Jump to content

Molim savjet


gogymcl

Preporučene objave

Pozdrav.Novi sam na forumu ali ga pratim već du go vremena i vidio sam da ima puno ljudi koji su spremni pomoći.Molio bih vas odgovor što očekivati od IK po drugi put.Dragovoljac sam DR,2,5 god borbeni sektor.Nezaposlen od 5mj2010god.Psihičke smetnje imao poslije rata(nervoza,bijeg od ljudi,nesanice,nočne more)naovamo.U dva navrata tražio liječničku pomoč ali ništa bitno(tablete za spavanje).Razveden,samohrani otac dviju djevojčica.Jedini prihod dječji doplatak od 598 kn.Majka šizofreničarka,potpuno nesposobna za skrb o djeci tako da su djeca pripala meni.Nakon 5mj rada bez plače u 5mj 2010 god dobio sam otkaz bez otpremnine.Zbog nervoze pogoršalo mi se psihičko stanje i više vremena provodim u "ratu" nego u realitetu.Počele su svađe sa svima i sa svakim,ekscesne situacije itd.Trajalo je nekih 3 mj kada me je starija sestra(inače radi u bolnici Rebro)ucijenila,ili liječenje ili če me dati na sud zbog zanemarivanja djece.Ugl.otišao sam kod svog liječnika koji me je poslao psihijatru.Ova-zato što je doktorica-me je uputila sa šifrom F43.2 na psihotest i liječenje na psihijatriju u Rijeku.Tu su mi potvrdili ptsp i odredili terapije.To je bilo u 11mj 2010.U 5mj ove godine zbog pogoršanja zdravlja,stalne napetosti,osječaja bezperspektivnosti i kako je napisala u nalazu,kratkog fitilja hitno me hospitalizirala,ponovo na psihijatriju u Rijeci.Nakon liječenja otpušten iz bolnice sa dijagnozom PTSP F43.1 i F60.Od 8mj prošle godine se redovno liječim kod psihijatrice(svaki mjesec) i sada je odlučila da me uputi na IK radi utvrđivanja preostale radne sposobnosti.Pošto u mom mjestu više za mene nema posla(50 godina života,"ludi ptsp-ovac")zna da mi je jedino riješenje nekakva mirovina,bar za djecu školovati.Opskrbninu sam tražio,nekakva vojna komisija u Rijeci me u 3mj proglasila radno nesposobnim na rok od 6mj,tj do9mj ove godine.Opskrbninu nisam dobio zato jer su mi uračunali mirovinu moje majke,2300kn,kod koje živimo moja djeca i ja.Mene zanima da li imam ikakve šanse za mirovinu ili ću kao i mnogi branitelji izvisiti od države za koju sam se borio. Oprostite na ovolikom romanu ali došlo mi je kao terapija jer nemam sa nikim popričati o mojim problemima.Svaka reakcija ljudi je bila"ko te tjerao u rat".Svaki savjet mi je dobrodošao.Unaprijed velika hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po svemu navedenom u izuzetno si teškoj situaciji ,nisi naveo koliko imaš godina,koliko radnog staža predpostaviti je da te tvoj liječnik poslao na procjenu radne sposobnosti i prvi puta nisi prošao sada si pred drugim izlaskom gdje uvijek postoje nade ako si štogod upotpunio spis med.dokumentacijom koja je najmjerodavnija imaš izglede na neku mizeriju od mirovine bolje išta nego ništa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gogymcl je napisao:

Mene zanima da li imam ikakve šanse za mirovinu ili ću kao i mnogi branitelji izvisiti od države za koju sam se borio.

 

S obzirom na Vaše godine života , eventualno bi mogli ostvariti pravo na invalidsku mirovinu i to ako komisija hzmo-a procjeni da ste radno nesposobni . U slučaju da komisija hzmo-a procjeni da kod Vas nema invaliditeta nećete ostvariti pravo na invalidsku mirovinu a za starosnu Vam treba 65 godina života.

Ako Vas komisija hzmo-a i proglasi radno nesposobnim i pošalje vas u invalidsku mirovinu ako nemate status hrvi-a to će biti civilna invalidsak mirovina ne veća od 2000 kn ( odokativno gruba procjena, možda + ili - 10 % viša ili niža ).

Ako pak imate status HRVI-a onda postoji mogučnost za invalidsku mirovinu tzv. braniteljsku.

 

Eto prije izlaska na komisiju nećete znati ništa jel imate pravo ili nemate pravo na mirovinu. A što se tiče države ona vam ne " djeli " mirovinu nikome ( kako to netko misli - krivo misli ) samo na osnovu ako je netko bio branitelj, bez obzira što ste se kako kažete borili za državu.

Da bi se ostvarili pravo na bilo koju vrstu mirovine za isto moraju biti ispunjeni određeni zakonski uvjeti a ne samo ja sam bio branitelj i sada je država dužna meni dati mirovinu, nije.

 

Evo ti pa vidi šta zakon kaže :

 

Članak 1.

 

U Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (»Narodne novine«, br. 174/04., 92/05., 2/07., 107/07. i 65/09.) u članku 15. stavak 1. mijenja se i glasi:

 

»(1) HRVI iz Domovinskog rata kod kojega je nastao trajni gubitak radne sposobnosti (opća nesposobnost za rad) ili kod kojeg je nastala profesionalna nesposobnost za rad kao posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u logoru, bolesti, pogoršanja bolesti, odnosno pojave bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske ima pravo na invalidsku mirovinu.«

 

Članak 2.

 

U članku 16. stavak 1. mijenja se i glasi:

 

»(1) Vrijednosni bod radi određivanja invalidske mirovine HRVI iz Domovinskog rata za invalidnost (opća ili profesionalna nesposobnost za rad) koja je u cijelosti ili u dijelu nastala kao posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u logoru, bolesti, pogoršanja bolesti odnosno pojavom bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske utvrđuje se na temelju pripadajuće osnovice za čin i ustrojbeno mjesto HRVI iz Domovinskog rata iz članka 20. ovoga Zakona, tako da se osnovica utvrđena za godinu koja prethodi godini u kojoj se ostvaruje pravo na mirovinu podijeli s prosječnom godišnjom plaćom svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj za tu kalendarsku godinu.«

 

Članak 3.

 

Članak 17. mijenja se i glasi:

 

»(1) Polazni faktor 1,50 je kod izračuna:

 

– invalidske mirovine HRVI iz Domovinskog rata.

 

(2) Polazni faktor 1,85 je kod izračuna:

 

– invalidske mirovine HRVI iz Domovinskog rata pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme Domovinskog rata i invalidske mirovine dragovoljca iz Domovinskog rata HRVI iz Domovinskog rata.«

 

Članak 4.

 

U člancima 18. i 19. riječi: »hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata« zamjenjuju se riječima: »HRVI iz Domovinskog rata«.

 

Članak 5.

 

U članku 20. stavku 1. riječi: »hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata« zamjenjuju se riječima: »HRVI iz Domovinskog rata«.

 

Članak 6.

 

U članku 31. stavak 4. mijenja se i glasi:

 

»(4) Najniža mirovina pripada korisniku mirovine iz stavka 1. i 5. ovoga članaka, osobama iz stavka 2. ovoga članka i hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata iz stavka 3. ovoga članka ako oni, odnosno osobe na temelju kojih izvode pravo na najnižu mirovinu imaju priznato sudjelovanje u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u najmanjem trajanju od 100 dana, a određuje se od osnovice koja iznosi 45% prosječne neto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj, u godini koja prethodi godini ostvarivanja prava, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku.«

 

Iza stavka 6. dodaje se novi stavak 7. koji glasi:

 

»(7) HRVI iz Domovinskog rata, hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i drugim osobama iz ovoga članka ne pripada pravo na najnižu mirovinu ako su oni, odnosno osobe na temelju kojih izvode pravo na najnižu mirovinu u Registru hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata evidentirani kao pripadnici neborbenog sektora.«

 

Dosadašnji stavak 7. postaje stavak 8.

 

A za više potraži na ovom linku :http://narodne-novine.nn.hr/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gosp.Kompa,nisam mislio da je država dužna davati mirovine samo zato jer je netko branitelj,vjerovatno sam se krivo izrazio ali jako sam razočaran u nju.Gdje god sam kucao bila su zatvorena vrata.Kao i mnogi građani nisam je želio takvu.U svakom slučaju hvala vam na trudu i odgovoru od srca,a dalje neka bude kako bude.Lijep pozdrav svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.U dva navrata tražio liječničku pomoč ali ništa bitno(tablete za spavanje).Razveden,samohrani otac dviju djevojčica.Jedini prihod dječji doplatak od 598 kn.Majka šizofreničarka,potpuno nesposobna za skrb o djeci tako da su djeca pripala men

 

Za početak ne bi bilo naodmet da dokažete kako živite kao podstanar kod majke (koja prima mirovinu) ali u odvojenom kučanstvu i sa dvoje djece te bi samim time ukoliko ispunjavate određene zakonske uvjete mogli ostvariti barem pravo na opskrbninu koja je jedan vid pomoći najugroženijoj populaciji HB u koju vi svakako spadate prema vašem pisanju...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija