Jump to content

Oporuka


mariella

Preporučene objave

Poštovani može li mi netko odgovoriti na par pitanja vezano uz oporuku.

 

 

Moze li se u oporuci ograniciti pravo raspolaganja nasljedstom? Konkretno: Ako se nasljedi nekretnina (Stan), moze li se zabraniti nasljedniku da istu proda? Ako je ogranicenje moguce, koliko godina to moze biti n'a snazi?

Moze li autor testamenta odrediti da osoba koja nasljedni mora to nasljedstvo ostaviti u nasljedstvo osobama koje on nevede u svojoj oporuci? Konkretno: moze li moj otac u oporuci odrediti da imovina koju mi ostavlja u nasljedstvo nemogu prodati i da je ja moram ostaviti u nasljedstvo mojim sinovima?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,sukladno clanku 44 st.2 ZON,oporucitelj nemoze svom nasljedniku odredjivat nasljednike.

Medjutim po pitanju ogranicenja raspolaganja imovinom,u clanku 47 i 48 istog zakona,propisuje se da

oporučitelj može opteretiti nekom dužnosti osobu kojoj ostavlja neku korist iz ostavine (nalog).On može u pojedinim oporučnim odredbama odrediti uvjete ili rokove..Ako je oporučitelj nekome nešto oporukom namijenio uz opterećenje nalogom, taj će se nalog smatrati raskidnim uvjetom,tako da osoba opterećena nalogom gubi ono što joj je namijenjeno ako ne ispuni nalog,izuzev ako je takav nalog protuzakonit ili nemoralan.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija