Jump to content

"Slobodan od osoba i stvari"- pojam?


orao2

Preporučene objave

Dobar dan,

 

Moram predati posjed "slobodan od osoba i stvari", Dali to znači da moram srušiti i zid koji ograđuje taj moj posjed(ja sam ga izgradio) i stabla koja sam posadio?

Ili to ne spada pod "stvari".

U ovrsi nije navedeno da moram vratiti u prvobitno stanje, nego samo;

"...Slobodan od osoba i stvari u roku od 30 dana". Pa ovdje nerazumijem dali se zid i stabla podrazumjevaju pod "stvari".

 

Puno Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zid je trajno spojen sa zemljisnom cesticom i zajedno dijele istu pravnu sudbinu.Predajete nekretninu u posjed i sve sto je s njom trajno spojeno na povrsini i ispod nje...

Još uvjek ne razumijem. Dali onda moram ruštit zid i stabla ili ne?

Hvala

 

Evo da ovbjasnim u kratko:

Ja nisam bio reagirao na tu ovrhu, budući da nemam nikakvih "stvari niti osoba na njoj". Ovrhovodtielj je međutim došao sa bagerom, srušio Zid i stabla, iskopao tank za naftu koji se tu nalazio, i poslao meni Ovrhu za troškove tog postupka od 30 000 Kn. Tj. sud mu je odobrio te "daljenje" troškove ovršnog postupka.

 

Sad mene zanima :

Dali on ima pravo tražiti da mu platim za troškove rušenja zida i stabala te kopanje tanka, ako sam nije naveo u ovrsi a niti u tužbi da moram vratiti posjed u prvobitno stanje?

 

Puno Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako je glasila presuda!

 

PRESUDA:

nalaže se tuženom da preda u posjed xxx m2 nekretnine u vlasništvu tužitelja označene kao zem.čest.br. xxx upisana u zk.ul.br. xxx k.o. x, označeno na skici mjerenja vještaka geodetske struke xx, crtom izrnedu točaka x-x-x-x, slobodan od osoba i stvari u roku od 30 dana pod prijetrjom ovrhe, uz naknadu parničkog troška u iznosu od 11 000 Kn

 

 

OVRHA:

Određuje se ovrha

Udaljenjem ovršenika kao i svih drugih osoba, te uklanjanjem svih njegovih stvari sa površine od xxx m2 nekretnine u vlasništvu ovrhovoditelja označene kao zem. čest. br.xxx upisane u z.k.ul.br. xxx k.o. xxx označene na skici mjerenja vještaka geodetske struke xxx, crtom izmedu točaka xxx, te predajom iste nekretnine, slobodne od osoba i stvari u posjed ovrhovoditelja.

Eventualne pokretne stvari koje se nađu te budu uklonjene sa te nekretnine predat će se ovršeniku, ako on nije prisutan, odraslom članu njegova kućanstva ili njegovom punomoćniku. Ako kod poduzimanja ovršnih radnji ne bude prisutna nitijedna osoba kojoj se stvari mogu predati ili ih te osobe neće primiti, stvari će biti predane na čuvanje drugoj osobi ili ovrhovoditeliu na trošak ovršenika. Protiv osoba koje ometaju provedbu ovrhe Sud će, ako je to potrebno, izreči novćane kazne ili odrediti pritvor na temelju čl. 16. Ovršnog zakona, a u svezi sa čl. 226. st.3. Ovršnog zakona.

 

 

P.s. neke riječi sam označio sa xxx, jer neznam dali se tom smije javno iznositi(pravila foruma)...

 

Puno Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz presude je jasno da se radi o reivindikaciji,vlasnicka tuzba,i to je ok,al mi nije jasna ovrha koja je ipak utemeljena na presudi,gdje sud nije vas obvezao na rusenje zida,a pod pojmom oslobodjen od stvari je malo diskutabilno pitanje gradjevine.

Opet neznam dok je ovrsni postupak bio u tijeku,zasto niste ulozili prigovor na takav vid ovrhe koji je u suprotnosti sa presudom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz presude je jasno da se radi o reivindikaciji,vlasnicka tuzba,i to je ok,al mi nije jasna ovrha koja je ipak utemeljena na presudi,gdje sud nije vas obvezao na rusenje zida,a pod pojmom oslobodjen od stvari je malo diskutabilno pitanje gradjevine.

Opet neznam dok je ovrsni postupak bio u tijeku,zasto niste ulozili prigovor na takav vid ovrhe koji je u suprotnosti sa presudom.

 

Ja nisam znao da će to doći meni na naplatu, mislio sam da to rade o svom trošku.

A tek nakon što su obavili radove, mi je sud poslao obavjest da im se odobrava daljnji trošak ovrhe u iznosu od 30 000 Kn (za navedene radove). Na to se nažalost nisam žalio u roku.

 

Ali oni će mi morati poslati još jednu ovrhu radi naplate tog dugovanja (zabilježbom na nekretnini ili preko FINE..), dali se onda eventualno mogu žaliti?

 

Dali sada postoji još neka mogućnost ili je sve već gotovo?

(isto tako mislim da su me prevarili za iznos- jer nije to moglo biti tako skupo)

 

Puno Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija