Jump to content

nasljeđe i dugovi


fred

Preporučene objave

supruga i ja imamo problem oko nekretnine od njenih roditelja. naime, njeni roditelji posjeduju stan u kojem sada živi njezin tata. mama joj je preminula kad je supruga imala 15 g i nakon ostavinske rasprave stan je raspodjeljen na tatu, brata i nju,jer je tako sud odredio (djeca su maloljetna bila).supruga nakon smrti majke odlazi živjeti kod bake u drugi stan. nakon toga tragično umire brat nakon kojeg nije sud pozvao na ostavinsku raspravu. tata ne plaća niti jednu režiju za stan jer je dobio otkaz i nije bio u mogućnosti i to već 18 g. sada je primio obiteljsku mirovinu i fina mu je sjela jednom trećinom jer je ovrha pokrenuta od firme koja isporučuje grijanje. supruga ne želi taj stan niti išta od njega i tate, što znači da se želi odreći nasljedstva. ali kako sam pročitao u zakonu da se nemože odreći nasljedstva jer joj je dodjeljeno nakon smrti majke. sad me interesira dali je to pravovaljano jer je ona u to vrijeme bila maloljetna i nije se mogla odreći toga stana i koji je njen status te šta da poduzme da se zaštiti od dugova njenog tate za taj stan? molim pomoć u očaju smo. text je dugaćak jer sam morao opisati situaciju u kojoj se nalazimo da bi mogli zakonski što točnije rastumačiti.. unaprijed hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

supruga je dio stana nasljedila od majke (bez duga?)

dio stana je nasljedila od brata (bez bratovog duga ?)

suvlasnik je stana i po tome solidrno odgovara ,sa drugim suvlasnikom ,za dugove nastale u svezi stanovanja.

(struja,voda,grijanje plin ali po ugovoru te usluge glase na ime svlasnika koji je u stanu )zastara potraživanja duga je godinu dana od dospjelosti pjedinog računa.

(komunalnu naknadu ,vodna naknada,pričuva su obveze koje se vežu na nekretninu i suvlasnici solidarno snose te troškove (prema udjelu u vlasništvu stana)zastara potraživanja duga je tri godine.

nakon očeve smrti kći nije obvezna prihvatiti nasljedstvo.

nasljednik vrača dugove ostavitelja u vrijednosti nasljeđene imovine (ako ne nasljedi imovinu ili se odrekne nasljeđa nije dužna vračati dugove )

imovinu ,za koju nema nasljednika,po zakonu nasljeđuje lokalna samouprava atime i dug.

smatram da bi bilo bolje razmišljati o zastari duga

a ne o odricanju nasljedstva.

 

svaki vlasnik imovine(suvlasnik djela imovine) može svoji imovinu pokloniti kome hoće,prodati ili na bilo koji način otuđiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru, ali problem je jer firma za grijanje je tužila, ovrha je sjela na mirovinu (jedna trećina), a dug je prilično velik kao i za sve ostalo. supruga neće ništa od tog nasljedstva i hoče se odreći, ali u zakonu stoji da nasljednik koji je raspolagao imovinom ili nasljeđenom imovinom nemože se odreći nasljedstva. dali to važi i za suprugu jer ona je bila maloljetna kad je nasljedila taj dio poslije mamine smrti, a iza bratove smrti nije niti bila ostavinska...a taj stan je napustila sa 15 godina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

problem je u tome što se niste žalili na rješenje o ovrsi (u zakonskom roku i rješenje je postalo pravomoćno )i osporavali potraživanje uz izjavljivanje zastare potraživanja duga .

zastara za grijanje je takođe jednu godinu od dospjeća svakog pojedinog računa .

 

kad ste dobili rješenje za ovrhu niste ga ozbiljno shvatili .

obveza može nastati odlukom suda .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

problem je u puncu tj tati od supruge koji ništa u životu ne shvaća za ozbiljno, pa je i došlo do raspada obitelji i ove situacije iz koje se mi želimo ograditi i upravo zato nam ne treba ništa od nekretnine niti dobit a najmanje dugovi za koje on nije upravo tako reagirao kako ste Vi naveli. mi samo tražimo informaciju dali se ona može odreći nasljedstva za njegova života a ne ćekati njegovu smrt pa da bude sve kasno na sudu, tj prvostupanjskoj presudi.??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gospođa se ne može odreći svog vlasničkog dijela koji je već naslijedila. To može ssamo na ostavinskoj raspravi. Svoj suvlasnički dio stana može samo nekome prodati ili pokloniti (npr. tati).Može tražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice putem suda. Što se tiče osiguranja naplate režija od suvlasnika koji stanuje u stanu, trebali ste s tatom sklopiti ugovoro korištenju stana, gdje bi bilo navedeno da isključivo on koristi stan i odgovoran je za plaćanje režija. Gospođa može oca tužiti radi eventualanog povrata duga , ako joj koje komunalno poduzeće ovrhom sjedne na primanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dok je otac živ nije dužna vračati njegove dugove .

nakon njegove smrti može dati nasljedničku izjavu da ne prihvaća nasljedstvo.

ako ne prihvati nasljedstvo nije dužna vračati dugove .

nasljednik vrača dugove ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine.

vjerovnicima nemojte dat izjave ili potpisati papir u kojima se može nalaziti i priznanje duga.

vjerovnike uputite da u sudskom postupku traže povrat duga.

 

ako možda budučeg nasljednika traže namirenje dugova za života dužnika i to sudskim putem

žalite se i pozovite se na promašenu pasivnu legitimaciju.

niste korisnik usluge .tražite ugovore za korištenje usluge.

 

bilo bi korisno savjetovati se sa stručnom osobom u vašem mjestu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Molim Vas da mi pomognete! Moj muž je naslijedio nekretnine u visini 15000 eura od pokojnog oca s kojim nije bio u najboljim odnosima. Otac je živio 29 godina u izvanbračnoj zajednici u Njemačkoj. Nakon smrti oca iz Njemačke je stigo dug od nekog kredita u visini 42000 eura. Da li je moj muž dužan plaćati taj dug i da li je u opasnosti od ovrhe naša imovina? Da li se može teretiti izvanbračna supruga za taj dug pošto su skupa potrošili taj novac?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po zakonu nasljednik vrača dug ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine.

za osobne dugove nasljednik ne odgovara.

pitanje je zašto je utrošen kredit.

 

instituciju koja je poslala obavjest o dugu treba uputiti da u sudskom postupku ,u Hrvatskoj ,traži povrat duga.

dug bi se trebao djeliti i na izvanbračnog partnera.

nikaki ne priznati postojanje duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pismo nam je poslala neka njemačka služba nadležna za financijska potraživanja. Niti mi znamo kad je kredit izvađen ni na što je utrošen.(jer nam izvanbračna supruga od oca nije htjela dati nikakve papire). Oni traže vansudsku nagodbu i u prilogu nam šalju formular kojim se trebamo ocitovati kako želimo plaćati dug. Zanima me da li cemo trebati na sud i koji sud je nadležan da li njemački ili hrvatski? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako im pošaljete potpisanu nagodbu

to je kao da ste priznali dug i tada isti dug morate vratiti.

pošaljite im dopis (nepotpisan) u kojem ih obavještavate da dug naplate iz imovine dužnika u Njemačkoj.

neka ulože malo truda i pronađu imovinu stečenu i izvanbračnoj zajednici ili neke vračanje duga potražujo od vanbračnog partnera,koji je najvjerojatnije sudjelovao u trošenju sredstava iz kredita.

možda u toj vanbračnoj zajednici postoje i zajednička djeca .

29 godina je dugo razdoblje da nebi bilo zajedničke imovine.

 

zbog potraživanja duga trebali bi podnijeti tužbu sudu prema mjestu prebivališta tuženika (po Hrvatskom zakonu)

 

ako dotičnoj službi ne odgovorite ,ništa strašno .

takve agencije služe za pokušaj zastrašivanja i naplate nekog duga.

obveza može nastati samo odlukom suda i nadležnog tijela ili pravnim poslom a ne po želji neke agencije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jučer smo bili kod bilježnika i objasnio nam da moramo vraćati dug do visine nasljeđene imovine ali da isto tako mogu sjesti na našu imovinu.... To mi je malo nejasno. U kojem slučaju mogu sjesti na našu imovinu??? Da li je rjesenje da muž prepiše svoj dio nenaslijeđene imovine na mene?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija