunaj doprinose i porez za autorsko djelo ako je bruto iznos 7.500,00 kn. Doprinosa naravno nema, da li je to slučajno ili zamka dobro čitajte šta vam piše u zadatku, jer me poslije ispitivač pitao: da mi je znati kako ste obračunala poreze.

Evo toliko od mene, ako trebate koje pitanje- tu smo.

Puno sreće ostalima..... :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kkate je napisao:

 

Posebni dio-radim kao računovodstveni referentu u općini: zadatak je bio izračunaj doprinose i porez za autorsko djelo ako je bruto iznos 7.500,00 kn. Doprinosa naravno nema, da li je to slučajno ili zamka dobro čitajte šta vam piše u zadatku, jer me poslije ispitivač pitao: da mi je znati kako ste obračunala poreze.

Evo toliko od mene, ako trebate koje pitanje- tu smo.

Puno sreće ostalima..... :-)

 

 

 

 

Znaš li što je posebni dio za administrativnog referneta/tajnicu u općini ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za administrativnog tajnika posebni dio: probala sam pitati kolegu koji je polagao prije dvije godine....po sjećanju kaže da je imao opis šta radi sa pismenom kad ga dobije (poštom, ili na neki drugi način).

Nažalost za one koji traže skripte nemam vam šta poslati mailom jer sam ja cijelu literaturu imala u pismenom obliku tj.pročišćene tekstove zakona. Osim pitanja koja sam skinula sa ministarstva uprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok!

evo javljam kako je danas bilo:

položila sve osim EU gdje sam blokirala, nisam učila neke djelove, (osnivačke ugovore) izmiješala ovlasti institucija, a gospođa je tražila fakat razumijevanje gradiva tj. materije, a ne samo suhoparno nabrajanje. Tako da ću morat zagrijati stolicu i izaći ponovo na taj dio.

Pismeni iz posebnog dijela:

Napisati neupravni akt: poziv na sjednicu op. vijeća

Nadzor općih akata: napisati dopis kojim se se šalje na nadzor opći akt ( tko je nadležan i koji su rokovi)

Razrješenje pročelnika (razlozi)

Primanje pismena u pisarnici i njihovo upisivanje u osnovne evidencije.

Nije bilo problem jer to i radim. Usmeni iz posebnog dijela nije bio težak.

nakon posebnog dijela uslijedilo je Ustav i sustav državne uprave, zatim Zup,Zus i uredsko i pita osnovne stvari, nakon toga EU, a zadnje je bilo Službenički odnosi i lokalna područna i regionalna samouprava.

Moj opći dojam: bilo je ok, ispitivači su bili korektni, nisu puno tražili detalje, osim EU gdje se traži puno po mom mišljenju. Pitanja su uglavnom koja se vrte na forumu, učite iz Zakona!

Sretno svima! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok! evo i ja jucer bila na di, hzmo, kompletator pa da vam javim svoje dojmove! ucila sam svega 2 tj al intenzivno od 8 do 10 sati dnevno, dosli tamo, pisali usmeni* mozete zvati i imati zakone, sve skripte ispred sebe. pismeni dio kompletatora je bio odgovoriti na pitanja o osiguranju i osiguranicima a to je isto i pitala na usmenom ( maticnu evidenciju)! sto se tice opceg dijela dobili smo najgore ispitivace al moras znati i prolazis, pitanja su ova koja se vrte tu i mozes uciti po starom zakonu! pala sam samo lokalno al nije da nisam bas znala nego zeni nisam valjda sjela! na sva pitanja odg kratko i ono sto vas se trazi, ne idite u sirinu samo cete se zapetljati!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok! evo i ja jucer bila na di, hzmo, kompletator pa da vam javim svoje dojmove! ucila sam svega 2 tj al intenzivno od 8 do 10 sati dnevno, dosli tamo, pisali usmeni* mozete zvati i imati zakone, sve skripte ispred sebe. pismeni dio kompletatora je bio odgovoriti na pitanja o osiguranju i osiguranicima a to je isto i pitala na usmenom ( maticnu evidenciju)! sto se tice opceg dijela dobili smo najgore ispitivace al moras znati i prolazis, pitanja su ova koja se vrte tu i mozes uciti po starom zakonu! pala sam samo lokalno al nije da nisam bas znala nego zeni nisam valjda sjela! na sva pitanja odg kratko i ono sto vas se trazi, ne idite u sirinu samo cete se zapetljati!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

slika100 je napisao:

5. što konkretno znači da tijelo postupa u granicama iz tužbe/žalbe ali nije vezano razlozima tužbe/žalbe?

 

Evo da odgovorim na ovo pitanje kad još nitko nije. Nije tako bezazleno. Ova konstatacija znači da upravno tijelo koje odlučuje o žalbi ispituje osnovanost osporavanog dijela upravnog akta. To znači da se žalba može uložiti samo protiv jednog dijela akta ili protiv cijelog. Upravno tijelo neće u tom slučaju ispitivati cjelokupan akt već samo osporavani dio. Razlozi koje stranka navodi u žalbi nisu predmet ispitivanja, tijelo ispituje zakonitost akta, nevezano iznesnim razlozima žalbe. To konkretno znači da se možete žaliti zbog nekog razloga u aktu koji drugostupanjskog tijelo ocijeni neosnovanim, ali prilikom ispitivanja zakonitosti upravnog akta ustanovi da je on nezakonit iz nekog drugog razloge te zbog toga poništava akt.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lana28 je napisao:

bok!

evo javljam kako je danas bilo:

položila sve osim EU gdje sam blokirala, nisam učila neke djelove, (osnivačke ugovore) izmiješala ovlasti institucija, a gospođa je tražila fakat razumijevanje gradiva tj. materije, a ne samo suhoparno nabrajanje. Tako da ću morat zagrijati stolicu i izaći ponovo na taj dio.

Pismeni iz posebnog dijela:

Napisati neupravni akt: poziv na sjednicu op. vijeća

Nadzor općih akata: napisati dopis kojim se se šalje na nadzor opći akt ( tko je nadležan i koji su rokovi)

Razrješenje pročelnika (razlozi)

Primanje pismena u pisarnici i njihovo upisivanje u osnovne evidencije.

Nije bilo problem jer to i radim. Usmeni iz posebnog dijela nije bio težak.

nakon posebnog dijela uslijedilo je Ustav i sustav državne uprave, zatim Zup,Zus i uredsko i pita osnovne stvari, nakon toga EU, a zadnje je bilo Službenički odnosi i lokalna područna i regionalna samouprava.

Moj opći dojam: bilo je ok, ispitivači su bili korektni, nisu puno tražili detalje, osim EU gdje se traži puno po mom mišljenju. Pitanja su uglavnom koja se vrte na forumu, učite iz Zakona!

Sretno svima! :palac:

 

Draga Lana molim te pomozi, čekam poziv za polaganje dsi za administrativnu tajnicu u općini, molim te reci mi što ti je točno bio posebni dio i što je najvažnije učiti iz općeg tjela..plizz pomagaj....... :-?:misli: možeš li mi primjere tih akat poslati na d.franjc@gmail.com plizz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok eli!

koji su ti poslovi na općini na mjestu administrativne tajnice? Napisala sam što mi je bio točno posebni dio:

Napisati neupravni akt: poziv na sjednicu op. vijeća

Nadzor općih akata: napisati dopis kojim se se šalje na nadzor opći akt (tko je nadležan i koji su rokovi)

Razrješenje pročelnika (razlozi)

Primanje pismena u pisarnici i njihovo upisivanje u osnovne evidencije.

Ono kaj radiš u općini to ćeš i imati na pisemenom posebnog dijela ispita. Nemoj paničariti, i ja sam pa znam kako ti je! Mene još čeka popravni iz EU i jedva čekam da to riješim!

eto... pozzz!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ej Lana evo ovako, vodim prijem i otpremu pošte, upisnike itd., vodim glavne i pomoćne knjige, arhiv, prijepise bilješke zapisnike (u općini)...imaš li koji primjer tih akata da mi pošalješ na e-mail, učim iz nekih starih skripta nadam se da neću sve izbrljati a EU je i meni bolna točka. Kakva su bila pitanja iz općeg dijela, jesi li išla na seminar ? Poslala sam prijavu za seminar 3. i 4. listopada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

e ekipa, pozdrav, e ovako, još jednom se ja javljam malo na forum..hehe

pa da podijelim sa vama moja iskustva..znači polagao sam u zadnjem roku prije godišnjih ispita (popravno polaganje, prvo je bilo 28.05. ako se ne varam, ovo drugo 01.07., i mogu vam reć..živi smijeh..haha)

eto, ono što se meni na tim ispitima događalo, mislim da nije nikom..

pa krenimo..za početak, došao sam u zgradu Min. uprave kao zadnji tudum..svi nešto čitaju, ja lagano skripte pod rukama..nemam blage veze o ničem..i netko je napisao da se muljat ne može..eto pa ja ću to opovrgnut..hehe..iskreno, učio sam prije ispita sve skupa možda 2 sata kako treba, sve ostalo..0 bodova..počinjalo je ljeto i neke druge stvari su bile na pameti xD

Od 7 predmeta, eto ja sam na uglavnom muljanje prošao njih 6 i 2/3 sedmog, odnosno nisam prošao samo uredsko poslovanje (ZUP i ZUS jesam), jedino mi je ona žena iz EU-a oprala mozak, nas troje koji smo bili unutra je tlačila oko 45 min (nije se znalo tko ima smješnije odgovore..ahhaha) :)

I super, ja se vraćam za mjesec dana na popravni, odem dan prije u zg da slučajno ne zakasnim, i naravno frend koji je išao samnom inzistirao je na jednom piću vani koje se odužilo negdje do 4 ujutro..haha..pri kojem sam izgubio mob od 7000kn (našao ga nakon 2 sata u nekoj travi pored kuće)..ugl. odoh ja u 6 ujutro spavat, onako malo izbezumljen od svega, navinuo alarm, ali i zaboravio uključit zvuk naravno..i lagano zapržilo mene sunce..probudio se ja, gledam na sat..kad ono..10:45..hahaha..a ispit (popravni) počeo u 8:45..bilo je to brzinsko ustajanje..i ajmo pravac maksimirska..stigao ja napokon u zgradu oko 11:30..portirka me lijepo prozvala imenom na ulazu prije negoli sam se uopće predstavio..haha xD ja u hodnik..kad ono..cijela ekipa od zadnji put (mi koji smo ponavljali ZUP, ZUS ili uredsko), pitam ja njih onako zbunjeno, pa što još nije gotovo, kad oni meni..kao ludi smo već..čekamo je 3 sata u hodniku..a ja sretan ko malo dijete kad sam to čuo..i eto nje iza mene 2 minute, pitala nas svih po 1 pitanje tek toliko i pustila nas..

poanta cijele priče je ova..ekipa nije to ništa strašno niti ništa posebno..i oni su samo ljudi koji moraju taj slobodni dan (ok, dobiju dnevnicu ali opet) odradit..neda se ni njima tlačit nikog previše..ne znači im to baš ništa, vidjet će vas tad i nikad više..nemojte se uopće bojat niti malo, tek ako pokažete strah padate, kako god, unatoč svemu, moja iskustva sa DSI-om su odlična..i vjerujte mi, opet bih ja otišao :))

I ako netko bude imao onu plavu tajnicu, gospođa koja vas vodi od ispitivača do ispitivača, puno puno mi je pozdravite :) pozdrave šalje dečko iz lopara, znat će ona koji ;))

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ivaklc je napisao:

pozdrav ekipo...

zanima me posebni dio iz financija....konkretno radim na proračunu i kakve ste zadatke imali...i da li je moguće da dobijem na posebnom dijelu možda plaće iako ih nisam radila...ako itko ima kakav dobar savjet?

 

hej, sve ti ovisi što ti stoji u opisu posla. meni je stajalo sve i svašta (svakakve kontrole i analize, ali jedino konkretno mi je stajalo izrada polugodišnjih i godišnjih izvješća, odnosno, obračuna) tako da sam na pismenom dijelu dobila izradu izvješća polugodišnjeg financijskog plana. pisala sam općenito u teoriji od čega se sastoji, bla, bla, te na kraju primjer istoga sa izmišljenim brojevima..

a što se tiče teorije, pita općenito o financijama, od carina, poreza, banaka, hnb, bilanca... rekla bih neke osnovne pojmove iz fin.

sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 godina kasnije...

pozdrav svima..radim u računovodstvu u prekršajnom sudu.sss..evo imam par pitanja..državni stručni ispit moram polagati.al materijala je toliko puno..jel ima tko iskustva sa posebnim dijelom računovodstvo proračuna.odakle učit.koji materijali..i što je sa općim dijelom.dal učit sa skripti il zakona..ako ima itko išta nek pošalje na mail.molim vas..veliki pozdrav andrea_211@net.hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija