Jump to content

Troškovi ulaganja nisu bračna stečevina???


Luna40

Preporučene objave

Molim Vas pomoć u razumijevanju navedenog naslova.

da li je istina da sukladno odredbama obiteljskog zakona troškovi uređenja ne predstavljaju bračnu stečevinu i ne podliježu podijeli bračne imovine??

Po tome znači da uređenje kuće, ulaganja u zidove, pločice, centralno grijanje, plastična stolarija, i sve ostalo nisu bračna stečevina kao ni kredit koji sam dignula da bi to mogli ostvariti???

Tuženik( bivši muž) navodi da je time poboljšana kvaliteta života nas i djece i da mi pri tome nismo vlasnicima ( svekrva i bivši muž)plaćali nikakvu naknadu za korištenje. Zar sam morala plaćat mužu još i stanarinu prema obiteljskom zakonu?????? Ne razumijem!!!

Zar 22 godine rada i ulaganja u muževu kuću ne vrijedi sada ništa??? Zar trebam samo uzet osobne stvari i otić?? Zar nemam nikakva prava na naknadu uloženog??

Otplačujući kredit nisam bila u mogućnosti ništa uštedjeti, nisam stavljala novce na stranu nego sam kupovala i uređivala stambeni prostor.

Sada nemam mogućnosti , tj ušteđevine da nastavim negdje ispočetka samo tako. Još imam 3 godine kredita za tu kuću u vrijednosti 2000 kuna mjesečno za koji mi bivši nikad nije dao ni lipe! zar sam zaista godinama sebe i svoju plaću davala u nešto od čega sad ne mogu dobit polovicu????????

Zar se ni malo ne vrednuje moj rad u toj kući 22 godine, ili je i on bio samo zbog poboljšanja kvalitete života, a meni nitko nije isto tako plaćao naknadu za to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Luna40 je napisao:

Molim Vas pomoć u razumijevanju navedenog naslova.

da li je istina da sukladno odredbama obiteljskog zakona troškovi uređenja ne predstavljaju bračnu stečevinu i ne podliježu podijeli bračne imovine??

Po tome znači da uređenje kuće, ulaganja u zidove, pločice, centralno grijanje, plastična stolarija, i sve ostalo nisu bračna stečevina kao ni kredit koji sam dignula da bi to mogli ostvariti???

Tuženik( bivši muž) navodi da je time poboljšana kvaliteta života nas i djece i da mi pri tome nismo vlasnicima ( svekrva i bivši muž)plaćali nikakvu naknadu za korištenje. Zar sam morala plaćat mužu još i stanarinu prema obiteljskom zakonu?????? Ne razumijem!!!

Zar 22 godine rada i ulaganja u muževu kuću ne vrijedi sada ništa??? Zar trebam samo uzet osobne stvari i otić?? Zar nemam nikakva prava na naknadu uloženog??

Otplačujući kredit nisam bila u mogućnosti ništa uštedjeti, nisam stavljala novce na stranu nego sam kupovala i uređivala stambeni prostor.

Sada nemam mogućnosti , tj ušteđevine da nastavim negdje ispočetka samo tako. Još imam 3 godine kredita za tu kuću u vrijednosti 2000 kuna mjesečno za koji mi bivši nikad nije dao ni lipe! zar sam zaista godinama sebe i svoju plaću davala u nešto od čega sad ne mogu dobit polovicu????????

Zar se ni malo ne vrednuje moj rad u toj kući 22 godine, ili je i on bio samo zbog poboljšanja kvalitete života, a meni nitko nije isto tako plaćao naknadu za to.

 

 

 

Upravo tako. Smatra se da je sve ugrađeno dobrim dijelom izamortizirano tijekom godina. Nemate osnovu da tražite da Vam se to vrati. U najboljem slučaju, ako Vam se da, možete sa mužem napraviti kalkulaciju koji je Vaš realan udio i njegovim dobrohoćem isto će Vam priznati i isplatiti na onaj način kako se i dogovorite. Pokušajte se staviti u situaciju da ste umjesto u uređenje (što to podrazumijevate pod "uređenje"? Većina njih u brakorazvodnoj parnici spominju krečenja, lakiranje parketa, kuhanja, pranja rublja i sl.) uplaćivali podstanarski najam i sada tražite od muža da Vam isto vrati.

Druga stvar ako je riječ o nekakvoj kupnji, otkupu i sl. Tu imate pravo tražiti polovicu bez obzira na koga glasilo (ot)kupljeno, osim ako se ne dokaže da je ono što je kupljeno na njegovo ime kupljeno od osobne imovine. Pokušajte dogovoriti sa mužem da nakon što odete on preuzme plaćanje kredita, a ovisno o njegovo namjeni - potrebama kuće za podizanje tog kredita i muževim mogućnostima otplate.

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

..hvala na odgovorima. Zaista sam ostala zatečena time. Tužba za podjelu bračne stečevine je podnesena i čeka se rasprava.ja samo želim poštenu podjelu, al po tome mi ispada da nakon toliko godina odricanja i ulaganja ja nemam pravo na isplatu.Ne mogu skinut PVC stolariju s kuće, ili pločice, ili centralno grijanje...sve to ulaganje ostaje mužu, a ja nemam gdje niti sredstva da kupim stan...niti mogu dignut kredit jer još isplačujem postojeći...........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija