Jump to content

Paušalni obrt koji nije u sustavu PDV-a


ChillyBoy

Preporučene objave

Zanima me da li za moj paušalni obrt koji nije u sustavu PDV-a ima smisla uzimati R1 račune od drugih tvrtki (za neki potrošni materijal) obzirom da ja ne mogu pravdati PDV? Ili ipak mogu? Totalna sam truba za knjigovodstvo. Zbunjuje me sve to obzirom da na kraju godine ne predajem prijavu za povrat poreza pa ne razumijem onda niti onda koji će mi klinac R1 računi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja imam igzektli to pitanje i do sad sam našla jedan kratki osvrt na forumu.hr. Kažu da trebaš uzimati R račune (dal' je R1/R2 ne ovisi o tvom obrtu, nego onome tko izdaje) zbog 'knjigovodstvene' vrijednosti (brijem da za paušaliste koji ne vode knjigovodstvo to znači da je bolje kad je na računu ipak naveden obrt koji kupuje, za razliku od 'običnog' računa koji moš' pokupit na ulici). Ima smisla, I guess, za slučaj neke komplikacije ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Paušalci ( koji nisu u sustavu PDV-a ) izdaju račun R-2, na kojem nije iskazan PDV. Knjiga uvezanih računa za paušalce - male obveznike fiskalizacije - još nije izdana, ali će biti do 1. srpnja 2013., ima račune na kojima nema rubrike PDV-a te nema niti podataka o korisniku - kupcu vaših proizvoda ili usluga. Računi koje primate mogu biti R-1 ili R-2, što ne ovisi o vama. Važno je da kao paušalac nemožete tražiti povrat plaćenog PDV-a po računu za primljen proizvod - uslugu, te ne podnosite godišnja financijska izvješća nego koncem godine predajete samo obrazac na kojem se upisuju primitci vašeg obrta ( temeljem podataka iz knjige prometa).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

pomozite mi pliiiz!! od 1.7. 2013 ušla sam u sustav paušalnog oporezivanja (sve račune unosim u knjigu računa za male obveznike fiskalizacije) budući da su mi drugi kolege obrtnici govorili kako oni nakon ulaska u paušalno oporezivanje nemaju obvezu imati knjigovođu ja ostajem zbunjena je ja imam knjigovođu koja mi tvrdi kako moram svaki mjesec donositi r1 racune i sve izvode iz banke i samim time plaćati nju za obavljanje njenoga posla. Zna li itko jeli mi knjigovodja i dalje potreban i koja je njegova funkcija odnosno mogu li aktivnosti koje on obavlja mjesto mene obavljati ja sama?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja imam paušalni obrt i nemam knjigovođu, jer od knjiga vodim samo knjigu prometa (obrazac KPR) u koju upisuješ primitke. dok ne prešišaš 149.500 primitaka godišnje, tvoji dohodak (i troškovi) su pretpostavljeni, znači nitko te ne pita koliko si potrošila, što si kupila itd...na kraju godine predajemo Obrazac PO-SD, u kojem se isto ne traže nikakvi troškovi (osim uplaćenog poreza)

 

e sada, da li porezna ima pravo tražit neke račune o troškovima od tebe u kontroli ... to se i ja pitam, ali nigdje se to ne navodi. mogu te tražit knjigu prometa, interni akt, izdane račune, naljepnice i to...ak ti se ne da bavit s tih par stvari, uzmeš knjigovođu. al to je sve toliko jednostavno, da ak si pismena (a očito jesi;)), mislim da ti ne treba.

 

 

 

 

 

 

 

pomozite mi pliiiz!! od 1.7. 2013 ušla sam u sustav paušalnog oporezivanja (sve račune unosim u knjigu računa za male obveznike fiskalizacije) budući da su mi drugi kolege obrtnici govorili kako oni nakon ulaska u paušalno oporezivanje nemaju obvezu imati knjigovođu ja ostajem zbunjena je ja imam knjigovođu koja mi tvrdi kako moram svaki mjesec donositi r1 racune i sve izvode iz banke i samim time plaćati nju za obavljanje njenoga posla. Zna li itko jeli mi knjigovodja i dalje potreban i koja je njegova funkcija odnosno mogu li aktivnosti koje on obavlja mjesto mene obavljati ja sama?
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Poštovani, molim Vas pomoć...uglavnom moj MM ima otvoren pausalni obrt pisanja slova na kamenu uglavnom na nadgrobnim plocama i spomenicima...buduci da se bas ja ne kuzim u knjigovodstvo i poreze, a probala sam i traziti inf i citati, ali ne ide me, nadam se da ćete mi pomoci laicki odg na moja pitanja...znaci nama su svi računi ugl gotovinski, i izdajemo ih i one male knjizice i poslije upisujemo u onu veliku knjigu..plaćam paušalni porez svaka tri mjeseca i komorski doprinos...buduci da je on zaposlen u drzavnoj firmi koja mu placa doprinose, nama je poreznik iz porezne uprave rekao da ih mora placati i u obrtu u iznosu cca 380kn ali nama nikakva rješenja nisu dosla, a obrt je otvoren 10mjeseci...dali vi imate saznanja o plaćanju duplih doprinosa....i još me nesto zanima, dali za svaki izdani račun, pa makar i on bio u iznosu od 100kn, moram polagati taj isti dan novce na banku....i sto je to interni akt i nekakve naljepnice??? ;) on uglavnom izdaje račune na terenu i praktički i nema neko sjediste obrta gdje mi se stavljale nekakve naljepnice i slicno???? pomozite molim Vas, znam da nesto ne radimo kako treba ali nitko nezna lijepo objasniti da i oni bez

znanja knjigovodstvenih i poreznih termina mogu razumijeti! HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Pozdrav svima!

Naime, imam jedan slučaj u knjigovodstvu za koji ne znam najbolje rješenje.

Otvoren je obrt (nije paušalni) koji nije u sustavu PDV-a. Radi je o izradi suvenira. Neki računi su na R1, ali ih je mnogo koji nisu. Što sa njima? Naravno, krenula sam zvati sve te kupce i tražiti R1 za svaki taj običan račun, ali to ima mnogo posla. Postoji li kakva druga opcija da se to riješi?

 

Drugo, moraju li obrtnici koji nisu u sustavu PDV-a, voditi knjigu ulaznih računa? zapravo, što se sve knjigovodstveno mora imati za takav slučaj?

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija