Jump to content

Ugovor o uzdržavanju i bračna stečevina


blackberry

Preporučene objave

Dragi svi, problemi....

 

U dogovoru s majkom i ocem (i na njihovo inzistiranje) napravili bi ugovor o doživotnom uzdržavanju s ocem. (majka nije izrazila želju da napravi takav ugovor samnom, jer kao nije vlasnik ničeg..)

S obzirom da sam nezaposlena i u poprilično lošoj financijskoj situaciji, ne mogu si baš priuštiti odvjetnike, a pitanje je kako ću i JB.

 

E sad, načelno sam u početku mislila da je to jednostavno, ali onda sam saznala za "bračnu stečevinu".

Uglavnom radi se o dvije kuće koje su moji roditelji "stekli" u braku no vlasništvo je upisano samo na oca.

Majka još iz prvog braka ima kćer s kojom nije u kontaktu 20ak god.(posvađale se grdo, ona čak i napadala nju toliko da je policija morala intervenirati...ugl. nije bilo lijepo)

 

E sad želja mojih roditelja je da ja nasljedim taj stan i kuću jer je majka u osnovi još prije u prvom braku, svu svoju imovinu (2 stana) prodala i kupila kuću koju je upisala na 1/3 prvi muž 1/3 njezina majka (baka) i 1/3 ona. Baka i muž/otac su darovale svoj dio polusestri tako da je ona sad 2/3 vlasnik te kuće. Isto tako ona živi u toj kući od svog rođenja.

 

E sad zbog narušenih odnosa roditelji žele na nekin način osigurati da baš ja i samo ja nasljedim te dvije kuće, a da njoj ostane ona kuća u kojoj i živi.

 

E sad kako ona ima pravo tražiti nužni dio od majčine bračne stečevine...

Kako bi ja formulirala u ugovoru o doživotnom uzdržavanju da se majka slaže sa sklapanjem tog ugovora i odriče te bračne stečevine, jer na taj način (valjda) ona ne može tražiti nužni dio em zbog ugovora o uzdržavanju em zbog odricanja majke od bračne stečevine.

Znam da se i majka i otac moraju potpisati, samo što ne znam kako da nju oslovim u ugovoru.

Ja sam davatelj uzdržavanja, otac je primatelj a majka je _______ (tj. osoba koja ima pravo na bračnu stečevinu i po kojoj se može osporavati ugovor jer otac ne polaže pravo na cijelokupnu imovinu)

 

Znam da bi mi bilo jednostavnije da platim odvjetnika...kad bi ga mogla platiti.

Pošto ne mogu, moram ovako sama.

Pa ako mi možete pomoći bila bih zahvalna :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ugovor o doživotnom uzdržavanji isključuje nasljeđivanje i nužni dio za svu imovinu navedenu u ugovoru.

ali ugovor o doživotnom uzdržavanju treba potpisati imajka kao suvlasnik nekretnina (izvanknjižni,zbog bračne stečevine).

 

roditelje nasljeđuju njihova djeca.

očuha ili mačehu ne nasljeđuju pastorci osim ako se radi o usvajanju.

bilo bi dobro da roditelji i sudski izvršiti podjelu bračne stečevine .

ako nemaš brata ili sestru po ocu

sa njim nije potrebo sklapatu ugovor o doživotnom uzdržavanju

očev dio nasljeđuješ sama.

majka bi mogla da za života podjeli svoju imovinu između svoje djece.

1/3 kuće bimogla biti dostatna za nužni dio.(od 1/2 majčine imovine.)

 

utvrđivanje bračne stečevine je potrebno i radi postupka kod ostavinskoj rasprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma bilo bi najjednostavnije da majka napravi oporuku i kroz nju iskljuci iz nasljeđivanja polusestru tim dijelom tj. u te dvije nekretnine.

Ali majka je tvrdoglava i ona smatra da je dosta da je samo otac vlasnik i ne da se uvjeriti.

Kao ja sam to sve njemu dala mene to ne zanima i ti nasljeđujes sve očevo...

 

Dakle ako sam dobro shvatila dovoljno je da se majka samo potpiše i ne treba poseban članak stavljati u ugovor koji bi objasnio njeno postojanje tamo :)

U redu je da ju opišem kao suvlasnica?

Odnosno neće li to malo zgledati čudno ako je otac 1/1 vlasnik? (dakle nema suvlasnika upisanih u vlasničkom listu...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija