Jump to content

Hitno pomoč !!!!!!!!


zikzak

Preporučene objave

Jučer je moja žena dobila od Ministarstva Financija - Porezna uprava rješenje o ovrsi. Začudio sam se da je nakon toliko godina dobila takvo nešto. Moja je žena 2000 god. godine zatvorili obrt. To se odnosi na neplaćeni dug za Mirovinsko i Zdravstveno.Dosad nije dobila koliko se sjećam nešto slično tako gdje se traži pljenidba računa. Kako je prošlo već više od 10 godina pitam se da li nije to već otišlo u zastaru. Molim za pravni savjet jer imam 8 dana za žalbu. Tražio sam po internetu ali nigdje konkretno nisam našao nešto u svezi toga. Molim vas hitno za pomoć jer vrijeme za žalbu istječe. Ja bi im napisao žalbu ali ne znam da li sam u pravu. I da pišem žalbu nisam siguran na koji zakon da se pozovem i kako da to sastavim. Ja bi dao naknadu da mi netko može tu pomoći napisati to i dati mi pravni savjet. Hvala !!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

evo isti slučaj kod nas. U petak smo dobili isto rješenje o ovrsi zbog neplaćanja mirovinskog osiguranja. Obrt je žena zatvorila 1996.god. Ona nema nikakva primanja, nikavu pokretnu i nepokretnu imovinu.

Međutim, ja primam mirovinu pa se bojim mogu li oni 'sjesti' na moj račun.

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi morate podnjeti zahtjev tijelu koje Vam šalje opomene (porezna ispostava)da vam se izda rješenje o nenaplativosti dugovanja budući je vaša obveza u zastari

 

Možda na „terenu“ budete imali teškoća –o tome da opomena nije pravna radnja i ne vrši prekid zastarnog roka(znači kod Vas se ne može govoriti o 10 godina nego samo o 5 godina),no ako je stanje kako govorite-ne mogu prema Vam-sa uspjehom vršiti nikakve pravne radnje u smislu naplate.

 

 

Relativna zastara je 5 godina-to znači da nije bilo nikakve pravne radnje u smislu pokušaja naplate-opomena nije nikakva pravna radnja,niti slanje uplatnica. zastara se prekida svakom pravnom radnjom . Isto tako ukoliko je dužnik nešto uplatio-od dana te uplate počinje ponovo teći zastara od 5 godina.

 

Kada prođe 5 godina -relativna ili 10 godina-apsolutna zastara- nadležno tijelo izdaje rješenje o nenaplativosti i za to vremensko razdoblje koje nije plaćeno ne upisuje u radnu knjižicu staž osiguranja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

grobis je napisao:

Vi morate podnjeti zahtjev tijelu koje Vam šalje opomene (porezna ispostava)da vam se izda rješenje o nenaplativosti dugovanja budući je vaša obveza u zastari

 

Možda na „terenu“ budete imali teškoća –o tome da opomena nije pravna radnja i ne vrši prekid zastarnog roka(znači kod Vas se ne može govoriti o 10 godina nego samo o 5 godina),no ako je stanje kako govorite-ne mogu prema Vam-sa uspjehom vršiti nikakve pravne radnje u smislu naplate.

 

 

Relativna zastara je 5 godina-to znači da nije bilo nikakve pravne radnje u smislu pokušaja naplate-opomena nije nikakva pravna radnja,niti slanje uplatnica. zastara se prekida svakom pravnom radnjom . Isto tako ukoliko je dužnik nešto uplatio-od dana te uplate počinje ponovo teći zastara od 5 godina.

 

Kada prođe 5 godina -relativna ili 10 godina-apsolutna zastara- nadležno tijelo izdaje rješenje o nenaplativosti i za to vremensko razdoblje koje nije plaćeno ne upisuje u radnu knjižicu staž osiguranja

 

Da li se isto odnosi i na prekoračenje,odnosno nedozvoljeni minus u banci na tekučem računu.

Prošlo preko 5 god. i nitko ništa,osim 2008.opomena,a sada zovu tel.u par navrata da im se javim da dogovorimo bilo kakav način otplate.Pismeno ništa niti službeno nisam dobio pravnom radnjom? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Banka je potpuno druga stvar. Neće Vam biti oprošteno dokle god se ne podmiri dug (nema zastare). Idu Vam kamate. Nakon što nastupi rješenje o ovrsi, tad mogu 'sjesti' na račun ili u drugom slučaju oduzeti imovinu itd. Najmanje što možete je dogovoriti se s bankom pa da nekako plačate na rate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čini mi se da je nastupila apsolutna zastara potraživanja duga (5 godina od poziva za vračanje duga )

banke ne zovu telefonom (ako nije nastupila zastara)

one pokrenu ovrhu

i ovrhom traže naplatu duga.

za zastaru je bitno je kad je upučen poziv za vračanje duga i u kom roku.

 

svrha poziva telefonom je da na bilo koji način priznate dug.

ako priznate postojanje duga tada se prekida zastara

i dug morate vratiti (pokrenut će ovrhu)

dug možete priznati ako vjerovniku potpišete neku izjavu (sa malim slovima )koja bi se mogla protumačiti kao priznanje duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

čini mi se da je nastupila apsolutna zastara potraživanja duga (5 godina od poziva za vračanje duga )

banke ne zovu telefonom (ako nije nastupila zastara)

one pokrenu ovrhu

i ovrhom traže naplatu duga.

za zastaru je bitno je kad je upučen poziv za vračanje duga i u kom roku.

 

svrha poziva telefonom je da na bilo koji način priznate dug.

ako priznate postojanje duga tada se prekida zastara

i dug morate vratiti (pokrenut će ovrhu)

dug možete priznati ako vjerovniku potpišete neku izjavu (sa malim slovima )koja bi se mogla protumačiti kao priznanje duga.

 

Poštovani bovu!

Ja sem ko Matija Gubec "za pravicu".Prošlo je puno let i gđa.me zove nekoliko puta putem tel. da dođem osobno kod nje u ZG da se dogovorimo oko obročne otplate duga,kredita.....nude razne varijante za osobe kao što sam ja i sl.koji su otišli u prekoračenje po tekučem računu,a prije toga obečali na pismeno kredit,a još sam ishodil i jamca .... i bude... bude...kad na zadnje kad je bila afera oko gosp.Protege... dobio odgovor da nisam kreditno sposoban itd ... itd... Od tada mir sve do neki dan.

 

Imam dokumentirane odgovore od ovlaštene osobe banke sa povratnicom.

 

Ponovno naglašavam "U vremenskom periodu kada sam otišao u dozvoljeno prekoračenje njihovom dozvolom,dobio oko dvije ili tri opomene i to je to.Do dana današnjeg nije bilo nikakove pravne radnje od strane Vjerovnika prema Dužniku"

 

Ja prešo u drugu banku i dobio kredit od prve ,bez jamca i redovno ga otplačujem na mirovini.

 

Što se tiče prekoračenja i nije bog zna šta....ali sam se rasrdl što mi nisu dali kredita uz dobrog jamca (privatnog poduzetnika-dobro stoječeg,koji je ishodoval neke RS obrasce itd...koje sam kasnije morao platiti njemu za troškove obrade obzirom da nisem dobil kredita

 

Sem si pročital Zakon o obveznim odnosima od čl.214-246...

 

Ne znam dal je to pravica? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija