Jump to content

Nužni dio molim pomoć


Lukica69

Preporučene objave

Pozdrav

 

Molim ako me netko može savjetovati glede ostavinskog postupka.

Dakle stvar je u kratko ovakva:majka je napisala oporuku prije nekoliko

godina i svu svoju nepokretnu imovinu ostavila nakon svoje smrti

unucima(njih dvoje).Svoju djecu također ih ima dvoje je u potpunosti

izostavila iz oporuke.E sad oporuka je kod javnog bilježnika proglašena

valjanom unuci i jedno dijete se slažu s oporukom pokojnice,a

drugo dijete(moj brat) koje nema svoje djece traži nužni dio.

Sa strane unuka postoji dobra volja,a i pred javnim bilježnikom su ujaku

dali ponudu u vidu nagodbe na zemljišnim parcelama(dvije parcele) da se ujak namiri zemljištem u visini 1/4 nužnog dijela + tržišna protuvrijednost 1/4 stana(12m2) povećanjem ujakove parcele zemlje u protuvrijednosti ujakovog nužnog dijela stana i druge parcele zemlje(pašnjak)

 

Čitava stvar je još kod javnog bilježnika pošto je čovjek ipak razuman i

sam je napomenuo da je nagodba ipak najbezbolnije rješenje pa nam je dao neki razuman rok da se nagodimo i o tome ga obavijestimo,mada je mogao čitav spis momentalno vratiti na sud.

 

Ujak kao takav je čisti rasipnik bez zaposlenja i primanja već opterećen s nekoliko ovrha,a od nekretnina posjeduje stan u vlasništvu.

 

Unuci su ako ujak to ne prihvati spremni mu priznati pravo na njegov nužni dio od 1/4 stana i oba dva zemljišta s tim da bi onda imali potraživanja prema ujaku u vidu postojećih dugovanja pokojnice pošto su uz nekretnine valjda po zakonu nasljedili i dugove.(otplata

 

stana,legalizacija,računi,troškovi sahrane itd).Kako da unuci i ja u svom

dijelu mogu doći do već nastalih troškova u koliko ujak prihvati svoj nužni

dio?Kad već unaprijed znamo da ujak neće ni moći ni htjeti plaćati obaveze po nekretninama.

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega hvala na odgovoru

Da unucima kao nasljednicima 3/4 dijela pokojnićine imovine je sve jasno pa i to da ujak po zakonu ima pravo na nužni dio tj. 1/4 imovine.Najelegantnije riješenje bi bilo da ujaka isplatimo u gotovini ali nažalost nismo u mogućnosti.

Pitanje je kako da ja kao sin koji sam se izjasnio da poštujem majčinu oporuku i unuci koji poštuju bakinu oporuku naplatimo svoja novčana potraživanja(troškovi pogreba,računi koji dolaze za stan itd) i postoji li nekakva zakonska mogućnost da se unuci osiguraju da ujak ako ne želi nagodbu i prihvati nužni dio plaća svoje obveze srazmjierno nasljeđenom dijelu pošto je velika mogućnost da će ujak na sve načine izbjegavati plaćanje svojih obaveza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zakonski, nasljednici su dužni vračati dug ostavitelja (ako dug nije osobni dug).

troškovi sahrane ostaviteljce dužan je snositi i nužni nasljednik .

troškove u svezi nasljeđenih nekretnina dužan je plaćati i nužni nasljednik.

pismeno (preporučeno i sa povratnicom ) pozvati nužnog nasljednika na plaćane troškova tj.povrat sredstava koje ste platili . sve račune čuvajte .ako nasljednik na plaća/izvršava svoju obvezu a tu čine drugi nasljednici, oni imaju pravo tražiti povrat uloženoga, tužbom stjecanje bez osnova + zakonske zatezne kamate.

da bi tražili povrat uloženoga morate plaćati račune i čuvati ih.

zastara je 5 godina za svaku dospjelu obvezu/račun.

 

kad pokrenete spor od suda tražiti zabilježbu spora ( vlasničkom listu) na djela nekretnine u suvlasništvu dužnika.

po završetku spra (ako je pozitivan za vas) tražite ovrhu na suvlasničkom djelu nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru

Iza pokojnice je ostao dug otplate stana u iznosu od 21000 Kn,ja kao sin sam podmirio sve račune za sahranu oko 11000 Kn.Posto pokijnica nije plačaća otkup stana uredno tu se do časa njene smrti nakupilo oko 6000 Kn duga.Do danas sam ja podmirivao sve račune za struju,vodu,telefon itd.

Sad me samo zanima da li ja i brat(tražioc nužnog dijela)snosimo troškove pola-pola do rjšenja o nasljeđivanju(prvenstveno mislim na trošak sahrane).

Jasno mi je da poslje pravomočnosti rješenja o nasljeđivanju unuci snose troškove u visini 3/4 dijela,a ujak(moj brat) 1/4 djela.

Ljiep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija