Jump to content

Ovrha


Aurora13

Preporučene objave

Danas sam slučajno naišla na ove stranice, tražeći u GOOGLE-u pojam OVRHA. Oduševljena sam ovim stranicama! :-)

Nisam baš stigla puno čitati jer u biti tražim (za sada) odgovor na jedno pitanje:

Koliki iznos od plaće se može skidati ovhom (za dug alimentacije).

 

Dakle, bivši suprug je prije dvije i pol godine odredio na CZSR da će za našu kćer plaćati 100 EURA alimentacije, i da će plaćati pola zajedničkog nenamjenskog kredita ... Za kredit sam digla ruke (plaćam ga sama, 1.200 kuna...) ali za alimetaciju...nije platio lipe...tužila sam ga prije godinu i pol...do danas nisam dobila nikakav odgovor...otišla sam na Općinski sud...savjetovali su me da pošaljem ovrhu...isto tako da se obratim Odvjetničkoj komori (zbog malih primanja, imam pravo na besplatnog odvjetnika)

 

Bivši je dužan cca 2.600 eura alimentacije, prijavljen je na 2.500 kn, iako mu je plaća 4.000.... Živi kod bake i (sam mi kaže) nema nekih troškova... Dali je trećina prijavljene plaće maksimum? Može li mu se ovrhom skidati više?! Jer..trećinom plaće NIKADA neće otplatiti dug prema djetetu...a na žalost...stvarno teško živimo...i dam nije nužno....sigurno nikada ništa ne bih ni tražila... :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prema ovršnom zakonu na ime uzdržavanja može mu se od plaće skidati iznos od najviše 50%primanja,ali morate pokrenut ovrhu-ovršnim prijedlogom na temelju pravomoćne presude-dakle presude kojom je sud odredio uzdržavanje.ak možete dobit odvjetnika pro bono super-pa se obratite odvjetničkoj komori.

niste napisali da li je ta alimentacija određena od strane suda,tj. imate li presudu i je li brak uopće razveden.nije mi jasno-rekli ste da se on pred centrom obvezao plaćati 100 eura-centar ne određuje uzdržavanje,već sud.

prijedlog -otiđite i u centar za soc. skrb,tamo imaju pravnika,pa ako ste dobre sreće znat će vas uputit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam se nadala tako brzom odgovoru! :-)

Da, razvela sam se, imam i presudu u kojoj je određena alimentacija od 100 eura... Igrom slučaja dobila sam novog kolegu na poslu koji je budući pravnik...ide još na fax, ali dosta toga zna i ima koga pitat. Danas je sročio nekakvu OVRHU i odnio na fax da provjeri da li je ok. Ne znam, moramo li u ovrsi napisati koliko da mu se skida s plaće ili to sud određuje? Predali smo i papire u odvjetničku komoru, ali tamo se čeka barem 2 mjeseca za dodjeljivanje odvjetnika...zato smo odlučili to pokušati sami, a kad dobijem odvjetnika, pokušat ću ga teretit i za kredt (i to mi piše u presudi, da ćemo kredit plaćati po pola...) iako sumnjam da ću sve moći dobijati...previše je vremena prošlo...iznos raste...iako samo JA znam kako se mučim svo ovo vrijeme plaćajući sve sama....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma koliko ja onako logično i uz poznavanje prakse i zakona znam-jako pazite kako ćete sročiti taj prijedlog za ovrhu.

2.ovo što nije platio za uzdržavanje i za kredit-više od 50% njegove plaće nećete moć taknuti,ali možete se pokušat namiriti ovrhom na pokretninama npr.auto ili nekretninama-ako znate da nešto od toga ima u vlasništvu

3.obavezno napisati u ovršnom prijedlogu iznos koji mu se treba oduzimati-jer će vam inaće otpucat prijedlog

4.ako vam ne plaća uzdržavanje više od 6mj. možete ga i kazneno goniti- podnesite kaznenu prijavu nadležnom drž. odvjetništvu-možda se zaka ka pa počne plaćat-a to vas niš ne košta

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Stvari danas stoje ovako: Ovrhu sam predala prije više od mjesec dana, a paralelno s tim, prdala sam u Odvjetničku komoru molbu za besplatnog odvjetnika. prošli sam tjedan dobila rješenje da sam dobila odvjetnika i sada...neznam. čekam - valjda bi mi se trebao javiti! Ok. U međuvremenu saznajem, da moj bivši više nije prijavljen u firmi kojoj radi nego radi na crno...

Na ovrhu mi nitko ništa nije odgovorio...

Strpljen spašen - kažu ljudi - vidjet ćemo šta će biti!

 

Pozdrav i hvala svima koji su mi pomogli savjetom! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija