Jump to content

opg i fiskalizacija


porezni obveznik

Preporučene objave

Nakon mnogih kontradiktornih odgovora i uputa iz raznih državnih uprava koje su me slali jedni drugima ( ministarstvo financija, porezna uprava, služba za gospodarstvo) se sada nadam da ću dobiti kvalificirani odgovor na moja pitanja u ovome forumu.

Moja situacija:

1.Zaposlen sam u jednoj tvrtci i plačam porez na dohodak, mirovinski, itd.

2.Nositelj sam OPG-a koji nije u sustavu PDV-a.

3.Iznajmljujem preko OPG-a smještaj sa doručkom za koji plačam paušalni porez.

4.Od ureda za gospodarstvo OPG osim toga ima i dozvolu da ponudi i proizvode ( hranu) iz vlastite proizvodnje.

5.Redovno posječujem sanitarne preglede na Zavodu za Javno Zdravstvo

 

Moje pitanje možda zvuči banalno, ali do sada neznam kako da postupim:

 

 

Koji je postupak kada želim prodati za gotovinu svoj proizvod, npr. marmeladu od višanja ili komad štrudle od jabuka posjetitelju koji se nalazi kod mene na imanju na dnevnom boravku ili nočenju ili jednostavnom prolazniku?

 

Trebam li fiskalnu blagajnu ili je dovoljan ovjereni blok?

Jeli je ta prodaja pokrivena paušalnim porezom koji plačam za iznajmljivanje smještaja (postelja)?

Trebam li za to prijaviti maloprodaju?

Jesam li ipak ugostitelj?

Trebam li preči sa paušalnog poreza, voditi knjige i prijaviti prihode iz samostalne djelatnosti?

...

Želim poduzeti sve potrebne zakonom propisane mjere, prije nego što počne sezona.

Tko mi zna objasniti zakonitu proceduru ( ako je to uopče moguće) - pobjedi marmeladu.

Hvala unaprijed svim odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao paušalist koji nije trgovac i ugostitelj trebate od 01.07.2013. izdavati račune iz knjige ovjerenih računa. To je kada prodajete samo svoje vlastite proizvode. Pored toga, pružate uslugu smještaja sukladno odredbama članka 38. i 38.a Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti i podzakonskim aktima kao seosko domaćinstvo. Vi niste obrtnik koji ima obrt uz radni odnos obavljanjem ugostiteljske djelatnosti. Zato se i dosad mogli smatrati paušalistom, a sukladno odredbama članka 2. stavak 1. i stavak 2. Pravilnika o paušalnom oporezivanju samostalnih djelatnosti, a slično kao da imate dohodak od imovine od iznajmiljivanja soba i apartmana turistima (čl. 27 st.1. Zakona o porezu na dohodak).

 

vidi te brošuru PU

http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Bro%C5%A1ure/Oporezivanje%20djelatnosti%20poljoprivrede%20i%20sumarstva.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru i na linku prema brosuri koja sadrzi mnogobrojne vrijedne informacije.

Upravo sam se vratio iz porezne uprave, gdje sam registriran.

Imao sam vrlo interesantan, ljubazan i otvoren susret sa sluzbenicima porezne uprave, koji su me informirali, da nije jasno definirano kako u takvom slucaju prodati pekmez na legalan nacin. Nisam ipak bio jedini s takvim pitanjem, pa je voditelj uputio upit prema Zagrebu.

Predlozili su mi da u meduvremenu, koristim blok koji mi nemogu ovjeriti, ali da ga imam ako bi dosla inspekcija. A do kraja tjedna bih se trebalo znati kako prodati pekmez.

btw - blok racuna je format A4 i kosta 70 kn, a moze se ga samo kupiti u NN.

 

Malo sam zabrinut. Zivim na podrucju posebne drzavne skrbi u opcini s ca. 40% nezaposlenih 50% starijih, nemocnih i djece i samo 10% koji bi mogli stavarati rast ekonomije i placati poreze, nemaju zakonske okvire za to.

 

Javiti cu se opet, kada budem saznao rijesenje. Do tada molim korisnika krestera, da mi sa javi privatnim mailom, da posaljem obecanu marmeladu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Branko, pa u tome i je kvaka.

I ja bi želio znati postupak.

Ali ako oni u poreznoj neznaju i još, kako tvrde, nemaju instrukcije iz ministarstva, koga da onda pitamo?

Vjerojatno će nam jednoga dana, inspektor prezentirati njegovu interpretaciju zakona kada nas bude posjetio. Onda će mo, predpostavljam, završiti na sudu. Oni će nas, kako predviđam, kazniti. Mi će mo zatvoriti te male OPG-ove i otići raditi kao "gastarbajteri" u neke uređene države, što je možda čak i bolje nego dobiti čir na želucu od silne neizvjesnosti i straha.

Uz to je ovakva situacija gubitak vremena i gušenje kreativnosti u poslovanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 5 tjedna kasnije...

Razgovarajući sa poreznom upravom, meni su rekli, budući imam takvih OPG-a, da nije bitno da li ste u sustavu PDV-a, već da li ste i obveznik poreza na dohodak i da li prodajete izvan tržnica i otvorenih prostora. Jer ako prodajete od kuće, a obveznik ste poreza na dohodak, tada ste od 01.07. obveznik fiskalizacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija