Jump to content

Stopirani radovi - rodbina


File1

Preporučene objave

Lijepi pozdrav!

 

Moj otac je u posjedu nekretnine (kuće p+1) u idealnom omjeru 15/16 dok njegova sestra ima 1/16. On cijeli svoj život živi tu (i ja s njim), ulaže, održava, do smrti je dogledao roditelje..., dok je njegova sestra u inozemstvu cijeli život. Krovište dugo pušta i to smo krpali, no voda je došla do grla i ja sam svojim sredstvima srušio krov i stavio ploču sa namjerom dizanja potkrovlja. No njegova sestra nam iz inata, bez obzira na to što je prije početka radova izjavila da hoće, ne želi potpisati suglasnost za građevinsku dozvolu za potkrovlje prije nego se isplati njezin dio postojeće kuće. Sad me zanima da li se može njoj naplatiti 1/16 vrijednosti građevinskih radova koji su bili nužni za sanaciju jer bi se kuća urušila, naplatiti komunalna naknada u omjeru za sve godine koje je bila suvlasnica? Da li se bez njezinog pristanka može etažirati da se utvrdi njen dio, jer ona ne želi imati veze s tom kućom, želi nam samo stopirati radove i izvuć lovu (koje btw. nema). Da li treba uopće njena suglasnost budući da otkad je naslijedila dio kuće nikad tu nije živjela ni uložila niti jednu kunu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nebitna je cinjenica sto nije zivjela u nasljedjenom dijelu,ona je upisana suvlasnica nekretnine,i kao takva ima suvlasnicka prava.Vas otac mora prvo rijesiti suvlasnicke odnose sa sestrom,koja je koliko vidim ponudila mirno razvrgnuce suvlasnicke zajednice,na nacin da jedan od suvlasnika isplati drugog i tako stekne pravo vlasnistva nad cjelovitom nekretninom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nebitna je cinjenica sto nije zivjela u nasljedjenom dijelu,ona je upisana suvlasnica nekretnine,i kao takva ima suvlasnicka prava.Vas otac mora prvo rijesiti suvlasnicke odnose sa sestrom,koja je koliko vidim ponudila mirno razvrgnuce suvlasnicke zajednice,na nacin da jedan od suvlasnika isplati drugog i tako stekne pravo vlasnistva nad cjelovitom nekretninom.

 

Hvala na odgovoru, no niste mi odgovorili da li imamo pravo od nje potraživati sredstva u omjeru njenog dijela za nužnu sanaciju krovišta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav, dižem temu iz mrtvih jer mi je još uvijek aktualna, budući ne možemo postići nikakav dijalog sa svojom porodicom. Oni još meni prijete da nismo smjeli bez njihovog dopuštenja izvoditi nikakve radove. Premda sam malo češljao zakone i meni kao laiku se čini da nužne radove možemo izvoditi.

Nisam naveo u prvotnom postu da oni traže basnoslovno visoku nerealnu cijenu za svoju 1/16, da li da tražim razvrgnuće suvlasništva isplatom budući sam negdje pročitao da ako je vlasništvo preko 9/10 ne treba navesti neki poseban razlog. Tko onda određuje vrijednost nekretnine, da li sud šalje svog procjenitelja ili ga ja moram tražiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam naveo u prvotnom postu da oni traže basnoslovno visoku nerealnu cijenu za svoju 1/16, da li da tražim razvrgnuće suvlasništva isplatom budući sam negdje pročitao da ako je vlasništvo preko 9/10 ne treba navesti neki poseban razlog.

 

Upravo tako. Čl. 51. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima - http://www.zakon.hr/z/241/Zakon-o-vlasni%C5%A1tvu-i-drugim-stvarnim-pravima

 

Tko onda određuje vrijednost nekretnine, da li sud šalje svog procjenitelja ili ga ja moram tražiti?

 

Sudski vještak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija