Jump to content

kamate i procjena vrijednost nasljeđene imovine


karlo

Preporučene objave

Poštovani, na internetu sam pročitao primjer iz sudske prakse gdje sud prihvača zahtjev vjerovnika da podmiri svoja potraživanja uvaživši i kamate koje su nastale poslije smrti ostavitelja.Tako da nasljednik u konačnici mora platiti iznos i veći od vrijednosti nasljeđene imovine.Odnosno npr ostavitelj umre i ostavi dug 1000 kuna,,,,,vrijednost nasljedstva se procjeni na 2000 kuna.Vjerovnik se pojavljuje poslije par godina i taj dug je sada sa kamatama već npr 3000 kuna.Po tome nasljednik bi morao platiti svih 3000 kuna. Budućida imam sličan problem ,molim za savjet,hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

odgovornost nasljednika ograničena vrijednošću naslijeđene imovine odnosi se samo na onaj dio tražbine vjerovnika koji je postojao u času ostaviteljeve smrti, pa stoga, neovisno o vrijednosti naslijeđene imovine, vjerovnik ima pravo na naplatu od nasljednika i onog dijela tražbine - zateznih kamata - koja je nastala kao posljedica zakašnjenja u ispunjenju nakon smrti ostavitelja jer u tom dijelu to nije dug ostavitelja , već dug nasljednika.

<<Žs u Bjelovaru, Gž-2811/12-2, od 23. kolovoza 2012. godine>>..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Matrix hvala vam na brzom odgovoru,po tome ja moram platiti i sve kamate vjerovniku iako nisam par godina imao saznanja o dugu ostavitelja,ima li izlaza za nasljednika u ovakvim slučajevima,npr. postoji li ikakva zastara.Jer vjerovnik može namjerno spis godinama držati u ladici i čekati samo da kamate rastu.hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

odgovornost nasljednika ograničena vrijednošću naslijeđene imovine odnosi se samo na onaj dio tražbine vjerovnika koji je postojao u času ostaviteljeve smrti, pa stoga, neovisno o vrijednosti naslijeđene imovine, vjerovnik ima pravo na naplatu od nasljednika i onog dijela tražbine - zateznih kamata - koja je nastala kao posljedica zakašnjenja u ispunjenju nakon smrti ostavitelja jer u tom dijelu to nije dug ostavitelja , već dug nasljednika.

<<Žs u Bjelovaru, Gž-2811/12-2, od 23. kolovoza 2012. godine>>..

 

 

 

poštovani saznanje da moram vratiti i više od nasljeđenog stavlja me u nezavidnu situaciju.Stoga vas molim da mi objasnite da li u ovakvim slučajevima npr vjerovnik se pojavi nakon par godina od ostavinske . da li se tu može pozivati na zastaru.hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
a što s kamatama ako nasljednik nije znao za dugove, a banka ili odvjetnik godinama držali predmet u ladici,,,

svaka trazbina ima zastarni rok u kojem vjerovnik moze svoj pravni interes traziti putem suda(izuzev odredjenih potrazivanja koja su nebitna za vash slucaj)

medjutim valja naglasiti da kamate nemogu biti vece od glavnog duga..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija