Jump to content

Potreba savjet


wonderboy

Preporučene objave

Prije svega lijep pozdrav.

 

Situacija:

Negdje u 6-om mjesecu 2005, smo počeli živjeti zajedno, u unajmljenom stanu, potom se preselili u unajmljenu kuću. U 5-om mjesecu 2006, digao sam kredit (nenamjenski 50000 kn) i kupio vlastitu kuću za 10000 eura (mama mi dodala 3,5K eura) Vjenčali smo se u 3. mjesecu 2007. Svo dotadašnje vrijeme ona nije nigdje radila. Imamo dvoje djece (5 i 1 g.) Tokom braka je povremeno radila, nigdje više od 2. mjeseca. Sada 2012, odlazi od mene i predaje tužbu za razvod. Molim odgovore na slijedeća pitanja, obzirom da baš ne poznajem nove zakone:

- Ima li ona pravo tražiti dio ili bilo što od kuće?

- Osim naravno alimentacije koju sam svjestan i želim normalno plaćati, ima li ona pravo tražiti (i dobiti) da njoj plaćam kakvo "uzdržavanje", obzirom da je mlada i zdrava.

- Ako sam nedavno digao pozajmicu za auto (nenamjensku) i isti dan kupio auto (dokazivo) ima povjest na internet bankarstvu, ima li ona pravo tražiti pola tog auta.

 

Hvala vam svima na odgovorima, obzirom da sam u "komi".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izvanbracna zajednica nije trajala tri ili vise godina kad ste kupili kucu, tako da ona nije zajednicka stecevina.

Ima pravo traziti povrat onoga sto je ulagala (npr.preuređenje,namjestaj) ali, kako kazete, supruga nije radila pa je vjerojatno da nije imala od cega ni ulagati u kucu ... Mogla bi traziti povrat ulozenih sredstava koje je eventualno ulozila u kucu a koje je dobila na dar (npr.od roditelja i sl.).

Ne, ne biste trebali biti duzni na nikakav nacin uzdrzavati bivsu suprugu.

U bracnu stecevinu ulazi sva imovina stecena u braku - stecena radom, a ne darovanjem, nasljedstvom i sl. ... Tako da, teoretski, supruga ima pravo potrazivati isplatu u iznosu pola vrijednosti Vaseg automobila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izvanbračna zajednic je zajednica neoženjenog muškarca i neudane žene koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u toj vezi rođeno djete.

iz navedenog se može zaključiti da je starije djete rođeno u izvanbračnoj vezi i prije kupnje kuće.

tada je kuća zajednička stečevina . (vlasništvo 1/2 i 1/2 ).

dar od majke je osobna imovina a time i dio kuće.

ako je auto kupljen a prestao je zajedniočki život (živite odvojeno)

i ako se pozajmica otplaćuje a prestao je zajednički živit

auto nije bračna stečevina i bivša nemože potraživati dio auta

ustvari može ali o tome odlučuje sud temeljem dokaza i svjedočenja.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija