Jump to content

poklonjen poslovni prostor


euro2013

Preporučene objave

Radi se o poslovnom prostoru koji je bio u vlasnistvu mog oca i ujca.

Nakon sto je ujac prodao mojoj sestri svoj dio, a otac je svoj dio sestri poklonio, to je bilo otprilike 1995-1996, a ja sam to saznao tek 2011 nakon smrti oca na ostavinskoj raspravi... Zanima me da li ja imam pravo potraznje, iz razloga aspolutne zastare-dosjelosti?

Kolika je uopce apsolutna zastara za ovaj slucaj?

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

darovanjem kao besplatnim pravnim poslom se nebi smjelo povrijediti pravo na nuzni dio ostalih nasljednika(nuznih).

Medjutim ako konkretna imovina koju je obuhvatio darovni ugovor,nije jedina od imovine ostavitelja koju je imao u trenutku smrti,onda je pretpostavka da vase pravo na nuzni dio nije povrijedjeno..

Ako je pravo na nuzni dio povrijedjeno,imate rok od 3 godine od dana proglasenja ostaviteljeve smrti,da pobijate darovanje,odnosno potrazivanje namirenja nuznog dijela.

Članak 84.ZN

Umanjenje raspolaganja oporukom može se zahtijevati u roku od tri godine od proglašenja oporuke, a povrat dara - u roku od tri godine od ostaviteljeve smrti, odnosno od dana pravomoćnosti rješenja o proglašenju ostavitelja umrlim, odnosno o utvrđenju njegove smrti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na odgovoru!

Ja nisam siguran da li se bas radilo o poklonu ili je jednostavno on to prepisao na nju ..( ne znam kako to vec ide ).. Znate li mozda gdje bi ja to mogao provjeriti? Da li se radilo o poklonu ili cemu vec...

Da li postoji jos neki nacin, osim ugovora o poklonu, s kojim je ona njegov dio poslovnog prostora dobila?

 

Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pod pojmom "prepisao"podrazumijeva se prenosenje prava vlasnistva,u vasem slucaju sa oca na kcerku.

Da bi se izvrsio prenos prava vlasnistva,potreban je valjan pravni posao kao temelj upisa prava vlasnistva na novog stjecatelja(kcerku),u formi ugovora(darovanje,kupoprodaja,dozivotno ili dosmrtno izdrzavanje).

Osobnog sam misljenja da je u pitanju darovanje,sto vi naravno mozete provjeriti u zemljisno knjiznom odjelu Opcinskog suda(tzv gruntovnica).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zar nije trebala moja suglasnost da otac njoj pokloni dio njegovog posl.prostora?

 

Otac je ostavio iza sebe kucu i dio poslovnog prostora ( koji je poklonio njoj), a ja to nisam znao do trenutka njegove smrti...

S obzirom da ima i kuca, to znaci da ja nemam nikakvog pravnog osnova potrazivati svoj nuzni naslijedni dio na dijelu posl.prostora...

 

Hvala puno na brzim odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija