Jump to content

Bračna stečevina


zmodri11

Preporučene objave

Prizemna kuča vlastita imovina, nadogradim na nju još jedan kat za vrijeme trajanja vanbračne zajednice? E sad kako se djeli gornji kat? Pola pola po obiteljskom zakonu ili po zakonu o vlasništvu i stvarnim pravima? Po obiteljskom zakonu ne treba ništa uložit i ima pola imovine iako nije htjela sudjelovat u ničemu što se tiče gradnje ,dovoljno je da pričeka da se objekat dovrši i zatraži podjelu bračne stečevine. Po zakonu o vlasništvu nadogradnja ,proširenje, adaptacija joj ne daje pravo na upis suvlasništva ali može zahtjevat isplatu svog djela ulaganja? E sad je pitanje jel njeno ulaganje ono što joj je priznao obiteljski zakon? Znači polovicu ? A to ne treba ni dokazivati ? Da li sam u pravu ili griješim? Molim nekog da mi pojasni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mozete na to tako gledati. U bracnu stecevinu ulazi imovina proizasla iz rada i stecena za vrijeme trajanja bracne zajednice. Dakle, ako ste vi dio kuce uredili nakon sto je bracna zajednica prestala a brak je formalno jos trajao (recimo,supruga se iselila iz zajednickog doma) to ulaganje ne ulazi u bracnu stecevinu, naravno nakon sto se utvrdi tocan prestanak bracne zajednice. Isto tako, ako se i utvrdi da je supruga ulagala, gotovo sigurno nece moci upisati suvlasnistvo na Vasoj nekretnini, podijeliti pola sobe i sl. nego cete Vi morati, ako cete biti u mogucnosti, isplatini njoj iznos koji sud utvrdi da je ulozila. Gore ste naveli da se bojite da to ne treba dokazivati, naravno da treba, u postupku za utvrđivanje bracne steveine koji se pokrece nakon samog postupka razvoda braka ukoliko prilikom razvoda nema dogovora o podjeli imovine. Ti postupci dugo traju. Stvarnopravne isjecke iz zakona koja ste naveli ne mozete shvacati doslovno i u ovom Vasem slucaju ne igraju izravnu ulogu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tužba od njenog odvjetnika . Svjedokinja njezinih koje su spremne lažno svjedočit. Posjedujem dokumentaciju za navedeni objekat (vlastita imovina). Taj dio što sam nadogradio , posjedujem sve dozvole, račune itd. U cijelosti sam ga ja platio i zatvorio podignut kredit nakon njenog odlaska.

Ustvari najviše me plaši neravnopravnost pred sudovima. Poznato mi je da tako ne bi smjelo biti ali iz iskustva znam da mi muškarci uvjek gore prođemo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U cijelosti sam ga ja platio i zatvorio podignut kredit nakon njenog odlaska.

Ovo bi značilo da:

a) kredit ste ugovorili za vrijeme trajanja izvanbračne zajednice, uložili u nekretninu i otplaćivali ga za vrijeme njenog trajanja (taman i novcem stečenim svojim, a ne i njenim radom), otplatili ga do kraja i zatvorili nakon prestanka postojanja izvanbračne zajednice

b) sve ovo (pod a) se zbilo nakon prestanka postojanja izvanbračne zajednice

?

Nije baš isto, jer nije "ključ" tko je od vas dvoje otplaćivao mjesečne obroke, već dan od kojeg je utvrđen prestanak postojanja (izvan)bračne zajednice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo bi značilo da:

a) kredit ste ugovorili za vrijeme trajanja izvanbračne zajednice, uložili u nekretninu i otplaćivali ga za vrijeme njenog trajanja (taman i novcem stečenim svojim, a ne i njenim radom), otplatili ga do kraja i zatvorili nakon prestanka postojanja izvanbračne zajednice

b) sve ovo (pod a) se zbilo nakon prestanka postojanja izvanbračne zajednice

?

Nije baš isto, jer nije "ključ" tko je od vas dvoje otplaćivao mjesečne obroke, već dan od kojeg je utvrđen prestanak postojanja (izvan)bračne zajednice.

 

Radi se o nenamjenskom kreditu podignut na rok otplate od 10 god. Dvije godine ga otplačivao ,ona otišla a ja zatvorio kredit za preostalih 8 god. Posjedujem uplatnice na njen račun iz kojih je vidljivo da sam posudio od nje 50tis. kn. i vratio joj 50 +6 tis. kamate. Priznala na ročištu da mi je posudila ali sad se pravda da ne zna zašto joj više vratio. Mislim kakva je to bračna zajednica ako ti partnerica posuđuje kn. sa kamatom.

Pitanje je da li če mi to sud uzet kao dokaz o nepostojanju vanb. zajednice? Za moju djecu škola mi dala potvrdu da sam ja isključivo bio osoba za kontakt i da sam jedini koji je dolazio na roditeljske sastanke. Na nalazima iz bolnica opet ja kao osoba koja je vodila brigu o djeci itd. također ona dobivala dječji doplatak a ja ne, nikad nisam ni tražio. ona navodila da živi sama u kučanstvu. Teško opet da ču se izvuči, ne vjerujem u ravnopravnost spolova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija