Jump to content

Upis tereta zbog duga


MarZup

Preporučene objave

Molim Vas pomoć jer trenutno nisam u mogućnosti platiti odvjetnika.

Posudio sam novac osobi koja se obvezala vratiti ga u roku od godinu dana, iako je od tada prošlo dvije i pol godine novac još nije vraćen. Osoba je potpisala izjavu pred javnim bilježnikom kojom potvrđuje da je iznos primila od mene za kupnju zemljišne čestice i treba ga vratiti u roku od godine dana s odgovarajućom kamatom.

Navedenom izjavom osoba meni dozvoljava upis tereta na navedenoj čestici u slučaju da novac nije vraćen.

Provjerom u katastru imam uvid da je ta osoba upisana kao vlasnik te čestice pa me sad zanima kako ja mogu upisati teret na tu česticu čisto da je ona ne proda a ja ostanem bez svog potraživanja...

 

Hvala Vam na odgovoru i pomoći..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

rok zastare je 5 godina od dana kad je novac trebao biti vračen.

nemoj čekati zastaru.

tužbom tražiti povrat posuđenog novca (stjecanje bez osnove)

uvečeno za zakonske zatezne kamate od 12% /g

kad podnesete tužbu u gruntovnic (sa kopijom tužbe )podnijeti zahtjev za zabilježbu spora.

 

ili temeljem izjave tražiti upis hipoteke na nekretninu

(ako je ta mogućnost upisana u izjavi)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Primjere prijedloga za takav upis možete naći u knjizi "PRIMJERI PRIJEDLOGA I DRUGIH PODNESAKA U ZEMLJIŠNOKNJIŽNIM STVARIMA" 2. izmjenjeno i dopunjeno izdanje, 2009, autori Rotar i Sušanj.

 

Knjiga je prilično skupa, međutim može se naći za posudbu u Sveučilišnim knjižnicama u Zagrebu i Splitu, dok za ostala mjesta nisam provjerila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Problem sam počeo rjiešavati uz pomoć odvjetnika jer mi novac još nije vraćen, a bliži se rok zastare.

Odvjetnik je rekao da prvo na temelju izjave tražim upis na nekretninu pa onda pokrećemo tužbu. Bovu je imao pravo..!

E sad pitanje je ima li netko primjer prijedloga za takav upis jer do ove knjige koju navodi goethe je nemoguće doći u knjižnici?

Znači ja imam izjavu u kojoj se navodi da meni dotični dozvoljava upis tereta na nekretnini, e sad kako izgleda taj prijedlog? Tražio sam po netu ali našao sam samo za upis hipoteke ali od strane banke a ne fizičke osobe. Ili možda u gruntovnici imaju takve prijedloge kao tiskanice, stvarno više ne znam.

Molim Vas pomoć što prije..i da šta ja uopće upisujem, teret, zalog, hipoteku ili nešto četvrto?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija