Jump to content

Dogradnja potkrovlja


mariuci

Preporučene objave

Da ne otvaram novu temu, podižem ovu staru.

 

Vlasnici smo stana u potkrovlju u višestambenoj zgradi. Zgrada je etažirana i u vlasničkom listu se naš prostor vodi kao "poslovni prostor u potkrovlju, površine 99,5m2" iako se u praksi radi (a tako nam piše i u kupoprodajnom ugovoru) o 38m2 uređenog stambenog prostora.

 

Htjeli bi sada urediti ostatak potkrovlja (sada je dakle uređeno cca 1/3 prostora uzduž sljemena krova) a ostatak koristimo kao priručni prostor za odlaganje jer je krov u tim djelovima prenizak. Mi bi sada podignuli vanjske zidove za negdje do 1m i podignuli cijeli krov na tu novu razinu, napravili jednu ili dvije urezane logie i dodali po koji krovni prozor. Računamo da bi tom intervencijom dobili oko 80m2 ukupnog stambenog prostora.

 

Zanima me zna li netko koja nam je daljna procedura ili barem kome da se obratimo vezano za dozvole koje su nam potrebne, trebamo li suglasnost stanara, da li je problem što se u vlasničkom listu ta etaža vodio kao poslovni prostor?

Prikupljajući informacije do sada, pronašla sam da za dogradnje treba građevinska čija cijena se dobije izračunom vodnih doprinosa, komunalnih i ostalih điđabaja koje su definirane nekom cifrom po kvadratu. E sad, mi nećemo povećati kvadraturu no mijenjat ćemo visinu krovišta i time dobiti dodatnih 40m2, računam li to onda za tih 40m2 ili kako? I jesam li dobro izračunala da će to izaći oko 25000kn? I što je sa plaćanjem poreza, trebamo li za te dodatne kvadrate još nešto platiti državi, budući da nam je ovo bio prvi stan, bili smo pošteđenji toga pri kupnji.

I koje su cijene projekta, ne znam kako se to uopće plaća, po kvadratu ili..??

 

Oprostite na hrpi pitanja no stvarno sam tutlek za bilo kakvu papirologiju i procedure a tek o gradnji nemam tri blage.

 

Hvala unaprijed na svim odgovorima!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mariuci je napisao:

Da ne otvaram novu temu, podižem ovu staru.

 

Vlasnici smo stana u potkrovlju u višestambenoj zgradi. Zgrada je etažirana i u vlasničkom listu se naš prostor vodi kao "poslovni prostor u potkrovlju, površine 99,5m2" iako se u praksi radi (a tako nam piše i u kupoprodajnom ugovoru) o 38m2 uređenog stambenog prostora.

 

Htjeli bi sada urediti ostatak potkrovlja (sada je dakle uređeno cca 1/3 prostora uzduž sljemena krova) a ostatak koristimo kao priručni prostor za odlaganje jer je krov u tim djelovima prenizak. Mi bi sada podignuli vanjske zidove za negdje do 1m i podignuli cijeli krov na tu novu razinu, napravili jednu ili dvije urezane logie i dodali po koji krovni prozor. Računamo da bi tom intervencijom dobili oko 80m2 ukupnog stambenog prostora.

 

Zanima me zna li netko koja nam je daljna procedura ili barem kome da se obratimo vezano za dozvole koje su nam potrebne, trebamo li suglasnost stanara, da li je problem što se u vlasničkom listu ta etaža vodio kao poslovni prostor?

Prikupljajući informacije do sada, pronašla sam da za dogradnje treba građevinska čija cijena se dobije izračunom vodnih doprinosa, komunalnih i ostalih điđabaja koje su definirane nekom cifrom po kvadratu. E sad, mi nećemo povećati kvadraturu no mijenjat ćemo visinu krovišta i time dobiti dodatnih 40m2, računam li to onda za tih 40m2 ili kako? I jesam li dobro izračunala da će to izaći oko 25000kn? I što je sa plaćanjem poreza, trebamo li za te dodatne kvadrate još nešto platiti državi, budući da nam je ovo bio prvi stan, bili smo pošteđenji toga pri kupnji.

I koje su cijene projekta, ne znam kako se to uopće plaća, po kvadratu ili..??

 

Oprostite na hrpi pitanja no stvarno sam tutlek za bilo kakvu papirologiju i procedure a tek o gradnji nemam tri blage.

 

Hvala unaprijed na svim odgovorima!!!

 

Građevinska dozvola vam treba jer, između ostalog, "dirate" u vanjski izgled zgrade. Po Zakonu, visina nadozida za potkrivlja je max. 1.20 - dakle na ovoliko maksimalno možete podignuti nadozid.

Nadalje, budući da dirate u krov koji je, vjerojatno, zajedničko vlasništvo svih stanara zgrade, trebat će te i njihovu suglasnost.

Konačno, treba provjeriti i prostorni plan u zoni u kojoj se nalazi zgrade te tamo vidjeti eventualna dodatna ograničenja.

Uglavnom, ovakve vrste nadogradnje i rekonstrukcije nikad ne prolaze lako. Osim, naravno, ako nemate vezu. Ali predmnijevam da u tom slučaju ne bi ni postavljali pitanje. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemoguća misija ?

Ja sam kao suvlasnik u zgradi u kojoj ima 9 stanova koja se je raspadala (a da stan imamo na tavanu),sa stanarima sklopio ugovor da tavan za radove:- uredio fasadu struju vodu,portaf.stubište,promjenio stolariju ,uredio dvorište 6 park.mj.napravio,novo krovište,cca 450 m2 novog krova,proveo etažiranje ,stanari ispod kojima je malo procurilo svakom isplatio po 10000 kn. za štetu jer nisu htjeli potpisati et.elaborat.ostalima kako kome ,ovom prozore,ovom vrata ,ovom zid,ovom farbanje,uglavnom brdo love ,a onda šlag na kraju RH ima u podrumu rupu od stana nekih 35 m2,i jedino oni neće potpisati,hoće ali da ih obeštetim sa 10000 EUR,uglavnom prodajte taj stan i kupite si drugi manje živaca, manje novaca

jer ovako je to rupa bez dna sad je 4 godina još nisam rješio RH,a da ga upišem u ZK tko zna još koliko,treba Vam svašta,suglasnost 100 %,arhitekt,projekti,općina,ma da se čovjek ubije,za lovu koju sam potrošio mogao sam kupiti u istom kvartu Kozarčeva stan novi od 170 m2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na odgovorima, veroz51, moji susjedi su uglavnom dobri i dragi ljudi a i nije velika zgrada i vjerujem da neću imati probleme poput vaših što se tiče njihove suglasnosti, mislim da bi i njima trebalo biti u interesu da se krovište sredi. Računala sam da bih za nekin 700€ po kvadratu mogla dobiti više nego pristojno uređeno potkrovlje a teško da na Jarunu mogu doći do stambenog prostora po toj cijeni ;-) tako da od svog plana neću odustati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija