Jump to content

Nasljedni redovi, pitanje...


grg4

Preporučene objave

S vremena na vrijeme sam znao prolistati ovaj forum i zaista se dade pronaci korisnih informacija.

 

Danas sam neobavezno pricao se jednim odvjetnikom koji me uvjerava da se, nakon smrti jednog od clanova (izvan)bracne zajednice u kojoj postoje i djeca, imovina dijeli jednako na sve koji su ostali iza pokojnika.

 

Moje misljenje je da polovina imovine ide drugom (prezivjelom) clanu (izvan)bracne zajednice a polovina djeci.

Jesam li u pravu sto se tice aktualnog stanja po pitanju zakona ili se nesto mijenjalo?

 

Puno hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko me pamćenje služi (dakle, pišem bez provjere), kad je riječ o statusu bračnog druga u važećem Zakonu o nasljeđivanju mijenjan je u odnosu na ranije zakone taj status u slučaju kad nema potomaka. Inače nije bilo promjena, pa ni u odnosu na ovo što pišete.

 

Mismim da ste pomiješali dvije stvari - bračnu stečevinu i ostavinu.

 

Imovina stečena radom odnosno prihodima u braku u slučaju smrti jednog bračnog druga dijeli se na dva dijela (u pravilu polovine). Jedan dio pripada nadživjelom bračnom drugu kao njegova bračna stečevina, pa je dakle njegova osobna imovina (što u ostavinskom postupku mora zatražiti ako npr. sva takva imovina glasi na umrloga).

 

Drugi dio ulazi u ostavinu umrloga i dijeli se jednako na djecu (odnosno potomke) i bračnog druga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija