Jump to content

Porezna olakšica i alimentacija


deko

Preporučene objave

Razveden sam. Majka djeteta (17 godina) me tuži za povećanje alimentacije na 2.000,00 kn mjesečno. Do sada sam plaćao 1.300,00 kn. Mislim da je zahtjev pretjeran jer imam još dvoje djece iz drugog braka i primanja od cca 7.000,00 kn mjesečno. Majka djeteta, odnosno supuga iz prvog braka koristi u cijelosti poreznu olakšicu za dijete. Da li će i to sud uzeti u obzir prilikom utvrđivanja visine alimentacije? U slučaju da sud zaista usvoji tužbeni zahtjev namjeravam tražiti 50% porezne olakšice jer si ne mogu priuštiti plaćanje, za mene, prevelikog iznosa alimentacije. Koja je u tom slučaju procedura i što moram napraviti da bih prebacio na sebe 50% porezne olakšice? Inače bivša supruga je zaposlena i ima primanja od oko 9.000,00 mjesečno i to je uredno prijavila na sudu. Sve ovo me pogađa kao osobu i najradije bih priznao tužbu da se toga rješim, ali ne mogu jer mi financijske prilike to ne dopuštaju i sad se moram povlačiti po sudu. Nikakav razgovor s bivšom suprugom ne pomaže. S djetetom sam u dobrim odnosima i najviše napora ulažem u to da se djeca dobro slažu, dok bivšu za to nije briga. No, time ne želim opterećivati ovaj forum. Molim za savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Ja plaćam alimentaciju za dvoje djece, a trenutno imam poreznu olakšicu na jedno dijete. Bivši muž se prijavio na minimalac i nema koristi od porezne olakšice. Ako sam dobro shvatila, da li mogu sama otići u Poreznu upravu zatražiti da se i drugo dijete prebaci na mene kao porezna olakšica, bez njegove suglasnosti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mom osobnom mišljenju malo krivo postavljate stvari, ako oni učine ovo, onda ću ja učiniti ovo.... nemojte se previše oslanjati na sud i da će sud uzeti nešto u obzir. Vaše je zakonsko pravo tražiti 50 % porezne olakšice i otiđite u poreznu upravu i to riješite.

...i eventualno godišnjom prijavom poreza na dohodak unatrag za 2013. godinu također...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja plaćam alimentaciju za dvoje djece, a trenutno imam poreznu olakšicu na jedno dijete. Bivši muž se prijavio na minimalac i nema koristi od porezne olakšice. Ako sam dobro shvatila, da li mogu sama otići u Poreznu upravu zatražiti da se i drugo dijete prebaci na mene kao porezna olakšica, bez njegove suglasnosti?

"Prebaciti"- ne.

Roditelji dijele osobni odbitak na jednake djelove (dakle po 50%), osim ako se suglase o drukčijoj raspodjeli osobnog odbitka (to rade izjavama). Dakle, možete ne biti više suglasni da osobno odbitak 100% koristi on, ali ne možete dobiti 100% vi osim ako se tako suglasite. Obzirom da se radi o dvoje djece, možete očekivati da će po svoj prilici on učiniti isto za prvo dijete, pa ćete dijeliti osobni odbitak za svako dijete po 50%

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija