Jump to content

pravo na doživotno uživanje


smokva3

Preporučene objave

Iz vlastitog iskustva mislim da,budući da je sada kćer vlasnik,u slućaju njene smrti imovinu nasljeđuju njeni zakonski sljednici,djeca i suprug,jer se to smatra njenom vlastitom imovinom.Majka ima i dalje doživotno uživanje,što se na ostavinskoj raspravi i napiše u riješenje,budući postoji na sudu/gruntovnici/zabilježba kao klauzula u darovnom ugovoru majke prema kćeri.

Ovo nemojte uzeti zdravo za gotovo,to je samo orijentir,možda se nađe neko od pravnika da Vam odgovori u međuvremenu. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U mojem slučaju je sklopljen ugovor o dosmrtnom uzdržavanju sa pravom doživotnog uživanja,a na isto pitanje mi je odvjetnik odgovorio da u slučaju moje smrti ako suprug i majka žele nastaviti sa istim ugovorom,onda se stvar ne mijenja(tj.imovina se prenosi na njega ako on prihvati nastavak ugovora),ali ako majka želi prekinuti,tj.ne nastaviti sa istim,činjenice iz ugovora ne vrijede i nisu obvezujuće za ni jednu stranu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da pojasnim,,,imovina je prenešena i u gruntovnici i katastru,vlasništvo 1/1 i sve kćerkino. Radi se o darovnom ugoru sa zabilješkom na pravo doživotnog uživanja,,, radi se o ženi (majci) ne baš obrazovanoj,daljni rod mi je ne mislim da imam niti bi željela nešto već se bojim da nabude izigrana i od strane kćeri,,a da ne velim što bi se moglo dogoditi od zeta,,,sad je vrijđa i omaložava..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tražiti novi vlasnički list i provjeriti dali je upisano pravo uživanja.

pravo uživanja prestaje sa smrću korisnika prava.

nemože biti brisano iz vlasničkog lista.

obvezuje sve buduće vlasnike.

bilo bi bolje da je upisano pravo plodouživanja .

koristi cijelu nekretninu kao da je vlasnik (po želji).

ako je hoće istjerati

može tražiti povrat dara zbog grube nezahvale.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

poštovani,

 

imam slijedece pitanje pa ako netko može odgovoriti.

Vlasnik sam kuće u kojoj na jednom dijelu moj otac ima pravo na doživotno uživanje. Pitanje je da li njegova supruga (koja nije moja majka) nakon očeve smrti nasljeđuje njegovo pravo doživotng uživanja u navedenom dijelu kuće ?

unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija