Jump to content

Ugovor o zajmu + založno pravo - hipoteka


Kobilja_Glava

Preporučene objave

Lijepo molim za pomoć... zanima me kakva je procedura oko pokretanja naplate potraživanja...

 

Naime, ja kao zajmodavac, posudio sam izvjesnu sumu dužniku - zajmoprimcu. Ugovor je uredno ovjeren kod javnog bilježnika i pod založno pravo - hipoteku upisali smo zajprimčevo zemljište... suma je trebala u potpunosti biti vraćena još prije nekih godinu dana... trenutno još pokušavam naplatiti svoja potraživanja bez angažiranja suda, ali polako gubim strpljenje i spramam se za neizbježno... u gruntovnici sam predao kopiju ugovora i upisao svoje potraživanje kao teret na zemljištu.

 

Zanima me sljedeće:

- koliki je rok zastare potraživanja, odnosno pokretanja sudskog spora poradi naplate potraživanja u slučaju založnog prava - hipoteke (predpostavljam 5 godina ali ni sam nisma siguran)?

- kakva je procedura pokretanja spora? (da li je potrebno angažirati odvjetnika ili se osobno mogu angažirati oko toga?)

- kakva je praksa odnosno na koji način sud naplaćuje moje potraživanje? (da li se prvo obraća zajmoprimcu u svrhu nagodbe i naplate ili bez puno natezanja pokreće prodaju zemljišta koje je upisano kao založno pravo?)

- zanima me ukoliko sud pokrene prodaju zemljišta na koji se način ona odvija? (tko radi procjenu, na koji način se prodaje itd.)

- da li se na iznos duga zaračunava i zatezna kamata od navedeng datuma kada je iznos trebao biti vraćen ukoliko to ugovorm nije navedeno (postoji članak koji navodi da su ugovorne strane složne da se na ono što nije regulirano primjenjuje Zakon o obveznim odnosima) i koliko ona iznosi?

- i što u slučaju da zemljište ne postigne cijenu koja bi pokrila moje potraživanje?

 

Nadam se da mi netko može pomoći...

 

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovrha na nekretnini odnosno naplata novčane tražbine osigurane založnim pravom na nekretnini nije jednostavna, tim više što Vi niste pravnik.

Prema tome, nema neke posebne koristi da Vam netko putem foruma objašnjava proceduru kada ionako niste u mogućnosti to sami odigrati do kraja.

Angažirajte stručnu pomoć.

Sretno. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem...

 

Naravno da nebi sam pokretao postupak, ali bi se volio koliko-toliko informirati prije nego krenem u pravnu bitku.

 

Dakle, ono što me najviše zanima je:

- rok zastare (koliko vremena imam)

- troškovi postupka (tko ih snosi i koliki bi mogli biti)

- zatezne kamate (imam li pravo na njih i kolike su u %)

 

ne želim ući u sudski spor ukoliko će me znatno koštati, radije ću se nagoditi nego da potrošim puno vremena na sudu a u konačnici dobijem manje nego što bi dobio nagodbom.

 

još jednom zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

nakon što prođe rok za isunjenje duga po ugovoru

pismeno (preporučeno i sa povratnicom )pozovite dužnika da vrati dug .

nakon pismenog poziva teku zakonske zatezne kamate 12%/g

ako nije drugačije ugovoreno.

 

zastare na dug osiguran hipotekom nema

ali sve ostale tražbine (kamate zastarjevaju za 5 godina

 

ukoliko se prodajom zemlje namiruje dio duga

ostatak duga možete naplatiti ovrhom na drugoj nekretnini u vlasništvu dužnika,plaći ili pokretnini.

ako dužnik osim nekretnine ne posjeduje ništa iz čega bi se mogao naplatiti ostatak dug

ostaješ kratak za dužni iznos

ali zastara potraživanja duga po sudskoj odluco (ovrsi )je 10 godina pa možda dužnik u tih 9,5 godina našto i stekne .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija