Jump to content

Problem u Teretovnici


ivang11

Preporučene objave

Poštovani.

 

Imam u planu kupiti jednu kuću. S vlasnikom sam se dogovorio za cijenu. Kada sam išao malo istraživat i katastru i u gruntovnici našao sam sljedeće:

 

Dotični vlasnik je kupio nekretninu 2007.

 

U katastru piše: o kupovini te nekretnine i stvarnom vlasniku.

Nekretnina ima svoj kč.br. i tamo stoji da je kuća od 55m2, dvorište, voćnjak vinograd, sve skupa 1316m2

 

Vlasnik je 1/1.

 

Kada pritisnem veza dobivam sljedeće podatke:

 

Broj geodetskog elaborata (RN) xxx/2004

Rbr. promjene/godina xxx/2007

Klasifikacijska oznaka akta kojim je izvršena promjena (piše broj)

 

U gruntovnici stoji:

Vlasnik je 1/1.

Broj zadnjeg dnevnika (br.Z-xxxx/2007), kad utipkam taj broj stoji kako je ovdje kopirano.

 

Primljeno: Datum primitka

Vrsta isprave: UGOVOR O KUPOPRODAJI

Oznaka spisa:

Vrsta upisa: UKNJIŽBA

Sadrzaj prijedloga: UKNJIŽBA VLASNIŠTVA-Ugovor o kupoprodaji nekretnina od xx.xx.2007. godine, z.k.ul. xxxx k.o. Mjesto

Bilj.o kretanju spisa: SPIS A/A, , xx.xx.2007.

Način rješenja: UDOVOLJENO

Datum rješenja: xx.xx. 2007

Datum provedbe: xx.xx.2007.

Datum otpreme: xx.xx.2007.

 

 

Ovo do sada mi je sve jasno.

 

Sada dolazim do onog glavnog pitanja.

U ZK uloškuu gruntovnici pod TERETOVNICA STOJI UPISANO

 

Uslijed otpisa prenenešno iz z. k. ul. xxxx:

Primljeno: xx. travnja 2004. br. Z-xxx/04.

Na temelju čl. 141. Zakona o gradnji (NN.175/03) upisuje se zabilježba da građevna i uporabna dozvola nisu priložene za objekt izgrađen na čkbr. xxxx/x.

 

Kada utipkam taj broj Z-xxx/2004 dobvam sljedeće:

 

 

Primljeno: xx.xx.2004. 10:23:00

Vrsta isprave: PRIJAVNI LIST

Oznaka spisa: Z-xxx/04

Vrsta upisa:

Sadrzaj prijedloga: z.k.ul. xxxk.o. Mjesto, čkbr. xxxx/x

Bilj.o kretanju spisa:

Način rješenja: UDOVOLJENO

Datum rješenja: xx.xx.2004.

Datum provedbe: xx.xx.2004.

Datum otpreme: xx.xx.2004.

 

Što to znači "upisuje se zabilježba da građevna i uporabna dozvola nisu priložene za objekt izgrađen na čkbr. xxxx/x."

 

Taj objekat nije legaliziran? Mislim da je malo adaptiran i što treba napraviti.

 

I još jedno pitanje ako sklopino ugovor u kupoprodaji da li postajem vlasnik nekretnine i dali će biti sve uredu. Dali ova napomena smeta u teretovnici i kako?

 

I zadnje razlika u površini između gruntovnice i katastra je 2m2 neće to biti problem?

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

upisana zabilježba u zk. ulošku koji spominjete je tzv. negativna zabilježba, a Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o prostornom uređenju i gradnji (NN 90/11) propisao je od 10. 8. 2011. tzv. pozitivnu zabilježbu prilikom 'prometovanja' zgradama.

To znači da sadašnji vlasnik mora ishoditi potrebne dozvole temeljem kojih će se ova 'negativna' zabilježba brisati i pisati 'pozitivna', a prije kupoprodaje, inače nećete moći napraviti valjan kupoprodajni ugovor.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnik veli da posjeduje elaborat da je građevina građena prije 1968.

 

Sadašnji vlasnik je tu građevinu kupio 2007 i normalno se upisao kao vlasnik zemljišta što se vidi u priješnjem mojem pitanju.

 

Što to znaći Prijavni list iz 2004. Znači da tada zgrada nije bila upisana?

 

I ono najvažnije. Ja neću moćži dobiti kredit u banci ako se ova negativna zabilježba ne izbriše.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako, prema tim podacima, značilo bi da je zgrada uknjižena u zemljišne knjige 2004. g. s time da za potvrdu legalnosti nije priložena niti građevna niti uporabna dozvola što je napomenuto u zabilježbi.

 

Da bi napravili kupoprodaju i uknjižili se kao vlasnik (i najvjerojatnije 'digli' kredit) trebate, ne samo brisati tu 'negativnu' zabilježbu, već i upisati 'pozitivnu'. U toj zabilježbi bit će navedeno na temelju kojeg akta je zgrada uknjižena u zemljišne knjige.

 

Ako sadašnji vlasnik veli da posjeduje dokaz da je zgrada građena prije 15. 2. 1968. g. (i ako zgrada jest građena prije tog datuma), onda se 'negativna' zabilježba briše, a 'pozitivna' upisuje, prilaganjem Uvjerenja od katastra da je zgrada evidentirana na katastru prije 15. 2. 1968. ili prilaganjem Uvjerenja o vremenu građenja građevine koji je za tu zgradu ishođen u nadležnom uredu za urbanizam.

 

Ako je zgrada građena nakon tog datuma te ne posjeduje nikakvu dozvolu, onda ju treba legalizirati.

Ako je sadašnji vlasnik u međuvremenu ishodio dozvolu ili legalizirao zgradu onda bi u zk. odjel trebalo priložiti tu dozvolu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Poštovanje, podižem temu. Ovako, radi se o kući koja je 50-50 u vlasništvu svekra i svekrve. Nije legalizirana, nešto sam gledala online gruntovnicu i katastar, da bismo u gruntovnici nabasali na ovo:

"x-xxx86 OD 21. OŽUJKA 1986.

NA TEMELJU UGOVORA O KREDITU I ZALOŽNE IZJAVE OD 21.03.1986. UKNJIŽENO JE PRAVO ZALOGA NA NEKRETNINE U A ZA DUG OD 850.000 DIN SA 12% KAMATA GODIŠNJE, TE 85.000 DIN EVENTUALNIH TROŠKOVA ZA KORIST:

1. Zagrebačka banka - poslovna jednica xx"

 

Što to konkretno znači? Sveki kaže da je to sigurno taj nekakav kredit koji su dizali, međutim nije mi jasno zašto to još uvijek stoji u izvadku ako je kredit uredno otplaćen (a valjda je).

Unaprijed hvala na odgovoru!

LP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uzmite broj pod kojim se vodio kredit i u banku,dat ce vam brisovnicu,temeljem koje z.k.uredu podnosite prijedlog za brisanje tereta.

1. Prijedlog (3x)

2. Izjava o brisanju ili brisovno očitovanje s ovjerenim potpisom vjerovnika (ako brisovno očitovanje izdaje pravna osoba – banka, trgovačko društvo i dr. potrebno je dostaviti izvod iz sudskog registra, ukoliko ovlaštenje za potpis nije utvrdio javni bilježnik kod ovjere potpisa)

3. Pristojba 50,00 kuna ili dokaz o oslobođenju plaćanja sudske pristojbe

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija