Jump to content

Vrijednost nekretnine navedena u kupoprodajnom ugovoru


ivicaana

Preporučene objave

Mala kuća od 29 m2 kupljena je od moje tetke. Kuća se nalazi odmah do kuće mojih roditelja u kojoj trenutno živim. Roditelji su joj prije 15 godina isplatili iznos od 20.000,00 kn i nisu potpisali nikakav ugovor. Na sreću tetka pristaje sada potpisati kupoprodajni ugovor da se taj dio kuće preseli na mene.

 

Zanima me da li će biti problem ako se navede u ugovoru da je za 29 m2 kuće isplačen tako mali iznos? (napominjem da je kuća u Zagrebu na, u zadnjih par godina, atraktivnoj lokaciji). To bi bila prva nekretnina koja glasi na mene pa sam (ako se ne varam) oslobođena poreza na nju, i pretpostavljam da nitko ne bi izlazio na teren procjenjivati njezinu trenutnu stvarnu vrijednost! Molim vas vaše mišljenje o tome?

 

Također me zanima, s obzirom da je taj dio kuće na parceli koja ima 3 vlasnika (mog strica, mog tatu i tetu od koje se kupuje kuća) da li to predstavlja neki problem, ili to nema veze ako se kupuje samo nekretnina od 29 m2 koja glasi samo na tetu? (dakle kuća glasi na tetu, tih 29 m2 a parcela na kojoj je kuća se dijeli na 3 vlasnika-tako je ostavinskom raspravom dogovoreno, na svakoj parceli su po 3 vlasnika-nasljednika, moj tata, stric i teta). Dakle, kupljeno je samo tih 29 m2 nekretnine, a ne i njezin dio zemlje na toj parceli.

 

Nadam se da sam bila jasna i hvala puno svima koji će se potrudit odgovorit!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Porezna obavezno izlazi na teren nakon kupoprodaje nekretnine - tu nema možda hoće, možda neće. Jasno da bi Vaš iznos čak i u eurima bio premal, sad ovisi u kakvom je stanju kuća, ali ipak. Mnogi ljudi kalkuliraju s cijenom - kako bi platili što manji porez državi, stave u ugovor nižu cijenu, ali ipak razumnu kako porezna ne bi intervenirala nakon što utvrdi nesrazmjer s obzirom na zadane standarde.

Ipak, pošto Vam je to prva nekretnina i na nju se ne računa porez (ako ćete živjeti u njoj i time riješiti svoje stambeno pitanje te sa svojih 29m2 ne prelazite zadanu kvadraturu), postoji mogućnost da porezna neće izlaziti na teren. Rizik je, ali ne znam dosad ni za jedan slučaj osobno gdje su išli u procjenu kad se nije uzimao porez. Time njima, tj. državi ni iz džepa ni u džep.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

U konkretnom slučaju osoba koja je kupila tu nekretninu i platila trebala bi ustati tužbom za utvrđenje prava vlasništva kupoprodajom i dosijelošću .

Tu je potrebno izvaditi vlasnički list i tužiti sve uknjižene osobe na tim nekretninama ,(kuću i k.č.).

Ako tužene osobe ne odgovore na tužbu znači da priznaju tužbeni zahtjev i sud donosi presudu zbog ogluhe,kojom se priznaje vlasništvo kuće i k.č.tužitelju.

Tužbu Vam treba sastaviti pravno educirana osoba . Porez nećete platiti.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako teta prisaje sačiniti novi kupopridajni ugovor, sa osobu koju odredi bivši kupac

nije potrebno voditi nikakav spor .

prodavatelj priznaje učinjenu kupoprodaju .

kopac koji kupuje prvu nekretninu radi rješavanja svog stambenog pitana

oslođođen je plaćanja poreza na promet nekretninama do 50 m2.

ali po zaključenju koporodajnog ugovora treba prijaviti prebivalište na kupljenoj nekretnini.

ili u prijavi navesti olakšavajuču okolnost (prva nekretnina-porezna olakšica) uz obvezu prijave prebivališta po ishođenju vlasničkog lista ili završetku obnove nekretnine (ak je ista neuvjetna za život).

porezna olakšica se odnosi samo na kupovinu nekretnine.

nekretninu za koju je korištena porezna olakšica nesmjete u narednih 5 godina (od sklapanja kupoprodajnog ugovora ) otuđiti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po onome kako je napisano ja sam shvatio da je dio kuće od 29m2 ili 1/3 nekretnine

u vlasništvu tete.

1/3 nekretnine je u vlasnoštvu oca osobe koja je postavila upit.

1/3 u vlasništvu strica (iste osobe)

 

nema zakonske zapreke da vlasnica svoj dio nekretnine ne proda kom hoće

u ovom slučaju drugom suvlasniku odnosno članu njihove obitelji.

prodajom dolazi do zamjene suvlasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Iz posta ja razabirem da je teta vlasnik kuće i 1/3 zemljišta tj.k.č..Istina teta može prodati svoj dio kome hoće a kupac se uknjižuje na tetin dio ,ali za uknjižbu na cijelu česticu treba neka odluka ,neki sporazum ili kupoprodajni ugovor.

Nije jasno da li je kuća legalno sagrađena ili ima još nekih pitanja koja treba riješiti .

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija