Jump to content

porez na nekretninu pomoć molim


tacle

Preporučene objave

Nakon ostavinske rasprave dobila sam oporučno 2/3 ruševne kuće s pripadajućim dvorištem.Danas sam primila porezno rješenje po kojemu moram platiti 8000kn poreza. Pošto sam studentica i nezaposlena, nemam vlastitih izvora prihoda.To mi je prva nekretnina. Živim s ocem u njegovom stanu, umirovljenikom, koji je vlasnik 1/3 kuće. Zanima me koje bi osnove u žalbi mogla navesti da se smanji iznos poreza na promet nekretnina, ili da se odgodi isplata, ili omogući isplata poreza na rate.Zanima me kako izračunavaju tržišnu vrijednost kuće i dvora (u rješenju piše: u naravi procjena izrađenog građevinskog zemljišta jer je kuća ruševna), čini mi se da je iznos prevelik. 2/3 kuće je bilo tetino.Ona je zadnje 4 godine živjela s nama u kućanstvu.O njoj sam se ja brinula jer je bila stara i slabo pokretna. Zanima me bi li mogla zbog tih okolnosti dobiti neku olakšicu za plačanje poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Proučite Zakon o porezu na promet nekretninama - ima ga na netu zadnja izmjena je bila NN 22/2011.

 

Oni su očigledno procijenili cijenu zemljišta na nekih 240,000 kuna što za zemljište i nije puno. Zavisi gdje je ali nije puno. .

 

Žalba ne odgađa izvršenje ali imate zakonsko pravo tražiti isplatu u 10 mjesečnih rata. Navedite da ste studentica itd i zatražite isplatu u ratama.

 

To što je živjela u kućanstvu itd nema nikakve veze i nemojte to niti pisati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo mala korekcija:meni je odvjetnik podnio žalbu na rješenje porezne uprave o plaćanju poreza na naslijeđenu nekretninu,i to mi stvarno jest odgodilo plaćanje istoga do rješenja žalbe.Evo, 2 (naglašavam Dvije) godine je prošlo od podnošenja žalbe,još nisam dobila nikakvo rješenje po žalbi,ni pozitivno ni negativno,i još uvijek nisam dužna platiti ništa,jer je žalba još u postuku.A U mom rješenju,na koje sam se žalila,izričito piše da je rok za žalbu 30 dana od rješenja i da žalba odgađa obavezu plaćanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tanjarac je napisao:

Samo mala korekcija:meni je odvjetnik podnio žalbu na rješenje porezne uprave o plaćanju poreza na naslijeđenu nekretninu,i to mi stvarno jest odgodilo plaćanje istoga do rješenja žalbe.Evo, 2 (naglašavam Dvije) godine je prošlo od podnošenja žalbe,još nisam dobila nikakvo rješenje po žalbi,ni pozitivno ni negativno,i još uvijek nisam dužna platiti ništa,jer je žalba još u postuku.A U mom rješenju,na koje sam se žalila,izričito piše da je rok za žalbu 30 dana od rješenja i da žalba odgađa obavezu plaćanja.

 

Da imate pravo, ja sam smatrao da je ovo rješenje (za koje je postavljeno pitanje) novije - nakon izmjena zakona. Dakla ako je novije i napisano nakon što su stupile na snagu izmjene iz 2011 o kojima sam govorio onda žalba ne odgađa izvršenje.

 

Prije dvije godine je naravno vrijedila odredba da žalba odgađa izvršenje tako da je porezna postupila zakonito i čekate rješenje.. Tko zna kad će doći.

 

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam je li žalba odgađa ili ne odgađa ali porezno rješenje je s datumom 17.11.2011. i u izreci stoji :"žalba odgađa izvršenje rješenja." kao i u obrazloženju : "žalba odgađa izvršenje rješenja na temelju članka 167. stavak 1. općeg poreznog zakona." tako da što prije moram uložiti žalbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eto ti,a meni je odvjetnik koji mi to vodi,rekao da se itekako može ulovit zastara ako se ne očituju u tom-i-tom periodu,jer da se zastara zakonski broji od dana zadnje radnje po određenom predmetu,znači,moja žalba je zadnja radnja vezana uz predmet,tj. dotično porezno rješenje,i od nje počinje odbrojavanje ˙u potpunosti prenosim objašnjenje odvjetnika,za kojeg sam se uvjerila da je fakat dobar,jer mi je riješio hrpu drugih pravnih petljancija)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

porezna uprava je donijela porezno rješenje

zbog žalbe porezno rješenje nije pravomoćni (nije u upravnom postupku)te plaćanje po poreznom rješenju nije obvezno.

o žalbi će drugostupanjsko tijelo donijeti odluku

kad ? 30 dana ,60 dana , ili

ako drugostupanjsko tijelo ne donese odluku u zakonskom roku

smatra se da je žalba odbijena

porezni obveznik ima pravo pokrenuti upravni spor pred Upravnim sudom kao da je žalba odbijena.

ako ne pokrene spor smatra se da je prvostupanjsko rješenje u upravnom postupku (pravomoćno)

 

dakle nema zastare ako je porezno tijelo donijelo porezno rješenje

 

pročitaj(prouči) Opći porezni zakon osobito čl.4,5,6

Zakon o upravnom postupku

Zakon o porezu na promet nekretninama

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija